اسهال

اسهال و ناراحتی های گوارشی

اسهال

همانطور که می دانید غذاهای سرخ شده دارای چربی زیادی هستند و می توانند باعث اسهال شوند. سس ها، قسمت های پرچرب گوشت و دسرهای تهیه شده از خامه و کره نیز می توانند چنین مشکلی را ایجاد کنند. در عوض می توانید از غذاهای پخته شده یا آب پز شده استفاده کنید و از سس هایی در غذاهای خود استفاده نمایید که سبک هستند و به جای خامه یا کره، از سبزیجات تهیه شده اند.

اسهال

از آنجایی که مرکبات حاوی فیبر بالایی هستند، می توانند باعث درد شکمی شوند. اگر احساس خوبی در شکم ندارید، می توانید مصرف پرتغال، گریپ فروت و سایر مرکبات را کمتر نمایید.

اسهال

جویدن آدامس های عاری از شکرِ بسیار زیاد که با سوربیتول تهیه شده اند می تواند باعث گرفتگی شکم و اسهال گردد. غذاهایی که با این شیرین کننده های مصنوعی ساخته می شود نیز می توانند همین مشکلات را ایجاد نمایند. سازمان FDA هشدار داده است که اگر ۵۰ گرم یا بیشتر از آن در روز سوربیتول می خورید ممکن است به اسهال مبتلا شوید. حتی مقادیر کمتر نیز در برخی از افراد دردسرساز خواهد بود.

اسهال

غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی از این کربوهیدرات سالم هستند( همچون غلات سبوس دار و سبزیجات) برای هضم بسیار عالی خواهند بود. اما اگر در مصرف چنین موادی زیاده روی کنید، سیستم گوارشی تان در انطباق خود با آن دچار مشکل خواهد شد. در نتیجه، گار و نفخ معده آغاز می شود. به همین خاطر سعی کنید فیبر را به طور تدریجی به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

اسهال

همانطور که می دانید حبوبات حاوی فیبر و پروتئین سالمی هستند اما قند موجود در آن ها هضم دشواری دارد. همین امر موجب گاز معده و گرفتگی می شود. بدن شما آنزیم های لازم برای تجزیه آن ها را ندارد. باکتری های روده بر روی این مواد کار می کنند که حاصل این فرآیند تولید گاز است. برای خلاص شدن از شر برخی از قندهای مشکل زا بهتر است این ترفند را امتحان کنید: حبوبات خشک را حداقل ۴ ساعت قبل از پختن خیس نمایید.

اسهال

کلم هایی همچون کلم بروکلی و کلم دارای قندی هستند که باعث گاز دار معده مشابه حبوبات می شود. فیبر بالای این مواد نیز می تواند هضمشان را دشوار سازد. به جای اینکه چنین موادی را خام مصرف کنید، آن ها را بپزید تا هضم راحت تری داشته باشند.

اسهال

موادی که با فروکتوز شیرین می شوند( همچون نوشابه، شکلات ها، آب میوه ها و سایر موارد) در برخی از افراد هضم دشواری خواهند داشت. این موضوع می تواند به اسهال، نفخ و گرفتگی شکم منجر شود.

اسهال

برخی از افراد بعد از خوردن چنین موادی دچار سوءهاضمه و سوزش سر دل می شوند. مطالعات نشان داده اند که ماده تشکیل دهنده فلفل تند یعنی کپسایسین مقصر اصلی این ماجراست.

اسهال

اگر بعد از خوردن محصولات لبنی دچار اسهال، نفخ و گاز شدید، ممکن است عدم تحمل لاکتوز داشته باشید. این موضوع بدین معنی است که بدن شما آنزیمی که قند موجود در شیر و سایر لبنیات را هضم می کند ندارد. از مصرف این مواد خودداری کنید یا از قرص های بدون نسخه که آنزیم موردنظر را دارند استفاده نمایید.

اسهال

این ماده می تواند عضلات موجود در بالای شکم را شل کند . همین امر به غذاها اجازه می دهد به مری باز گردند. در چنین شرایطی سوزش سر دل اتفاق می افتد. سایر مواردی که باعث ایجاد چنین شرایطی می شوند شامل شکلات و قهوه هستند.
متخصصان بر این باورند که می توانید فشار وارده از طرف غذاها را با کاهش وزن اضافی، خوردن وعده های کوچک تر و دراز نکشیدن بعد از مصرف غذاها کمتر کنید. هر غذایی که باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شود را شناسایی کنید و از مصرف آن ها خودداری نمایید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/diarrhea_digestive_problem_food_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran