شوره سر

چگونه شوره سر را درمان و کنترل کنیم؟

شوره سر

به عنوان مصرف کننده، همه ما شاهد تبلیغات زیادی بوده ایم که ظاهر این پوسته های سفیدرنگ کوچک را بر روی موهای سیاه، بلوز سیاه یا تی شرت به تصویر می کشید. شوره سر در واقع نشان دهنده مقیاسی از پوست سر است. این واژه در انگلیسی از dander نشئت گرفته که به پوسته بدن جانوران یا پر پرندگان اطلاق می شود. واژه hurf از یک واژه انگلیسی ۵۰۰ ساله به معنای پوسته به وجود آمده است. ذرات ریز شوره معمولا زیاد موردتوجه افراد قرار نمی گیرند. تخمین زده شده است که بیش از ۵۰ درصد جمعیت جهان با این مشکل مواجه هستند.

شوره سر

تکه های سفید می توانند ناشی از اسپری ها یا سایر محصولاتی باشند که برای مو مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از افراد دوست ندارند به طور منظم موهای خود را با شامپو شستشو دهند زیرا بر این باورند که شستن موها به خشک شدن پوست سر می انجامد و به مو آسیب وارد می کند. پوسته حاصل از پوست سر نشسته می تواند بر روی سر تجمع کند و به عنوان شوره سر اضافی نمایان گردد. پوست سر سرشار از فولیکول هایی با غده های فعال است که مقادیر زیادی چربی تولید می کنند. به همین خاطر خشک شدن پوست سر معمولا نادر است.

شوره سر

به احتمال زیاد، شایع ترین دلیل ایجاد شوره سر به خاطر بیماری پوستی به نام درماتیت سبوره است. این شرایط می تواند باعث ایجاد راش های قرمز و خارش دار بر روی پوست سر، گوش و قسمت های بالای پلک، ابرو،پیشانی و چین و چروک هایی که از بینی به سمت گوشه های دهان توسعه پیدا می کنند شود.

شوره سر

شامپوهایی در بازار وجود دارد که معمولا بدون نسخه در اختیار افراد قرار می گیرند و می توانند درماتیت سبوره را در بیشتر افراد کنترل کنند. این شامپوها در برگیرنده مواد شیمیایی هستند که برای از بین بردن التهاب و بهبود شرایط مفیدند. آن ها معمولا دربرگیرنده کتوکونازول، اسید سالیسیسلک، سلنیم سولفید، روی پیریتیون هستند.

شوره سر

اعتقاد افراد بر این است که داروهای گیاهی بر داروهای سنتزی و مصنوعی برتری دارند. شواهد زیادی برای پشتیبانی از این عقیده وجود ندارد. بیشتر گیاهان در برگیرنده مواد شیمیایی قدرتمند هستند که به هنگام تصفیه و استانداردسازی به داروهای مورد تایید FDA تبدیل می شوند. با اینحال بهتر است بدون مشورت با پزشک از داروهای گیاهی استفاده نکنید.

شوره سر

شامپو کردن پوست سر یک فرایند فنی نیست. مقدار متعادلی از شامپو را بر روی کف دست خود بریزید و آن را بر روی موی مرطوب بمالید. به دقت پوست سر را با انگشت خود ماساژ دهید. شامپو باید به مدت ۵ دقیقه روی پوست سر بماند تا بتواند به طور کامل آن را شستشو دهد. از انجایی که بیشتر این شامپوها ممکن است کمی بو داشته باشند بهتر است بعد از شامپو کردن موها از نرم کننده مورد علاقه خود استفاده کنید.

شوره سر

شواهد زیادی مبنی بر اینکه نور خورشید می تواند بر روی شوره سر اثر بگذارد وجود ندارد. رسیدن نور ماوراءبنفش به پوست غیر محتمل خواهد بود مگر در مواردی که پوست سر به اندازه زیادی بی مو باشد.با اینحال، متخصصان فرض می کنند که رابطه ای بین قرار گرفتن در نور ماورابنفش و بیماری درماتیت سبوره ممکن است وجود داشته باشد. بنابراین برای کنترل شوره سر نباید زیر نور خورشید قرار بگیرید.

شوره سر

درماتیت پوست سر که به کمک داروها و شامپوهای بدون نسخه کنترل نمی شود باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. از آنجایی که درماتیت سبوره شایع ترین دلیل ایجاد شوره در سر است باید شامپو کردن را به همراه استفاده از لوسیون های استروئیدی یا موارد ضدقارچی انجام دهید. هر دوی این موارد به نظر در کنترل درماتیت سبوره خوب عمل می کنند اما هنوز هم درمان دائمی برای این شرایط وجود ندارد. به کمک درمان های موجود به تدریج تعداد دفعات بروز شوره سر کاهش پیدا می کند.

شوره سر

علل ایجاد درماتیت سبوره هنوز شناخته نشده است. نقش Malasseziayeasts به نظر ضروری می رسد اما از آن جایی که آن ها ترکیب طبیعی میکروبیوم پوست هستند، مکانیسم بیماری هنوز مبهم است.

شوره سر

ممکن است ارتباط فصلی در شدت درماتیت سبوره وجود داشته باشد. یکی از مطالعات انجام شده در ژاپن نشان می دهد که سبورا seborrhea با رطوبت پایین مرتبط است.

شوره سر

درماتیت سبوره ممکن است با شرایطی همچون درماتیت تماسی، درماتیت آتوپیک و پسوریازیس اشتباه گرفته شود. برای متمایز کردن چنین شرایطی، پوست کل بیمار باید مورد ارزیابی قرار گیرد . به ندرت بخشی از پوست به بیوپسی نیاز خواهد داشت. درماتیت سبوره در افرادی که مشکلات سیستم عصبی مرکزی همچون دمانس، تروما و سکته دارند بیشتر و جدی تر خواهد بود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند اغلب seborrhea شدیدی خواهند داشت.

شوره سر

پوست سر خارش دار می تواند به خاطر دلایل دیگری نیز رخ دهد. بیمارانی که بر روی پوست سر خود شپش دارند نیز دچار خارش شدیدی خواهند شد. معمولا این حشرات و تخم های آن ها به شفت مو می چسبد. درماتیت تماسی که به خاطر حساسیت به رنگ مو، فر کردن دائمی مو یا استفاده از برخی از شامپوها رخ می دهد ممکن است با درماتیت سبوره اشتباه گرفته شود زیرا این شرایط نیز با پوسته پوسته شدن پوست سر مرتبط است. در برخی از موارد نادر، عفونت های قارچی می تواند باعث ایجاد درماتیت غیر التهابی پوست سر شود و اغلب در کشورهای جهان سوم دیده می شود.

شوره سر

درماتیت سبوره در نوزادان می تواند سایر بخش های بدن را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. معمولا این شرایط خود به خود در ۶ ماهگی بهبود پیدا می کند. درمان چنین بیماری استفاده از شامپوهای ملایم است. داروهای موضعی ضدقارچی و استروئیدهای موضعی نیز در برخی از موارد توسط پزشک تجویز می شود.

شوره سر

شوره سر می تواند نشانه ای از التهاب پوست سر باشد. اغلب درماتیت سبوره اصلی ترین علت شوره سر خواهد بود. این بیماری مسری نیست و می توان آن را به سادگی درمان کرد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.medicinenet.com/dandruff_seborrhea_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ آبان ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran