مزایای قهوه و چای برای سلامتی

قهوه و چای

علاوه بر آب ساده،  قهوه و چای نیز یکی از نوشیدنی های لذت بخشی هستند که در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.  هردوی این نوشیدنی ها مواردی در خود دارند که به سلامت شما کمک می کنند. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. پس همراه ما باشید.

قهوه و چای

دانه های قهوه  در بیش از ۵۰ کشور  سرتاسر جهان رشد می کند. بسته به مکانی که شما در آن زندگی می کنید،این دانه ها، بو داده می شوند، سپس جوشانده شده ، بخارپز می شوند یا خیس می گردند تا قهوه ایجاد گردد.

قهوه و چای

بیش از دو سوم  مردم جهان این نوشیدنی را مورد استفاده قرار می دهند که از برگ های بوته ای به نام کاملیا سیننسیس تهیه می شود. معمولا برگ های  چای در آب داغ خیسانده می شود و بعد از چند دقیقه می توان آن را میل کرد.

قهوه و چای

تولید کنندگان چای، برگ های موجود را خشک کرده و سپس می فشارند تا روغن آن خارج شود.  بعد از انجام این مراحل، بسته به چایی که تولید می شود آن ها ممکن است  برگ های خشک شده را برای مدتی در معرض هوای معمولی قرار دهند.به این فرایند تخمیر می گویند که یک واکنش شیمیایی است که بر روی طعم برگ اثر می گذارد و آن را تبدیل به رنگ قهوه ای می کند. هرچقدر مدت زمان قرار گرفتن در معرض هوا بیشتر و طولانی تر باشد، کافئین بیشتری در آن وجود خواهد داشت. چای سبز اصلا تحت فرایند تخمیر شدن قرار نمی گیرد و همین امر باعث می گردد تقریبا کافئینی در آن وجود نداشته باشد. چای اولانگ  برای مدتی تخمیر می شود. این در حالیست که مدت زمان تخمیر برگ های چای سیاه بسیار طولانی است.

قهوه و چای

رادیکال های ازاد مواد شیمیایی هستند که می توانند به سلول های سالم شما اسیب وارد کنند و در نهایت موجب بیماری گردند. بدن شما زمانی که غذاهای خاصی را به انرژی تبدیل می کند و هنگام برخورد نور خورشید به بدن، چنین رادیکال هایی را تولید می نماید. همچنین می توان رادیکال های ازاد را از موادی که می خوریم و می اشامیم دریافت کرد. چای و قهوه به کمک آنتی اکسیدان هایی که در خود دارند به بدن شما کمک می کند با رادیکال های ازاد مبارزه نماید.

قهوه و چای

هم چای و هم قهوه می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند زیرا بر روی نحوه استفاده ی بدن از قند خون اثر می گذارند. قهوه آنتی اکسیدان هاص خاصی دارد که باعث می شود سطح قند خون در حد پایین تر نگه داشته شود و پایدار گردد. پایدار بودن سطح قند خون یکی از چالش هایی است که افراد مبتلا به دیابت با آن مواجه هستند. آنتی اکسیدانی که در چای وجود دارد می تواند به بدن شما کمک کند قند خون را پردازش نماید.

قهوه و چای

قهوه و چای ممکن است به مبارزه با بیماری های  خاصی که به سلول های عصبی مغز حمله می کنند و حرکت را دشوار می سازند کمک کند. برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که قهوه می تواند نشانه های اولیه بیماری پارکینسون را بهبود ببخشد در  حالیکه مطالعات دیگر نشان داده است نوشیدن چای و قهوه ممکن است به محافظت از مغز کمک نماید.

قهوه و چای

پزشکان در ابتدا بر این باور بودند که افراد مبتلا به بیماری های قلبی باید مصرف چای و قهوه را به خاطر وجود کافئین محدود سازند . اما مطالعات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد که نوشیدن چای و قهوه می تواند شما را در برابر بیماری های قلبی مصون دارد. در یکی از مطالعات انجام شده، افرادی که سه الی پنج فنجان قهوه در روز نوشیده بودند  کمتر از سایر افراد به تجمع کلسیم در رگ ها مبتلا شده بودند. این موضوع به معنای خطر کمتر برای ابتلا به بیماری های قلبی است.

قهوه و چای

کبد اندام دیگری است که می تواند از مصرف چای و قهوه بهره مند شود. نوشیدن سه یا چند فنجان قهوه در  روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های کبدی مزمن، سیروز کبدی و سرطان کبد را کاهش دهد. همچنین این گزینه را می توان به عنوان یک داروی جایگزین برای افرادی استفاده کرد که چنین شرایطی دارند. قهوه بیش از ۱۰۰ ترکیب شیمیایی مختلف دارد و دانشمندان تلاش می کنند  وظیفه هر کدام از این ترکیبات و نحوه کمک به کبد را پیدا کنند.

قهوه و چای

سکته زمانی رخ می دهد که خون به ناحیه خاصی از مغز نمی رسد و یک فنجان قهوه یا چای می تواند خطر ابتلا به آن را کاهش دهد. این موضوع بدین خاطر است که قهوه التهاب را بهبود می بخشد و به کنترل قند خون کمک می کند. نوشیدن چای سیاه مرتبط با کاهش فشار خون است و همین امر نیز بر روی کاهش سکته اثر دارد.

قهوه و چای

قهوه و چای سبز می توانند به پیشگیری از سرطان سینه و پروستات کمک می کنند.  تمامی انواع چای می توانند از بدن شما در برابر سرطان محافظت نمایند. محققان بر این باورند که آنتی اکسیدان های موجود در چای همچون پلی فنول می تواند از بروز سرطان در افراد جلوگیری نماید.

قهوه و چای

این اختلال به سلول های عصبی مغز شما حمله می کند و می تواند باعث از دست رفتن حافظه و  تغییر  الگوهای رفتاری و فکری شود. قهوه آنتی اکسیدان هایی در خود دارد که می تواند از نورون ها محافظت نماید. چای سبز نیز برخی از آنتی اکسیدان ها را دارد که از تجمع برخی از پروتئین ها جلوگیری می کند و جلوی بروز این بیماری را می گیرد.

قهوه و چای

تکه های کوچک کلسترول سخت و سایر مواد در  کیسه صفرا تشکیل می شود.  این گونه موارد در برخی از مواقع ممکن است باعث ایجاد درد شدید و مشکلات سلامتی گردد. اما مصرف قهوه  قادر است خطر ابتلا به این موارد را کاهش دهد زیرا به حرکت مایعات در بدن کمک می کند.

قهوه و چای

اگر  بتوانید نوشیدنی های کم کالری همچون قهوه و چای بنوشید قادر خواهید بود به راحتی وزن کم کنید.  البته به خاطر داشته باشید که برای کاهش وزن، نباید شکر یا خامه به این نوشیدنی ها اضافه کنید.

قهوه و چای

علی رغم مزایایی که قهوه و چای برای سلامتی بدن دارد، مصرف بیش از حد کافئین می تواند شما را مضطرب سازد و خوابیدان را دشوار  کند.همچنین مصرف بیش از حد چنین نوشیدنی هایی  باعث می شود بدن نتواند به خوبی کلسیم را در خود نگه دارد و همین امر موجب شکستگی استخوان ها می گردد. اگر در مورد مقدار مصرف قهوه و چای سوال دارید حتما با یک پزشک مشورت نمایید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-coffee-tea-benefits?ecd=wnl_men_032817&ctr=wnl-men-032817_nsl-ld-stry_1&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran