آب مروارید

راهنمای بصری بیماری آب مروارید

آب مروارید

آب مروارید کدورت بدون درد و پیشرونده لنز داخلی چشم است.  معمولا آب مروارید نور را مسدود می سازد و همین امر موجب می شود بیمار نتواند به وضوح همه چیز را ببیند. در طول یک دوره زمانی گسترده، آب مروارید می تواند به کوری منجر شود. این بیماری اغلب با افزایش سن مرتبط است اما در برخی از موارد ممکن است در افراد جوان تر نیز توسعه یابد.

آب مروارید

معمولا در چشم طبیعی، نور از طریق لنز وارد چشم می شود. این لنز، نور وارد شده را به تصویر واضح و شفافی در  شبکیه متمرکز می کند. در این شرایط پیام ها از طریق اعصاب بینایی به مغز می رسد.  اگر لنز به خاطر وجود آب مروارید  تیره و گرفته شود، تصویری که ایجاد می شود تار خواهد بود. سایر مشکلات چشمی همچون نزدیک بینی  نیز باعث تاری دید  می شود اما آب مروارید نشانه ها و علائم متمایزی دارد.

آب مروارید

تاری دید با هر شدتی، رایج ترین نشانه آب مروارید است. دید شما ممکن است در چنین شرایطی مه آلود، فیلم مانند یا تیره و گرفته باشد. با گذشت زمان و بدتر شدن آب مروارید، نور کمتری به شبکیه می رسد. افرادی که به آب مروارید مبتلا می شوند ممکن است در دیدن یا رانندگی کردن در شب مشکل داشته باشند.

آب مروارید

یکی دیگر از نشانه های اولیه آب مروارید تابش خیره کننده یا حساسیت به نور است.  ممکن است در نور روشن خورشید  نتوانید به درستی همه چیز را ببینید. نور منزل  که قبلا باعث اذیت شما نمی شد در حال حاضر به نظر بسیار روشن می رسد و ازاردهنده است. رانندگی کردن در شب نیز به خاطر تابش خیره کننده نور از چراغ های کنار خیابان  به یک مشکل بزرگ تبدیل می شود.

آب مروارید

برخی از اوقات، آب مروارید می تواند باعث ایجاد دوبینی در  فرد شود. این موضوع زمانی رخ می دهد که با یک چشم به  چیزی نگاه می کنید. در آب مروارید، تصاویر حتی با وجود یک چشم باز،   دو تا به نظر می رسد.

آب مروارید

آب مروارید می تواند بر روی رنگ دید شما نیز تاثیر بگذارد و  باعث شود برخی از سایه های رنگی به نظر کم رنگ تر برسد. در ابتدا ممکن است متوجه این تغییر رنگ نشوید اما با گذشت زمان، تشخیص رنگ های آبی و بنفش از همدیگر دشوارتر خواهد شد.

آب مروارید

برخی از اوقات، آب مروارید می تواند به طور موقت توانایی فرد برای دیدن نمای نزدیک را بهبود ببخشد زیرا در این شرایط آب مروارید به عنوان یک لنز قوی عمل می کند. به این پدیده بینایی ثانویه گفته می شود زیرا افرادی که برای خواندن یا نوشتن به عینک نیاز داشتند ممکن است بعد از  ابتلا به آب مروارید دیگر نیازی به آن نداشته باشند. با بدتر شدن آب مروارید این موضوع نیز از بین می رود و دوباره بینایی بدتر می شود.

آب مروارید

تغییر مکرر در عینک یا لنز تماسی می تواند نشانه دیگری از آب مروارید باشد. این موضوع بدین خاطر است که آب مروارید یک بیماری پیشرونده است و با گذشت زمان بدتر می شود.

آب مروارید

آب مروارید بیشتر به سن مربوط است. بیش از نیمی از آمریکایی های بالای ۶۵ سال به آب مروارید مبتلا هستند.   در برخی از موارد کودکان نیز با آب مروارید به دنیا می آیند یا بر اثر بیماری و سانحه به آن مبتلا می شوند. قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش نیز می تواند خطر ابتلا به آب مروارید و سایر بیماری های چشمی را افزایش دهد.

آب مروارید

دلیل اصلی ایجاد آب مروارید هنوز ناشناخته است. در حالیکه خطر ابتلا به این شرایط با افزایش سن بیشتر می شود اما فاکتورهایی نیز در بروز آن دخیل اند. این فاکتورها عبارتند از:

دیابت

سیگار کشیدن

اسیب به چشم در اثر حادثه

استفاده طولانی مدت از کورتیکو استروئیدها

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید یا تابش

آب مروارید

در بیشتر موارد می توان آب مروارید را با معاینه چشم تشخیص داد. پزشک بینایی شما را بررسی می کند و به کمک میکروسکوپ اسلیت لمپ  مشکلاتی که در لنز و سایر بخش های چشم وجود دارد را تشخیص می دهد.

آب مروارید

اگر به خاطر آب مرواریدی که به کمک عینک و لنز تماس اصلاح نشده است بینایی خود را از دست داده باشید، ممکن است برای برداشتن آب مروارید به جراحی  نیاز باشد.  در جراحی آب مروارید، لنز تیره و گرفته برداشته می شود و یک لنز مصنوعی جایگزین آن می گردد. جراحی که به صورت سرپایی انجام می شود؛ امن و موثر است. اگر  آب مروارید در هر دو چشم وجود داشته باشد، جراحی چشم دیگر نیز انجام می شود.

آب مروارید

دو نوع جراحی برای آب مروارید وجود دارد. در رایج ترین نوع جراحی که به آن phacoemulsification نیز گفته می شود برش ریزی در چشم ایجاد می گردد و به کمک امواج فراصوت لنز تجزیه می شود. در نهایت لنز برداشته می شود و به جای آن لنز داخل چشمی (IOL) قرار می گیرد. در جراحی های مدرن آب مروارید، IOL به بیمار کمک می کند بعد از جراحی نیازی به عینک ضخیم یا لنز تماسی نداشته باشد.

آب مروارید

تحولات اخیر در جراحی آب مروارید می تواند نزدیک بینی و دور بینی را اصلاح کند. این نوع تحولات نیاز فرد به عینک مخصوص خواندن را بعد از جراحی به حداقل می رساند یا کلا حذف می کند. لنزهای تک کانونی متعارف تنها می توانند دید دوردست را اصلاح کنند. این موضوع بدین معناست که عینک مخصوص خواندن بعد از جراحی باز هم نیاز خواهد بود.  این در حالیست که IOL های چند کانونی می توانند گزینه خوبی برای بیماران باشند و باعث بهبود دوربینی و نزدیک بینی گردند. لنزهایی که باعث بهبود  دیدن رنگ ها می شود نیز در حال توسعه است.

آب مروارید

برای چند روز، چشم شما ممکن است دچار خارش گردد و به نور حساس شود. ممکن است برای درمان به قطره های چشمی نیاز داشته باشید. در برخی از موارد پزشک ممکن است از شما بخواهد بعد از جراحی عینک بزنید. برای اینکه چشم به طور کامل درمان شود تقریبا به هشت هفته زمان نیاز خواهید داشت. با این وجود بینایی بلافاصله بعد از جراحی شروع به بهبود می کند. برای مسافت های طولانی یا خواندن، ممکن است هنوز به عینک نیاز داشته باشید.

آب مروارید

عوارضی که بعد از جراحی آب مروارید ایجاد می شود معمولا نادر است. خطرات رایج این جراحی شامل خونریزی، عفونت، تغییر در فشار چشم است. اگر چنین عوارضی خیلی زود تشخیص داده شود قابل درمان است. جراحی ممکن است خطر جداشدگی شبکیه را افزایش دهد که در این شرایط نیاز به درمان اورژانسی خواهید داشت. در برخی از موارد بافت لنز بعد از جراحی باقی می ماند و  IOL را تیره و تار می سازد. این موضوع به کمک لیزر قابل اصلاح است.

آب مروارید

انجام چنین جراحی هایی به نظر پزشک  بستگی دارد. به ندرت بیمار به جراحی سریع آب مروارید نیاز خواهد داشت. همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز ذکر کردیم، آب مروارید با گذشت زمان و به مرور بر روی بینایی تاثیر می گذارد. به همین خاطر بیشتر افراد تا زمانی که عینک و لنز تماسی نتواند چنین شرایطی را بهبود ببخشد منتظر می مانند و پس از آن برای جراحی اقدام می کنند. اگر احساس می کنید آب مروارید  مشکلات زیادی در زندگی روزمره تان ایجاد نکرده است می توانید باز هم منتظر بمانید.

آب مروارید

برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

سیگار نکشید

همیشه زیر نور آفتاب،عینک آفتابی یا کلاه داشته باشید

دیابت خود را کنترل کنید

از مصرف الکل بکاهید

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/eye-health/cataracts/ss/slideshow-cataracts

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۳۱ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran