جرم گوش

جرم گوش از شنوایی محافظت می کند

اگر موم یا همان جرم گوش در داخل گوش تجمع پیدا کرد باید به دنبال درمان پزشکی باشید در غیر اینصورت آن را به حال خود رها کنید. تلاش برای برداشتن جرم گوش می تواند آسیب جدی به گوش وارد کند. همانطور که می دانید بدن برای پاکسازی و محافظت از گوش ماده ای را تولید می کند که با نام جرم گوش شناخته شده است. این ماده مومی شکل، گرد و خاک و سایر مواد را جمع آوری می کند و از ورود این مواد به گوش جلوگیری خواهد کرد.  دکتر شوارتز رییس گروه به روز رسانی این راهنما چنین می گوید: افراد تمایل زیادی برای پاک کردن جرم گوش خود دارند زیرا بر این باورند که جرم گوش نشان دهنده ناپاکی و کثیفی است. این اطلاعات نادرست به عادت های بدی منجر می شود. فعالیت های روزمره همچون حرکت دادن فک و جویدن مواد غذایی به جرم گوش جدید کمک می کند جرم های قدیمی را  به دهانه گوش هدایت کند . در چنین شرایطی جرم از گوش بیرون می آید یا در طول حمام شسته می شود. این یک فرآیند طبیعی مستمر است اما در برخی از موارد،  چنین فرآیندی به خوبی انجام نمی شود.  نتیجه این موضوع تجمع جرم گوش است که می تواند به طور کامل یا جزئی کانال گوش را مسدود سازد. شوارتز در این باره می گوید: بیماران اغلب فکر می کنند با کمک روش های پاکسازی همچون استفاده از پنبه؛گیره های کاغذی، شمع مخصوص گوش یا سایر موارد غیر قابل تصور، جرم گوش را پاک می کنند. اما مشکل اینجاست که  چنین تلاشی برای برداشتن جرم گوش تنها باعث ایجاد مشکلات بعدی می شود زیرا جرم  به قسمت های داخلی گوش فشار داده می شود و  در نهایت به کانال گوش می رسد.

هر چیزی که در داخل گوش قرار گیرد می تواند اسیب جدی به پرده و کانال گوش وارد کند. این راهنما در سوم ژانویه در مجله گوش و حلق منتشر شده است و بیان می کند پاکسازی بیش از حد گوش می تواند کانال گوش را تحریک کند و در نهایت باعث ایجاد عفونت گردد. چنین کارهایی حتی می تواند  امکان تجمع جرم گوش را افزایش دهد. دستورالعمل های جدید، نکاتی را در مورد نحوه محافظت از گوش پیشنهاد کرده اند که در ادامه برخی از این نکات را با هم مرور می کنیم:

جرم گوش

گوش خود را بیش از حد پاک نکنید. پاک کردن بیش از حد گوش می تواند باعث تحریک کانال گوش گردد و احتمالا منجر به عفونت خواهد شد.

سعی کنید هیچ چیزی را داخل گوش فرو نبرید. پنبه،گوش پاک کن، سنجاق مو،خلال دندان یا هر چیز دیگری می تواند  کانال گوش را دچار آسیب کند؛ شکافی در پرده گوش ایجاد نماید ، باعث  جا به جا شدن استخوان شنوایی شود، مشکلاتی همچون از دست دادن شنوایی، سرگیجه یا زنگ زدن گوش را به همراه داشته باشد.

هرگز از شمع گوش استفاده نکنید. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این درمان های جایگزین می تواند جرم گوش نهفته را بردارد. استفاده از شمع گوش می تواند آسیب جدی به کانال و پرده گوش وارد کند.

اگر شنوایی خود را از دست دادید، احساس پر شدن گوش را داشتید،خونریزی یا دردی را در گوش تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/a-to-z-guides/news/20170103/earwax-there-to-protect-your-hearing-doctors-say

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۷ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran