چگونه پوست شفاف و تمیزی داشته باشیم؟

پوست شفاف

لکه یا جوش اغلب بر روی صورت، گردن،پشت و شانه های شما  خود را نشان می دهد. در این مناطق، پوست  شما مقادیر زیادی از غده های چربی را در خود دارد.  معمولا جوش و لکه در هر فردی دیده می شود اما درمان های موجود می تواند به کنترل آکنه کمک کند.

ماسک صورت

دستکاری بیش از حد پوست می تواند باعث تحریک آن شود و آکنه را بدتر نماید. به همین خاطر استفاده از صابون هایی با مواد شیمیایی زیاد می تواند آسیب رسان باشد. در عوض، نواحی که ممکن است آکنه یا جوش در آن ظاهر شود را روزانه دوبار با شوینده ملایم  و آب گرم بشویید تا  تحریک آن به حداقل برسد.

پوست شفاف

صابون ها یا شوینده های بدون روغن منافذ پوست شما را مسدود نمی کنند و باعث ایجاد جوش های سر سیاه، آکنه و جوش سر سفید نمی شوند. محصولاتی را با برچسب بدون روغن، غیر آکنه زا( بدین معنی که باعث ایجاد آکنه نمی شود) یا غیر کومدون ساز( بدین معنی که باعث مسدود شدن منافذ پوست شما نمی شوند) انتخاب کنید. برخی از محصولات در برگیرنده موادی  همچون بنزوئیل پراکساید و اسید سالیسیلیک هستند که توسط متخصصان پوست توصیه می شود.  اطمینان حاصل کنید که کیسه و لیف حمام شما نرم است و هر بار آن را تمیز کنید.

پوست شفاف

این یک افسانه است که غذاهای پرچرب یا شکلات می تواند به طور مستقیم باعث ایجاد جوش و آکنه شود. آکنه زمانی رخ می دهد که منافذ پوست شما توسط روغن، سلول های پوست و باکتری های معمولی مسدود گردد و باعث ایجاد التهاب شود. اگر فکر می کنید برخی از غذاها باعث ایجاد آکنه در صورت شما می شود از خوردن آن اجتناب کنید.  اما برای داشتن پوستی شفاف و تمیز لازم نیست خوردن پیتزا یا شکلات را برای همیشه کنار بگذارید.

از به کار بردن موارد آرایشی که پایه روغنی دارند اجتناب کنید. کافیست این راهنمای ساده را دنبال نمایید.  فوندانسیون کرمی یا روغن دار می تواند منافذ پوست شما را مسدود سازد. مواد آرایشی که بر پایه مواد معدنی هستند و معمولا سبک و پودری تهیه می شوند ممکن است کمتر از سایر مواد باعث مسدود شدن منافذ پوست شما گردند. شما می توانید به دنبال محصولات غیر کومدون ساز بگردید.

اگر می خواهید آرایش کنید از فوندانسیون بدون روغن استفاده نمایید.  اصلا مهم نیست چقدر خسته اید. قبل از شستن آرایش خود به رختخواب نروید.

این یک افسانه است که برنزه کردن پوست می تواند باعث شفافیت و تمیزی آن شود. اشعه ماورابنفش پوست شما را در معرض سرطان ، پیری و چین و چروک قرار می دهد. زیر نور مستقیم خورشید نخوابید و از وسایل برنزه کننده استفاده نکنید. همچنین برخی از داروهایی که برای آکنه تجویز می شوند در برگیرنده رتنوئید هستند که می توانند پوست شما را نسبت به اشعه ماورا بنفش حساس تر نمایند. به همین خاطر بهتر است همیشه ضد آفتاب داشته باشید و مقدار آفتابی که می گیرید را محدود نمایید.

از ضد آفتاب یا مرطوب کننده بدون روغن  با SPF حدود ۳۰ یا بالاتر از آن استفاده کنید. این موضوع بدین معنی است که ضد آفتاب انتخابی شما می تواند از پوستتان در برابر اشعه ماورا بنفش A و اشعه ماورا بنفش B محافظت کند. به دنبال محصولات غیر کومدون ساز باشید. از مقادیر مناسب ضد آفتاب استفاده کنید و هر ۲ ساعت یکبار آن را تجدید نمایید.

استفاده بیش از حد از محصولاتی همچون پمادها و ژل ها می تواند منافذ شما را مسدود نماید. اگر موهای چربی دارید هر روز آن را بشویید. زمانیکه از اسپری و ژل استفاده می کنید موهای خود را از صورت خود دور نگه دارید.

موهای بلندی دارید؟ سعی کنید به هنگام خواب موهای خود را از روی صورت خود دور نگه دارید تا باعث تحریک پوستتان نشود. در طول روز نیز موهای خود را از صورت خود دور نگه دارید. خوب حتما از خودتان می پرسید چرا؟ موهای شما حاوی روغنی است که می تواند منافذ پوست را مسدود سازد و باعث ایجاد جوش شود. حتی زمانی که از محصولات مرتبط با مو نیز استفاده نمی کنید این موضوع رخ می دهد.

از لمس کردن یا مالش دادن صورت خود بپرهیزید زیرا اینکار می تواند آکنه را بدتر نماید.  سعی کنید از تماس تلفن همراه با صورت نیز جلوگیری نمایید.  به جای اینکه تلفن همراه را به صورت مستقیم بر روی پوست خود قرار دهید از هدفون استفاده نمایید. صورت خود را روی دستانتان قرار ندهید این موضوع می تواند روغن موجود و میکروب های دست را به پوست صورت منتقل کند و باعث تحریک جوش ها شود. عرق کردن نیز می تواند آکنه را بدتر نمایید. بعد از ورزش کردن عرق می کنید؟ حتما حمام کنید یا صورت خود را با شوینده مناسب بشویید.

از پنبه یا پارچه نرم به هنگام استفاده از کرم یا محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید. از این موارد دوباره استفاده نکنید. اگر از دست خود برای اعمال محصولات پوستی همچون مواد آرایشی استفاده می کنید، ابتدا دستانتان را بشویید و تنها از نوک انگشتان خود استفاده نمایید. قبل از آرایش کردن، پوست خود را تمیز نمایید.

از موادی استفاده کنید که برچسب غیر کومدون سازی دارد. در مورد مرطوب کننده ها برای پوست حساس نگران هستید؟ زیاد نگران نباشید. یک محصول خوب و مناسب به شما کمک می کند پوست تحریک شده خود را بهبود ببخشید و آکنه را از آن دور سازید.

ترکاندن جوش مشکلی را حل نمی کند. فشار دادن جوش ها می تواند مواد عفونی را وارد پوست کند و باعث ایجاد التهاب و زخم گردد. در برابر این عادت خود مقاومت کنید تا جوش های شما سریع تر درمان شود و کمتر دچار زخم گردد.

هیچ درمان سریعی برای آکنه وجود ندارد. دارو  یک شبه باعث بهبود شرایط نمی شود. برخی از درمان ها برای اینکه موثر واقع شوند باید چند هفته به طور مداوم مصرف گردند. درمان برخی از آکنه ها بیش از ۶ ماه طول می کشد.  مراقبت روزانه از پوست همچون حمام کردن و شستن صورت و دست با صابون ملایم کافی نخواهد بود. حتی بعد از شفاف شدن پوست نیز باید داروهای خود را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید. دارو را کم یا زیاد نکنید.

اگر درمانی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید کارساز و موثر نبود؛  با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید از سایر گزینه های درمانی بهره مند شوید. انواع مختلفی از داروها وجود دارد که می تواند به شفاف سازی و تمیز شدن پوست کمک کند. برخی از این داروها به تجویز پزشک نیاز دارند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/ss/slideshow-clear-skin

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran