کلسترول

اطلاعاتی در مورد کلسترول

شما ممکن است کلسترول را با  مواد چربی که مصرف می کنید مرتبط بدانید اما بیشتر مواد موم مانند  توسط خودِ بدن تولید می شود.  کبد ۷۵ درصد از  کلسترولی که  در خون ما جریان دارد را تولید می کند. ۲۵ درصد دیگر از طریق غذاها وارد بدن می شود.  کلسترول در سطح طبیعی  نقش بسیار مهمی در کمک به کارکرد صحیح سلول ها بازی می کند.  اما پیش بینی شده است که سطح کلسترول در بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی بالاتر از حد نرمال است.

کلسترول

کلسترول بالا باعث ایجاد هیچ نشانه ای در بدن نمی شود اما می تواند آسیب های عمیقی  در داخل بدن ایجاد نماید. با گذشت زمان، کلسترول بسیار بالای خون ممکن است به تشکیل پلاک در داخل شریان ها منجر شود. این بیماری که با عنوان تصلب شرایین شناخته شده است شرایطی است که در آن  فضای موجود برای جریان خون تنگ تر می شود و همین امر باعث تحریک بیماری های قلبی می گردد. خوشبختانه به سادگی می توان کلسترول بالا را تشخیص داد و روش های زیادی برای پایین آوردن آن وجود دارد.

کلسترول

افرادی که بالای ۲۰ سال هستند باید سطح کلسترول خون خود را حداقل هر ۴ الی ۶  سال یکبار مورد بررسی قرار دهند. این کار به کمک ازمایش ساده خون انجام می شود که با عنوان fasting lipoprotein profile شناخته شده است. در این ازمایش اشکال مختلف کلسترول بعد از پرهیز از خوردن مواد غذایی برای ۹ الی ۱۲ ساعت اندازه گیری می شود. نتایج به دست آمده سطح کلسترول خوب، کلسترول بد و تری گلیسیرید را نشان می دهد.

کلسترول

بیشتر کلسترول هایی که در خون وجود دارد توسط پروتئین هایی حمل می شود که به آن لیپوپروتئین های با چگالی کم یا LDL می گویند. این موضوع با عنوان کلسترول بد خون شناخته شده است زیرا می تواند با سایر مواد ترکیب شود و شریان ها را مسدود نماید. رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب اشباع شده و چربی های ترانس می تواند سطح کلسترول خون را افزایش دهد. برای بیشتر افراد، مقدار LDL زیر ۱۰۰ سالم و طبیعی در نظر گرفته می شود. اما افرادی که مبتلا به بیماری قلبی هستند باید سطح LDL پایین تری داشته باشند.

کلسترول

بیش از یک سوم کلسترول خون توسط لیپوپروتئین با چگالی بالا یا همان HDL حمل می شود . به این نوع کلسترول ، کلسترول خوب خون می گویند زیرا به از بین رفتن کلسترول بد خون کمک می کند و از تجمع آن در شریان ها پیشگیری می نماید. سطح بالای HDL  بهتر است. افرادی که HDL بسیار کمتری دارند در معرض توسعه بیماری های قلبی هستند. خوردن چربی های سالم همچون روغن زیتون ممکن است به افزایش کلسترول HDL کمک کند.

کلسترول

بدن کالری، قند و الکل اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل می کند که نوعی چربی است که در خون حمل می شود و در سلول های چربی کل بدن ذخیره می شود. افرادی که اضافه وزن دارند ، فعال نیستند، سیگار می کشند یا الکل زیادی مصرف می کنند بیشتر از سایرین تری گلیسیرید بالا خواهند داشت. همچنین افرادی که رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات مصرف می کنند نیز تری گلیسیرید بالایی  دارند. مقدار تری گلیسیرید ۱۵۰ یا بالاتر از آن می تواند فرد را در معرض خطر سندرم متابولیک قرار دهد که به بیماری های قلبی و دیابت مرتبط است.

کلسترول

کلسترول کل خون ترکیبی از LDL، HDL و VLDL ( لیپیوپروتئین با چگالی بسیار کم) در جریان خون را اندازه گیری می کند. VLDL ماده متشکله LDL است.  مقدار کلسترول کل خون که زیر ۲۰۰ باشد به عنوان شرایط سالم در نظر گرفته می شود. افرادی که در محدوده بالا قرار می گیرند بیشتر از سایرین ممکن است بیماری های قلبی را توسعه دهند.

کلسترول

برای محاسبه نسبت کلسترول، کلسترول کل خون را بر کلسترول خوب خون تقسیم کنید. به عنوان مثال فرض کنید کلسترول کل خون عدد ۲۰۰ و کلسترول HDL معادل ۵۰ است. با تقسیم کردن ۲۰۰ بر روی ۵۰  به نسبت ۴ به ۱ خواهیم رسید. پزشکان پیشنهاد می کنند این نسبت در مقدار ۴ به ۱ یا حتی پایین تر از آن نگه داشته شود. هرچقدر این نسبت کوچک تر باشد بهتر است. اگرچه این عدد می تواند  در تخمین خطر ابتلا به بیماری های قلبی مفید باشد اما در شروع درمان زیاد مهم نیست. پزشکان برای تعیین روش درمانی مناسب به کلسترول کل خون، HDL و LDL نگاه می کنند.

کلسترول

غذاهای غنی از کلسترول همچون تخم مرغ، میگو و خرچنگ کاملا ممنوع نیست. تحقیقات انجام شده نشان می دهد کلسترولی که ما از طریق مواد غذایی مصرف می کنیم تاثیر بسیار کمی بر روی سطح کلسترول خون در بیشتر افراد دارد. افراد اندکی پاسخ دهنده بودند که سطح کلسترول خون آن ها بعد از خوردن تخم مرغ افزایش یافت. اما باید به خاطر داشته باشید که برای بیشتر افراد اسیدهای چرب اشباع شده و چربی های ترانس باید نگرانی بزرگی برای شما باشد. محدوده کلسترول روزانه ۳۰۰ میلی گرم برای افراد سالم و ۲۰۰ میلی گرم برای افرادی است که در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند. یک عدد تخم مرغ حدود ۱۸۶ میلی گرم کلسترول دارد.

کلسترول

کلسترول از دو منبع ایجاد می شود. یکی از این منابع بدن و دیگری غذاهایی است که مصرف می شود. هر کدام از این ها نیز می توانند در ایجاد کلسترول بالا نقش داشته باشند. برخی از افراد ژن هایی را به ارث می برند که تولید کلسترول بالا را تحریک می کند. برای سایر افراد، رژیم غذایی مقصر اصلی افزایش کلسترول محسوب می شود. اسیدهای چرب اشباع شده و کلسترول در غذاهای حیوانی  ( همچون گوشت قرمز، تخم مرغ و محصولات لبنی تهیه شده از شیر) یافت می شود. در بیشتر موارد ریشه کلسترول بالای خون  ترکیبی از رژیم غذایی و ژنتیک خواهد بود.

کلسترول

فاکتورهای زیادی می تواند در توسعه کلسترول بالای خون نقش داشته باشد. این فاکتورها عبارتند از:

  • رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب اشباع شده و کلسترول
  • سابقه خانوادگی
  • اضافه وزن داشتن یا چاق بودن
  • پیرتر شدن
کلسترول

تا زمانی که یائسگی شروع می شود بیشتر خانم ها سطح کلسترول کل خون پایینی نسبت به مردان دارند.  همچنین خانم ها ممکن است سطح HDL بیشتری داشته باشند. یکی از دلایل این امر وجود استروژن است. استروژن هورمون زنانه ای است که سطح HDL  را افزایش می دهد.  سطح استروژن در دوران یائسگی کاهش پیدا می کند. بعد از ۵۵ سالگی، خطر توسعه کلسترول بالای خون در زنان افزایش پیدا می کند.

کلسترول

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کلسترول می تواند شریان ها را در دوران کودکی مسدود سازد و به تصلب شرایین و بیماری های قلبی دیگر منجر شود. انجمن قلب آمریکا، توصیه می کنند کودکان و نوجوانانی که به کلسترول بالای خون مبتلا هستند اقداماتی را برای کاهش آن انجام دهند. به طور ایده آل، افراد ۲ الی ۱۹ سال باید کلسترول کل زیر ۱۷۰ داشته باشند.

کلسترول

کلسترول بالای خون یکی از فاکتورهای خطر اصلی برای بیماری های عروق کرونری، حملات قلبی و سکته است. همچنین سطح بالای کلسترول خون می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم، کلسترول بالای خون به تجمع پلاک ها منجر می شود و می تواند شریان ها را تنگ تر کند. این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا ممکن است جریان خون را مسدود سازد.  اگر منبع تامین خون به قلب یا مغز کاهش یابد، سکته  و حملات قلبی محتمل خواهد بود.

کلسترول

تغییر رژیم غذایی یک روش بسیار عالی برای مبارزه با کلسترول بالای خون است.  بیشتر افرادی که از غلات استفاده می کنند سلامت قلب بالایی دارند . این موضوع به خاطر محتوای غنی فیبر در این مواد است. فیبر محلول در بیشتر غذاها یافت می شود و به کاهش کلسترول بد خون کمک می کند. منابع خوب فیبر محلول در برگیرنده نان  و غلات سبوس دار، جوی دو سر، میوه ها، میوه های خشک شده، سبزیجات و بقولات است.

کلسترول

بیش از ۳۵ درصد از کالری های روزانه شما نباید از طریق چربی وارد بدن شود. البته باید به خاطر داشته باشید که همه چربی ها با هم یکسان نیستند.اسیدهای چرب اشباع شده که از محصولات حیوانی به دست می ایند معمولا کلسترول LDL را افزایش می دهند. اسیدهای چرب ترانس نیز باعث افزایش کلسترول بد خون می شود و HDL را کاهش می دهد. این چربی های بد در بیشتر محصولات پخته شده، غذاهای سرخ شده  و کوکی ها یافت می شود. اسیدهای چرب اشباع نشده ممکن است سطح LDL را به هنگام ترکیب با سایر تغییرات رژیم غذایی کاهش دهند. این چربی ها در موادی همچون آووکادو، روغن زیتون و روغن بادام زمینی یافت می شوند.

کلسترول

گوشت قرمز و شیر پر چرب، پروتئین زیادی وارد بدن می کنند اما چنین موادی می توانند منبع اصلی کلسترول در خون باشند. شما می توانید با  تغییر این مواد به پروتئین سویا همچون توفو کلسترول بد خون را کاهش دهید. ماهی انتخاب خوب دیگری است که می توانید از آن استفاده کنید. برخی از گونه های ماهی همچون سالمون اسید چرب امگا۳ بالایی دارند که می تواند سطح کلسترول را بهبود ببخشد. پزشکان توصیه می کنند حداقل هفته ای دوبار ماهی مصرف شود.

کلسترول

شواهد رو به رشدی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی  کم کربوهیدرات برای بهبود سطح کلسترول خون بهتر از  رژیم غذایی کم چرب خواهد بود. در مطالعه دو ساله ای که توسط موسسه سلامت ملی انجام شد، افرادی که از برنامه غذایی کم کربوهیدرات استفاده کرده بودند سطح HDL بهتری داشتند.

کلسترول

اگر اضافه وزن دارید بهتر است با یک پزشک متخصص در مورد آغاز برنامه کاهش وزن صحبت کنید. کم کردن وزن می تواند سطح تری گلیسیرید، LDL و کلسترول کل خون را کاهش دهد. حتی کاهش چند کیلوگرمی نیز می تواند سطح کلسترول خوب خون را بیشتر کند.

کلسترول

توقف مصرف سیگار و قلیان یکی از  مواردی است که باید مدنظر قرار گیرد اما دلیل دیگری نیز برای اینکار وجود دارد. زمانی که مصرف سیگار و قلیان را متوقف می کنید، کلسترول خون شما تا ۱۰ درصد بهبود پیدا می کنید. اگر این کار را با استراتژی های مختلف ترک سیگار ترکیب کنید موفقیت بیشتری خواهید داشت. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید چه گزینه ای برای شما بهتر است.

کلسترول

اگر سالم هستید  اما  فعالیت زیادی ندارید بهتر است برنامه تمرینات ایروبیک را برای افزایش کلسترول خوب خون آغاز کنید. انجام تمرینات ورزشی منظم می تواند سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد. فعالیتی را انتخاب کنید که قادر است ضربان قلب را افزایش دهد. تمریناتی همچون دویدن، شنا کردن و پیاده روی مفید خواهد بود. سعی کنید این فعالیت ها را به مدت ۳۰ دقیقه در روز انجام دهید. لازم نیست ۳۰ دقیقه به طور پیوسته فعالیت کنید. این مدت زمان را به دو بخش ۱۵ دقیقه ای تقسیم کنید.

کلسترول

اگر کلسترول بالای خون در  خانواده شما وجود داشته باشد ، تغییر در رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی برای کاهش آن کافی نخواهد بود. در چنین شرایطی استفاده از داروهای موجود می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد. استاتین اولین انتخاب برای چنین مواردی است. این دارو تولید کلسترول در کبد را مسدود می سازد. سایر گزینه ها در برگیرنده مهارکننده های جذب کلسترول، رزین های اسید صفراوی، و فیبرات هاست. پزشک ممکن است ترکیبی از این داروها را پیشنهاد نماید.

کلسترول

برخی از مکمل های خاص می توانند سطح کلسترول خون را بهبود ببخشد. این مواد شامل استرول های گیاهی، جو، فیبر و  چای سبز می باشند.

کلسترول

برخی از مطالعات انجام شده نشان داده اند که سیر می تواند کلسترول کل خون را کمتر کند.  اما  قرص های حاوی سیر عوارض جانبی به همراه خواهند داشت و ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشند. سایر گیاهانی که ممکن است سطح کلسترول خون را کاهش دهند عبارتند از:

  • دانه شنبلیله
  • عصاره برگ کنگر فرنگی
  • بومادران
  • ریحان مقدس
کلسترول

بیشتر افراد قادرند سطح کلسترول خون خود را از طریق دارو  و تغییر سبک زندگی کاهش دهند. اما سوال اینجاست که چه سطحی از کلسترول خون مناسب است؟ افراد دیابتی یا افرادی که در معرض توسعه بیماری های قلبی هستند باید سطح LDL پایین تر از ۱۰۰ داشته باشند. اگر شما نیز در حال حاضر بیماری قلبی یا بیماری عروق کرونری دارید بهتر است سطح LDL خود را به ۷۰ یا کمتر از آن کاهش دهید.

کلسترول

برای اینکه کلسترول بالای خون بتواند شریان ها را با پلاک مسدود سازد به سال ها زمان نیاز دارد. اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بیماری تصلب شرایین می تواند معکوس شود. دین اورنیش مطالعات مختلفی را منتشر کرده است که نشان می دهد رژیم غذایی کم چربی، مدیریت استرس و انجام تمرینات ورزشی می تواند از تجمع پلاک در عروق کرونری جلوگیری کند.  سایر تحقیقات نیز بیان کرده اند که کاهش در سطح کلسترول بد خون می تواند شریان های مسدود شده را باز کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/cholesterol-management/ss/slideshow-cholesterol-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۷ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran