اختلال خوردن

اختلالات خوردن: بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی، اختلال پرخوری

اختلال خوردن

اختلالات خوردن بیماری هایی هستند که توسط رفتارهای ناسالم مرتبط با غذا یا خوردن همچون پرخوری مشخص می شوند.
انواع اختلال خوردن:
• اختلال پرخوری
• اختلال بی اشتهایی عصبی
• اختلال پرخوری عصبی
• سندرم خوردن شبانه
• هرزه خواری
• اختلال نشخوار
بیشتر این شرایط بدون درمان می توانند به خطرات حاد سلامتی منجر شوند.

اختلال خوردن

اختلال پرخوری شایع ترین نوع اختلال خوردن است که معمولا در برگیرنده دوره هایی از پرخوری بیش از حد می باشد. هم زنان و هم مردان تحت تاثیر این اختلال قرار می گیرند و بیشتر افرادی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند اضافه وزن دارند یا چاق هستند. بر خلاف پرخوری عصبی، ارتباطی بین پاک کردن کالری بیش از حد به کمک استفراغ، روزه گرفتن یا تمرینات ورزشی شدید وجود ندارد. اختلال پرخوری ممکن است در هر سنی روی دهد اما اغلب در افراد میانسال تشخیص داده می شود. چنین شرایطی می تواند مشکلات حادی را ایجاد نماید.
عوارض اختلال پرخوری:
• دیابت نوع ۲
• بیماری های قلبی
• پرفشاری خون

اختلال خوردن

اختلال پرخوری چیزی بیشتر از خوردن بیش از حد غذاهاست. افرادی که از این شرایط رنج می برند، کنترل خوبی بر روی خوردن خود ندارند. آن ها ممکن است به سرعت غذا بخورند، زمانی که اصلا گرسنه نیستند باز هم به سراغ مواد غذایی بروند یا تا زمانی که به طرز دردناکی احساس سیری کردند به خوردنشان ادامه دهند.
محرک اختلال پرخوری چه چیزهایی است؟
• اضطراب
• استرس
• خستگی
افسردگی

اختلال خوردن

بعد از دوره پرخوری و افراط در غذا خوردن، بیمار معمولا احساس گناه ، شرمندگی و افسردگی می کند. همین امر می تواند باعث ایجاد چرخه ای شود که در نهایت به دوره های بعدی پرخوری می انجامد. احساس گناه اغلب باعث می شود افراد رفتار خود را پنهان کنند. همین امر شناسایی و درمان صحیح این بیماری را دشوار می سازد.

اختلال خوردن

نوسانات وزن ، نشانه رایج و عمومی اختلال پرخوری محسوب می شود زیرا این افراد در دوره های پرخوری بیش از حد غذا می خورند. تلاش برای کاهش وزن تا زمانی که رفتار پرخوری کنترل نشود امکان پذیر نخواهد بود.

اختلال خوردن

یکی از نشانه های تشخیصی اختلال پرخوری، بیش از حد غذا خوردن حداقل برای دوبار در هفته و در دوره زمانی ۶ ماهه یا بیشتر از آن است. همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم، افراد ممکن است چنین رفتارهایی را پنهان سازند و همین امر شناسایی شرایط موجود را دشوار می سازد. فرایند تشخیصی معمولا در برگیرنده معاینه فیزیکی و بررسی سابقه خانوادگی، سابقه پزشکی و عادت های خوردن نیز هست.

اختلال خوردن

ترکیبی از شرایط مختلف ممکن است برای مدیریت اختلال پرخوری مورد استفاده قرار گیرد. درمان شناختی رفتاری نیز می تواند به تشخیص و تغییر الگوهای تفکری ناسالم کمک نماید . سایر گزینه های درمانی کمک کننده در برگیرنده مشاوره با متخصص رژیم غذایی، خانواده درمانی و استفاده از گروه های حمایتی است. برنامه کاهش وزن نیز می تواند در رسیدن به وزن متعادل و حفظ آن به فرد کمک کند. داروهایی نیز ممکن است برای مدیریت افسردگی مورد استفاده قرار گیرد.

اختلال خوردن

بی اشتهایی عصبی به شرایطی گفته می شود که در آن فرد، ترس غیر طبیعی از افزایش وزن دارد. همین امر موجب می شود علاقه ای به خوردن نداشته باشد و به طرز خطرناکی لاغر شود. این شرایط در زنان شیوع بیشتری دارد اما در مردان نیز رخ می دهد. برخی از اوقات تغییرات زندگی یا رویدادهای سخت می تواند باعث توسعه این بیماری شود. بی اشتهایی عصبی مشکلات و خطرات زیادی برای سلامتی دارد اما می توان آن را با موفقیت درمان کرد.

اختلال خوردن

افرادی که از این شرایط رنج می برند استراتژی های زیادی را برای کاهش وزن امتحان می کنند. علاوه بر پیشگیری از خوردن، آن ها ممکن است از ادرارآورها یا ملین ها به طور افراطی استفاده کنند یا قرص های لاغری مصرف نمایند. علی رغم ظاهر لاغری که این افراد دارند اما باز هم فرایند کاهش وزن را ادامه می دهند.

اختلال خوردن

بیشتر افرادی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند به غذاها وسواس دارند. آن ها به طور مداوم به مقدار غذایی که می خورند توجه می کنند و نگران هستند که بیش از حد غذا نخورند.سایر رفتارها ممکن است در برگیرنده وزن کردن غذاها، شمارش تعداد کالری ها، کشیدن دقیق وعده غذایی یا مصرف بسیار اندک غذاهای محدود شده است. برخی از افراد بدون اینکه لب به غذا بزنند با آن بازی می کنند.

اختلال خوردن

این افراد علی رغم ظاهر لاغری که دارند، معمولا خودشان را چاق می دانند. آن ها خود را نقد می کنند و همیشه به فکر کاهش وزن هستند. اضطرار برای رسیدن به اندام مناسب باعث می شود وسواسی پیدا کنند که تهدید کننده زندگی است.

اختلال خوردن

بی اشتهایی عصبی می تواند مشکلات حاد طولانی مدت همچون نازک شدن استخوان ها، کم خونی، اسیب به قلب و نارسایی اندام ها را ایجاد نماید. چنین شرایطی می تواند کشنده باشد.
نشانه ها و علائم معمول بی اشتهایی عصبی:
• پوست زرد رنگ
• ناخن و موی شکننده
• حساسیت به سرما
• بی حالی
• یبوست
• عدم خونریزی در دوران قاعدگی (آمنوره)

اختلال خوردن

برای تشخیص بی اشتهایی عصبی، ممکن است تست هایی برای تعیین اینکه کاهش وزن به خاطر سایر شرایط بوده است یا خیر انجام شود. نشانه ها و علائم معمول آن در برگیرنده ۸۵ درصد کمتر از وزن نرمال بودن، داشتن ترس شدید از افزایش وزن و داشتن تصور نادرست از بدن است. تشخیص سریع این شرایط از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا می تواند عواقب جدی بر روی سلامت بدن داشته باشد.

اختلال خوردن

افرادی که از بی اشتهایی عصبی رنج می برند ممکن است سایر مشکلات روانی همچون اضطراب، سوء مصرف مواد یا افسردگی را نیز داشته باشند. برخی از این افراد حتی به خودکشی هم فکر می کنند. اگر فردی را می شناسید که به فکر خودکشی است حتما با اورژانس تماس بگیرید. رفتارهای پرخطر، صحبت کردن در مورد مرگ یا خودکشی و ترک افرادی که دوستشان دارند معمولا جزو نشانه های هشداردهنده محسوب می شود.

اختلال خوردن

اگر فردی که بی اشتهایی عصبی دارد افکار خودکشی یا سایر مشکلات حاد را داشته باشد ، بستری شدن کوتاه مدت در بیمارستان برای پیگیری روند درمان ضروری است. سایر برنامه های درمانی ممکن است در برگیرنده ملاقات روزانه با مشاور یا پزشک در منزل بیمار باشد.

اختلال خوردن

خانواده درمانی که در برگیرنده والدین نیز هست، برای افراد جوانی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند می تواند مفید باشد. مشاوره غذایی نیز بخش موثری از روند درمان است.
سه هدف اصلی درمان بی اشتهایی عصبی:
• بازیابی و رسیدن به وزن سالم
• کاهش افکار و رفتارهایی که می تواند به عود بیماری منجر شود
• مدیریت مشکلات روحی روانی مرتبط با این شرایط

اختلال خوردن

داروهایی همچون داروهای ضدافسردگی می تواند برای کمک به حل مشکلات خلق و خو در افرادی که از این شرایط رنج می برند تجویز شود. دارو برای برخی از افراد موثر است اما می تواند برای برخی از افراد دردسرساز باشد و باعث عود بیماری شود. رویکرد ترکیبی از دارو به همراه روان درمانی می تواند بسیار موثر واقع گردد.

اختلال خوردن

پرخوری عصبی با دوره هایی از خوردن بیش از حد و پاکسازی بدن مشخص می شود. معمولا استفراغ عمدی در این شرایط دیده می شود اما پرخوری عصبی می تواند در برگیرنده استفاده از قرص های لاغری، ملین ها ، ادرار آورها یا تمرینات ورزشی بیش از حد نیز باشد. بیش از ۹۰ درصد افرادی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند زن هستند و شرایط اغلب در نوجوانان و جوانان توسعه پیدا می کند. فاکتورهایی که ممکن است در پرخوری عصبی دخیل باشد شامل استرس های زندگی، فاکتورهای بیولوژیکی و فشار جامعه است. درمان می تواند در این شرایط موثر واقع گردد.

اختلال خوردن

برای افرادی که با پرخوری عصبی دست و پنجه نرم می کنند، خوردن بیش از حد و پاکسازی می تواند بیشتر از یکبار در روز یا چند بار در هفته رخ دهد. این شرایط در برگیرنده استفراغ عمدی، استفاده از ملین ها یا تمرینات ورزشی بیش از حد است. مصرف بیش از حد غذا نیز مرتبط با حس از دست دادن کنترل است و فرد تلاش می کند با اینکار رفتارهایش را پنهان نماید.

اختلال خوردن

در مقابل بی اشتهایی عصبی، افرادی که از پرخوری عصبی رنج می برند معمولا وزن نرمالی دارند یا کمی اضافه وزن دارند. آن ها ترس شدیدی از اضافه وزن دارند و ممکن است تصویر درستی از بدن خود نداشته باشند.

اختلال خوردن

چرخه پرخوری و پاکسازی بدن از غذای مصرف شده مرتبط با تلاش برای کنترل افکار منفی است. آن ها ممکن است افسردگی و اضطراب را نیز تجربه نمایند. برخی از افراد ممکن است سوء مصرف مواد داشته باشند. سایر نشانه ها در برگیرنده تغییرات خلق و خو و ترک افرادی است که دوستشان دارند.

اختلال خوردن

پرخوری عصبی نشانه ها و علائم زیر را دارد:
• تورم غده بزاقی
• ساییده شدن مینای دندان
• گلودرد
• سوزش سر دل
• یبوست
• دوره های قاعدگی نامنظم
• کمبود آب بدن
• عدم تعادل الکترولیت ها در خون

اختلال خوردن

حقیقت این است که بیشتر افراد تلاش می کنند رفتارهای پرخوری و پاکسازی بدن از مواد غذایی مصرف شده را پنهان کنند و همین امر تشخیص این شرایط را دشوار می سازد. برای تشخیص، پزشک سوالاتی را در مورد الگو و سابقه غذا خوردن فرد می پرسد. تشخیص و درمان اولیه بهترین رویکرد برای بهبود شرایط موجود است.

اختلال خوردن

اگر فکر می کنید یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان با اختلال خوردن دست و پنجه نرم می کند با احترام با او صحبت کنید. کاری نکنید احساس شرمندگی یا گناه داشته باشند. حس حمایت و پشتیبانی را در آن ها تقویت کنید.

اختلال خوردن

همانند سایر اختلالات خوردن، در این شرایط نیز درمان زمانی موفق خواهد بود که در برگیرنده رویکرد ترکیبی از دارو، مشاوره، روان درمانی باشد. داروهای ضد افسردگی در شکستن چرخه پرخوری-پاکسازی مفید خواهد بود.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.medicinenet.com/eating_disorders_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۷ آبان ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran