باورهای غلط از سرطان پستان

زمانی که صحبت از سرطان پستان به میان می آید، اطلاعات زیادی وجود دارد که روزانه در اختیار افراد قرار می گیرد. با اینکه بیشتر این اطلاعات درست و صحیح اند اما برخی نیز کاملا نادرست هستند. در این مقاله قصد داریم چند مورد از باور هایی که در مورد این سرطان وجود دارد و باور اشتباه محسوب می شود را با هم مرور کنیم.

باور اول: اگر برآمدگی بر روی پستان خود احساس می کنید، این موضوع بدین معنی است که سرطان پستان دارید!

خوب اول از همه باید بدانید که همه برآمدگی هایی که بر روی پستان ظاهر می شود مربوط به سرطان پستان نیستند. توده یا برآمدگی که اندازه آن بر اساس چرخه قاعدگی ممکن است متفاوت باشد، در بیشتر موارد به خاطر بیماری فیبروکیستیک است. موقعیت این توده نیز زمانی که هر دو پستان خود را بررسی می کنید مشابه خواهد بود. بیماری فیبروکیستیک پستان در میان زنان از ۲۰ سالگی به بعد تا زمانی که یائسگی را تجربه می کنند شایع و رایج است. اگر توده یا برآمدگی تنها در یک پستان وجود داشته باشد، ممکن است نشان دهنده تومور غیر سرطانی یا تومور خوش خیم باشد. با این وجود اطمینان حاصل کنید که در چنین شرایطی از یک پزشک متخصص کمک می گیرید.

باور دوم: اگر دردی در پستان خود دارید، این موضوع بدین معناست که شما سرطان پستان دارید!

در مورد خانم هایی که کودکان شیرخوار دارند در یک بازه زمانی خاص از چرخه قاعدگی، بروز درد در پستان یک موضوع رایج محسوب می شود. این درد قبل از آغاز قاعدگی بیشتر دیده می شود. اما اگر در مورد دردی که در پستان خود دارید نگران هستید، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا بررسی هایی بر روی شما انجام شود.

باور سوم: اگر نشانه ای در پستان های خود ندارید این موضوع بدین معنی است که مبتلا به سرطان پستان نیستید!

این نیز یک باور نادرست است. بیشتر افرادی که مبتلا به سرطان پستان هستند به هنگام تشخیص این بیماری هیچ علامت یا نشانه ای نداشته اند. در کنار بررسی هایی که خودتان انجام می دهید و بررسی سالانه پستان توسط پزشک، بهتر است ماموگرافی های منظمی نیز داشته باشید. زمانبندی مناسب برای چنین بررسی هایی به سن شما بستگی دارد. ماموگرام ها به شما کمک می کند سرطان پستان را قبل از ایجاد نشانه های آن تشخیص دهید و زودتر به فکر درمان آن بیفتید.

باور چهارم: اگر بعد از انجام ماموگرافی منظم، پزشک بررسی های بیشتر را توصیه کرد، بدین معنی است که شما به احتمال زیاد سرطان دارید!

طبق یافته های موسسه ملی سرطان، از ۲۰ زن تنها یک نفر بعد از غربالگری توسط ماموگرافی به آزمایشات بعدی ارجاع داده شده و نتیجه مثبت دریافت کرده اند.

باور پنجم: داشتن سرطان پستان به معنی از دست دادن پستان است!

این باور نیز یکی از باورهای نادرستی است که در میان افراد رواج دارد. همه افرادی که مبتلا به سرطان پستان می شوند پستان خود را از دست نخواهند داد. بر اساس بافت تومور و نوع آن، جراحی های زیادی وجود دارد که می تواند پستان فرد را محافظت کند. بیشتر خانم هایی که در مراحل اولیه سرطان پستان خود را تشخیص می دهند، قادر خواهند بود درمان موثری با جراحی تومور و برداشتن آن (لامپکتومی یا ماستکتومی جزئی) داشته باشند. تنها برخی از افرادی که در مرحله ۵ سرطان قرار دارند باید متحمل جراحی شدید پستان شوند. حتی اگر مجبور شوید جراحی ماستکتومی کاملی انجام دهید، ممکن است بتوانید دوباره پستان خود را حفظ کنید و آن را بازسازی نمایید.

باور ششم: داشتن سرطان پستان بدین معنی است که مجبور خواهید بود شیمی درمانی کنید!

شیمی درمانی برای کاهش خطر عود دوباره سرطان پستان در مراحل اولیه سرطان و بسته به نوع، مرحله و نمره عود سرطان پستان ممکن است توصیه شود. نمره عود به پزشک کمک می کند نیاز بیمار به شیمی درمانی را تشخیص دهد و در صورت نیاز این درمان را در همان مراحل اولیه آغاز نماید. برخی از بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند یا سرطان پستان پیشرفته ای دارند ممکن است بتوانند از هورمون درمانی یا درمانی که گیرنده های HER2 موجود در سطح سلول های سرطانی را هدف قرار می دهد بهره مند شوند. در برخی از موارد، چنین درمان هایی به جای شیمی درمانی یا به همراه آن به کار می روند.

باور هفتم: داشتن سرطان پستان به این معنی است که شما موهای خود را از دست خواهید داد!

داروهای شیمی درمانی بر روی سلول هایی همچون سلول های سرطانی بیشتر از سایر موارد تاثیر می گذارد. از آنجایی که فولیکول مو در پوست سر و بدن در برگیرنده سلول های تقسیم شونده سریع است، این فولیکول ها ممکن است بر اثر مصرف برخی داروهای شیمی درمانی تحت تاثیر قرار گیرند و اسیبی به آن ها وارد شود. تنها برخی از داروهای شیمی درمانی باعث از دست رفتن کامل مو می شود. سایر داروها تنها بخشی از موها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. برخی دیگر نیز اصلا ربطی به ریزش مو نخواهند داشت. از آنجایی که گزینه های درمانی متعددی وجود دارد، بیشتر افراد اصلا این شرایط را تجربه نمی کنند.

باور هشتم: بیشتر خانم هایی که سرطان پستان دارند، در خانواده خود فردی را داشته اند که به این سرطان مبتلا بوده است یا در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می کند!

بر اساس یافته های انجمن سرطان در آمریکا ۹۰ درصد از سرطان های پستان به سبک زندگی و فاکتورهای زیست محیطی مرتبط است. فاکتورهای زیر می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد:
• مصرف الکل
• برخی از قرص های ضدبارداری
• اضافه وزن داشتن یا چاقی بعد از یائسگی
• سموم محیطی
تخمین زده شده است که تنها ۵ الی ۱۰ درصد از سرطان های پستان مرتبط به سوابق فامیلی است.

باور نهم: سوتین های فنری می تواند باعث ابتلای فرد به سرطان پستان شود!

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که هیچ تفاوتی در میان زنانی که از این سوتین ها استفاده می کنند و افرادی که از این سوتین ها استفاده نمی کنند در ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد.

باور دهم: ادکلن و ضدعرق ها می تواند سرطان پستان را در افراد ایجاد کند!

این مورد نیز باور اشتباهی است که در میان افراد وجود دارد. بر اساس تحقیقات موسسه ملی سرطان، هیچ تحقیقی تا به حال نشان نداده است که استفاده از ادکلن یا ضدعرق می تواند به سرطان پستان منجر شود. همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) هیچ ماده تشکیل دهنده ای که بتواند فرد را به سرطان پستان مبتلا کند در این موارد نیافته است.

باور یازدهم: تنها خانم های بزرگسال به سرطان پستان مبتلا می شوند!

اگرچه سرطان پستان در همه خانم ها دیده می شود، بروز آن در میان نوجوانان و کودکان بسیار نادر است. مقاله مروری در یکی از مجلات نشان می دهد که تنها از میان یک میلیون زن زیر ۲۰ سال تنها یک نفر به سرطان پستان مبتلا شده است.

باور دوازدهم: تنها خانم ها به سرطان پستان مبتلا می شوند!

سرطان پستان در میان خانم ها تقریبا ۱۰۰ برابر بیشتر از مردان رواج دارد. اما بر اساس انجمن سرطان در آمریکا، در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۶۰۰ مرد نیز با این بیماری دست و پنجه نرم کرده اند. نشانه سرطان پستان در مردان شامل توده یا برآمدگی زیر نوک سینه و تغییر رنگ در اطراف احاطه کننده نوک سینه است. مردان نیز باید به طور منظم بررسی هایی را به صورت فردی انجام دهند . به خاطر نبود آگاهی در مورد وجود سرطان پستان در مردان، این افراد به دنبال تشخیص آن نمی روند. به همین خاطر درمان آن بسیار دشوارتر خواهد بود.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

 

24

 

http://www.healthline.com/health/breast-cancer/management-and-tips/dozen-myths-you-should-ignore-about-breast-cancer#272

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۹ دی ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran