ضربه مغزی

ضربه مغزی: درک ترومای مغزی

ضربه مغزی

اگرچه مغز به وسیله استخوان های قوی( جمجمه) و غشاهای موجود محافظت می شود اما باز هم می تواند دچار آسیب گردد. آسیب به سری که به اندازه کافی شدید است می تواند عملکرد مغز را تحت تاثیر خود قرار دهد و به آن آسیب تروماتیک مغزی (آسیب ضربه ای مغز) می گویند. آسیبی که به مغز وارد می شود از خفیف تا شدید متغیر خواهد بود.

ضربه مغزی

آسیب تروماتیک مغزی ناشی از وارد شدن ضربه به سر خواهد بود که جسم به جمجمه نفوذ نمی کند.همچنین ممکن است این اسیب به خاظر نفوذ شیء از طریق جمجمه به بافت های مغز باشد. با اینحال، انواع مختلفی از این واژه های عمومی در دنیای پزشکی وجود دارد. برای اینکه بفهمید اسیب وارد شده به مغز از چه نوعی است حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

ضربه مغزی

ضربه مغزی به عنوان شکل خفیف تری از آسیب ضربه ای مغز(آسیب تروماتیک مغزی) در نظر گرفته می شود. در بیشتر افراد، ریکاوری از ضربه مغزی خفیف بسیار سریع اتفاق می افتد. با اینحال، اگر فردی از ضربه مغزی شدید رنج ببرد؛ ممکن است برای مدت زمان طولانی بی هوش باشد. برخی از افرادی که دچار چنین شرایطی می شوند ممکن است به کما بروند یا حتی جان خود را از دست بدهند.

ضربه مغزی

این شکل نشان می دهد که چگونه ضربه به یک طرف از سر می تواند مغز را دچار آسیب کند .چنین ضربه هایی در نهایت منجر به ضربه مغزی یا آسیب بسته مغزی می شوند که می توانند نشانه های خفیف تا حادی را از خود بروز دهند. ضربه مغزی به عنوان ضربه ای به سر تعریف می شود که نتیجه آن اختلال در عملکرد مغز است. این شرایط شایع ترین نوع از آسیب تروماتیک مغز محسوب می شود و در اسیب های شدید می تواند آسیب دائمی به مغز وارد نماید. اکثریت قریب به اتفاق ضربات مغزی خفیف هستند و اسیب مداومی به مغز وارد نمی کنند.

ضربه مغزی

نشانه های ضربه مغزی بعد از آسیب تروماتیک مغزی رخ می دهد و ممکن است در برگیرنده یک یا چند مورد از نشانه های زیر باشد:
• از دست دادن هوشیاری
• به یاد نیاوردن ضربه وارد شده به سر
• سرگیجه
• تاری دید
• سردرد
• حالت تهوع یا استفراغ
• سردرگمی (فرایند نامشخص تفکر)
• استفاده از عبارات تکراری (ممکن است چند بار بپرسید چه اتفاقی برای من افتاده؟)

ضربه مغزی

معمولا افراد بعد از ضربه مغزی می توانند بهبود پیدا کنند. البته این موضوع به مقدار اسیب بستگی خواهد داشت. اگر ناحیه ای از مغز که دچار اسیب شده، تحریب نشده باشد ریکاوری سریع تر خواهد بود. بهتر است در این شرایط خوب استراحت کنید و سر خود را به آرامی مورد استفاده قرار دهید تا بهبودی حاصل شود. با پزشک خود در مورد مدت زمانی که باید استراحت کنید و برای انجام فعالیت های خود منتظر بمانید، مشورت کنید. ممکن است برخی از فعالیت ها همچون بوکس، فوتبال، جودو و فعالیت های مشابه شما را در معرض ضربه مغزی دیگری قرار دهند. پس بدون مشورت پزشک کاری انجام ندهید.

ضربه مغزی

اگرچه جمجمه همانند کلاه ایمنی است که از بافت های مغزی محافظت می کند اما اگر ضربه کافی به آن وارد شود می تواند ترک بردارد، تور رفتگی در آن ایجاد شود یا بشکند. تکه های تیز استخوانی از جمجمه، ممکن است وارد مغز شوند. همین امر باعث آسیب رسیدن به بافت های مغزی یا مرگ بافت ها می شود و در نهایت منجر به خونریزی از مغز می گردد. اگر بعد از ترومای وارد شده به سر مایع شفاف یا ترشحات خون آلود از بینی یا گوش مشاهده شد، ممکن است شکستگی جمجمه رخ داده باشد.

ضربه مغزی

خونریزی داخل مغز یک شرایط اورژانسی پزشکی محسوب می شود. خونی که در مغز وجود دارد به آن فشار وارد می کند و جایی برای تخلیه نخواهد داشت. به همین خاطر در همین مکان باقی می ماند و تشکیل هماتوم را می دهد. هماتوم نیز می تواند فشاری بر روی بافت های اطراف وارد کند. نشانه های هماتوم در برگیرنده سردرد، استفراغ و از دست دادن یا کاهش تعادل طبیعی است.

ضربه مغزی

پزشک برای تشخیص اسیب تروماتیک مغزی تلاش می کند سابقه بیمار را بپرسد و معاینات جسمی را انجام دهد و بر روی عملکرد مغز همچون حافظه، تمرکز و رفتارهای حل مشکل تمرکز کند. همچنین پزشک مصاحبه ای را با اعضای نزدیک خانواده یا دوستان انجام می دهد تا ببیند تغییراتی در بیمار ایجاد شده است یا خیر. سی تی اسکن از مغز یا در برخی از موارد MRI می تواند در تعیین دقیق این شرایط مفید باشد.

ضربه مغزی

زمانی که اسیب تروماتیک مغزی رخ می دهد معمولا حافظه نیز دچار اسیب می شود. اسیب های خفیف معمولا اثر اندکی بر روی حافظه خواهند داشت یا اصلا اثری ایجاد نمی شود. اگر اثری بر روی حافظه باشد، فرد حافظه اخیر را از دست می دهد و در عرض چند ساعت یا چند روز آن را به دست می آورد. با اینحال، اسیب تروماتیک شدید می تواند باعث از دست رفتن حافظه برای مدت زمان طولانی شود. برخی از اوقات،ممکن است حافظه فرد اصلا بازنگردد.

ضربه مغزی

رایج ترین اثر اسیب تروماتیک مغزی ، آسیب یا از دست دادن تعادل و احساس دوران سر است. برخی از افراد درک بصری عمیق خود را از دست می دهند.بسته به شدت آسیب، این مشکلات ممکن است چند ثانیه، چند دقیقه یا حتی تا آخر عمر طول بکشد. تکنیک های توانبخشی می تواند در بهبود تعادل و به دست آوردن جنبه های طبیعی زندگی به بیمار کمک کند.

ضربه مغزی

عملکرد مغز بر روی رفتار و احساس فرد نیز اثر می گذارد. در نتیجه، آسیب تروماتیک مغزی میتواند به تغییرات رفتاری و خلق و خو بیانجامد. آشفتگی، افسردگی، بی خوابی و نوسانات خلق و خو معمولا بعد از اسیب مغزی رخ می دهد. اگرچه این مشکلات ممکن است به سرعت حل شود اما برخی از بیماران ممکن است چنین مشکلاتی را برای بازه زمانی بیشتری تجربه نمایند. چنین مشکلاتی را باید با پزشک در میان گذاشت زیرا درمان هایی برای این موارد وجود دارد.

ضربه مغزی

متاسفانه، آسیب های تروماتیک شدید می تواند خطر اختلالات مغزی را افزایش دهد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اسیب تروماتیک مغزی قادر است خطر بیماری پارکینسون و آلزایمر را در بیمار افزایش دهد. علاوه بر این، آسیب های تروماتیک تکراری و کوچک ممکن است نشانه های اندکی داشته باشند یا اصلا نشانه ای از خود بروز ندهند. همین آسیب های کوچک و تکراری نیز می تواند در طول زمان به آسیب های بیشتری بیانجامد.

ضربه مغزی

ریکاوری بعد از آسیب تروماتیک شدید به مغز، معمولا نیازمند کمک متخصصان است. درمانگرها می توانند در این شرایط به بیمار کمک کنند و او را به زندگی طبیعی خود برگردانند. به کمک درمانگر بیمار می تواند برخی یا بیشتر عملکردهای طبیعی زندگی همچون راه رفتن را باز یابد. روانشناس نیز به بیمار کمک می کند مشکلات رفتاری و ذهنی خود را برطرف کند.

ضربه مغزی

اسیب تروماتیک مغزی موضوع شایعی است. حدود ۱٫۴ میلیون آسیب در هر سال رخ می دهد. گروه هایی که در معرض خطر قرار دارند نوزادان و کودکان ۰ تا ۴ ساله، و بزرگسالان ۱۵ الی ۱۹ ساله هستند. با اینحال افرادی که ۷۵ سال یا بالاتر از آن نیز دارند معمولا نرخ بالایی از بستری شدن و مرگ ناشی از اسیب را خواهند داشت. حدود ۷۵ درصد کل آسیب های تروماتیک مغزی، ضربات خفیفی هستند. ۴ دلیل اصلی آسیب به مغز در برگیرنده افتادن (۲۸ درصد)، تصادفات رانندگی (۲۰ درصد)، ضربات اشیا (۱۹ درصد) و حمله (۱۱ درصد) است.

ضربه مغزی

آسیب های تروماتیک مغزی اغلب در کودکان و نوزادان نیز رخ می دهد. همانند بزرگسالان، کودکان نیز ممکن است برخی از نشانه هایی را از خود بروز دهند که به شکل مشکلاتی در یادگیری، مشکلات رفتاری و مشکلات احساسی دیده می شود. برخی از مشکلات در برگیرنده مشکلات شنوایی،صحبت کردن، دیدن و مشکلات تعادل به همراه سردرد و حتی تشنج است. مشکلاتی که به هنگام آسیب مغزی در بزرگسالان دیده می شود ممکن است در کودکان نیز وجود داشته باشد اما برخی از اوقات مشکلات خود را نشان نمی دهند یا والدین حتی برای چند ماه نیز متوجه آن نمی شوند. بیشتر کودکان برای برطرف کردن مشکلات خود به راهنمایی های پزشک متخصص نیاز خواهند داشت.

ضربه مغزی

متاسفانه کودکان نوپایی که در حال یادگیری راه رفتن و دویدن هستند، به طور مکرر می افتند و سر خود را به موقعیت های مختلف می زنند. بیشتر این ضربات باعث ایجاد آسیب تروماتیک مغزی نمی شود. با اینحال اگر کودک گریه کردن را متوقف نکرد، استفراغ داشت و نتوانست به طور طبیعی حرکت کند حتما با پزشک تماس بگیرید.

ضربه مغزی

اگر کودک شما دوچرخه سواری می کند یا در ورزش های دیگری همچون فوتبال، بیسبال و سایر موارد شرکت دارد، بهترین کار برای محافظت از مغز در برابر اسیب تروماتیک، کاربرد کلاه ایمنی و پیروی از قوانین مسابقات است.

ضربه مغزی

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم، کلاه ایمنی مناسب برای محافظت از مغز و پیشگیری از بروز آسیب تروماتیک توصیه می شود. مدیران ورزشی معمولا قوانین را به طور مکرر تغییر می دهند و تجهیزات پیشرفته تری را برای محافظت از مغز طراحی می نمایند. تبعیت از قوانین و استفاده از تجهیزات به روز می تواند خطر آسیب های مغزی ناشی از ورزش را در کودکان یا بازیکنان حرفه ای کاهش دهد.

ضربه مغزی

تصادفات خودرو معمولا در بزرگسالان و کودکان به اسیب تروماتیک مغزی منجر می شود. موارد پیشگیرانه می تواند بروز حادثه و شدت اسیب را کمتر کند. قبل از شروع به رانندگی، همه سرنشین ها باید کمربند ایمنی خود را ببندند. کودکان کم سن و سال باید در صندلی های مخصوص و مناسب قرار گیرند.

ضربه مغزی

افتادن اصلی ترین دلیل اسیب های تروماتیک مغزی است. لازم نیست همه افراد از روی نردبان بیفتند. در برخی از موارد افتادن از موقعیت ایستاده و برخورد سر به یک شی سفت و محکم می تواند باعث ایجاد اسیب شود. کاهش خطر افتادن به خصوص در منزل و محل کار می تواند از بروز اسیب به مغز جلوگیری کند. پیشگیری از افتادن در برگیرنده نصب روشنایی خوب در پله ها و راهروها، برداشتن موانعی همچون اسباب بازی، لباس ها یا استفاده از ابزارهای مناسب الکتریکی است. اقدامات احتیاطی منطقی می تواند از بروز آسیب های تروماتیک مغزی پیشگیری کنند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.medicinenet.com/concussions_brain_injuries_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ آبان ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran