ترومبوز سیاهرگی عمقی

ترومبوز سیاهرگی عمقی

ترومبوز سیاهرگی عمقی لخته خونی است که در داخل سیاهرگ ها معمولا در پا تشکیل می شود. بیش از ۹۰۰۰۰۰ آمریکایی سالانه به این بیماری مبتلا می شوند و بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر به خاطر وجود این بیماری  جان خود را از دست می دهند.  خطر این بیماری این است که بخشی از لخته خون می تواند بشکند و از طریق جریان خون به سایر قسمت های بدن منتقل گردد.  در چنین شرایطی لخته خون می تواند در ریه ها قرار گیرد و جریان خون را مسدود سازد. همین امر باعث آسیب به اندام  یا مرگ می شود.

نشانه های رایج ترومبوز سیاهرگی عمقی پای متورم زیر زانوست.  ممکن است فرد دچار قرمزی و سفتی  شود  یا دردی در ناحیه لخته شده داشته باشد. اما ممکن است همیشه این موارد در فرد وجود نداشته باشد. حدود نیمی از افرادی که به ترومبوز سیاهرگی عمقی مبتلا هستند نشانه های هشدار دهنده ای ندارند.

آمبولی ریه زمانی رخ می دهد که  لخته های خون وارد ریه می شود و  منبع تامین خون را مسدود می سازد. چنین شرایطی می تواند  مشکل در تنفس، فشار خون پایین،  غش، ضربان قلب سریع، درد در قفسه سینه  و سرفه خون آلود را منجر شود. اگر چنین شرایطی داشتید حتما با اورژانس تماس بگیرید.

هر چیزی که بتواند به لایه های داخلی سیاهرگ اسیب وارد کند ممکن است باعث ایجاد ترومبوز سیاهرگی عمقی گردد. به عنوان مثال جراحی، آسیب یا سیستم ایمنی می تواند چنین شرایطی را ایجاد کند. اگر خون شما ضخیم است یا به آرامی جریان دارد احتمال تشکیل لخته بیشتر است. تشکیل لخته به خصوص در سیاهرگ هایی دیده می شود که آسیب دیده اند. افرادی که اختلالات ژنتیکی خاصی دارند یا بدنشان استروژن بیشتری دارد، بیشتر از سایرین در معرض لخته خون قرار خواهند داشت.

برخی از افرادی که در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی قرار دارند عبارتند از :

  • داشتن سرطان
  • انجام جراحی
  • استراحت طولانی مدت در رختخواب
  • کهنسال بودن
  • سیگاری بودن
  • اضافه وزن داشتن یا چاق بودن
  • نشستن های طولانی مدت به عنوان مثال پرواز طولانی

احتمال توسعه ترومبوز سیاهرگی عمقی در زنان باردار و در هفته چهارم و ششم بعد از زایمان  زیاد است. زنان در دوران بارداری سطح استروژن بالایی دارند و همین امر لخته شدن خون را راحت تر می کند. فشار رحم در حال توسعه نیز می تواند جریان خون را در سیاهرگ ها کندتر نماید. اختلالات خاص خون نیز می تواند احتمال ابتلا به این شرایط را افزایش دهد.

همانند بارداری، قرص های ضد بارداری و برخی از درمان ها برای نشانه های پس از یائسگی سطح استروژن را در خون زنان بالا می برد.همین امر می تواند خطر ابتلا به این شرایط را بیشتر کند.

مسافرت کردن به مکان های دوردست و جدید می تواند بسیار جذاب باشد. اما نشستن طولانی مدت اصلا چیز جذابی نیست. مطالعات انجام شده نشان می دهد مسافرت های طولانی مدت( مسافرتی که بیش از ۴ ساعت طول بکشد) خطر توسعه ترومبوز سیاهرگی عمقی را دوبرابر کند.  اصلا مهم نیست با هواپیما، قطار یا اتوبوس مسافرت می کنید. زمانی که برای طولانی مدت بر روی صندلی می نشینید و حرکت نمی کنید، جریان خون کندتر می شود.

پزشک  می تواند نشانه های ترومبوز سیاهرگی عمقی را بررسی کند. او سوالاتی را در مورد سابقه پزشکی، داروهای مصرفی، مشکلات پزشکی اعضای نزدیک خانواده و  مواردی که می تواند خطر ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی را افزایش دهد می پرسد. سونوگرافی رایج ترین روش برای تایید وجود چنین شرایطی است.  ممکن است به تست های دیگری نیاز داشته باشید.

داروهایی به نام  داروهای ضد انعقاد خون رایج ترین روش برای درمان این شرایط محسوب می شود.  اگرچه این داروها با عنوان رقیق کننده های خون شناخته شده اند اما در واقع خون را رقیق نمی کنند.  آن ها  از چسبندگی خون می کاهند تا مانع از تشکیل لخته های خون شوند. اینگونه داروها نمی توانند لخته خون را بشکنند اما  به بدن فرصت می دهند آن را خود به خود حل نمایند. این داروها به صورت قرص یا از طریق تزریق در دسترس افراد قرار دارد.

افرادی که این داروها را مصرف می کنند ممکن است کبود شوند یا به راحتی خونریزی کنند. زمانی که این گونه داروها را مصرف می کنید باید مراقب غذاهای خود باشید. ممکن است نیاز داشته باشید به طور منظم آزمایش بدهید تا خونتان مورد بررسی قرار گیرد. داروهای جدید بعد از یک حادثه، متوقف شدن خونریزی را سخت تر می کنند. اگر به خاطر آسیب دیدگی های جزئی خونریزی زیادی دارید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

رقیق کننده های خون می تواند خونریزی داخلی را نیز  راحت تر کند. این گزینه سخت تر از سایر موارد است زیرا شما قادر نیستید چنین خونریزی را مشاهده کنید. خونریزی در شکم می تواند به درد و  استفراغ   قرمز رنگی منجر شود یا شبیه دانه های قهوه باشد. همچنین این موضوع می تواند مدفوع را سیاه یا قرمز روشن نماید. خونریزی در مغز  باعث سردردهای شدید، تغییر در بینایی، حرکات غیر طبیعی و گیجی شود. اگر چنین بود با اورژانس تماس بگیرید.

اگر نمی توانید رقیق کننده خون مصرف کنید یا برای شما کارساز و موثر نیست پزشک فیلتری را در بزرگترین سیاهرگ  شما به نام وناکاوا قرار می دهد. این فیلتر لخته های خون شکسته شده را جذب می کند و از انتقال آن به ریه و قلب جلوگیری می نماید.  این فیلتر نمی تواند جلوی تشکیل لخته خون را بگیرد یا ترومبوز سیاهرگی عمقی را درمان نماید اما از آمبولی ریه پیشگیری می کند.

داروهایی وجود دارد که می تواند  لخته های خون را حل کند. به این داروها ترومبولیتیک می گویند. این داروها می توانند خونریزی شدید و ناگهانی را ایجاد کنند به همین خاطر تنها در موارد اورژانسی از آن استفاده می شود. به عنوان مثال از این داروها برای حل کردن لخته های خونی تهدید کننده زندگی در ریه استفاده می شود.

این جوراب های مخصوص فشاری را بر روی پاها وارد می کنند تا جریان خون را حفظ کند. این جوراب ها مانع از تشکیل لخته خون می شوند و تورم و درد را کم می کنند. می توانید چنین داروهایی را بدون نسخه تهیه کنید اما بهتر است با پزشک مشورت نمایید. حتی زمانی که در منزل هستید نیز این جوراب ها را بپوشید.

زمانی که می توانید و فرصت دارید بنشینید و پاهای خود را دراز کنید. این کار به جریان خون در رگ ها کمک می کند. همین امر می تواند تورم و درد ناشی از ترومبوز سیاهرگی عمقی را کاهش دهد.

بعد از اینکه لخته خون از بین رفت، ترومبوز سیاهرگی عمقی نشانه های ناخوشایندی از خود بر جای می گذارد. ممکن است فرد تورم طولانی مدت یا تغییر در رنگ پوست در جایی که لخته وجود داشت را تجربه نماید. این نشانه ها اغلب بیش از یکسال پس از بهبود لخته دیده می شود.

از عضلات خود برای جریان خون استفاده کنید.   عضلات قسمت های پایین پا را به کار ببندید. زمانی که فعال نیستید سعی کنید حرکات کششی انجام دهید.  انجام تمرینات ورزشی منظم می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند و خطر ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی را کاهش دهد.

زمانی که  در مسافرت  بیش از ۴ ساعت می نشینید، لباس های تنگ نپوشید و آب بیشتری بنوشید. بلند شوید و در اطراف حرکت کنید. اگر مجبور هستید بنشینید، حرکات کششی انجام دهید و پاهای خود را حرکت دهید. سعی کنید ران خود را فشار داده و رها کنید یا پاشنه خود را به همراه انگشتان بلند کنید  و پایین بیاورید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/dvt/ss/slideshow-deep-vein-thrombosis-overview?ecd=wnl_wmh_050317&ctr=wnl-wmh-050317_nsl-promo-h_1&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran