کلسیم و ویتامین D

آیا به اندازه کافی ویتامین D و کلسیم دریافت می کنید؟

اگر می خواهید استخوان های سالمی داشته باشید کلسیم و ویتامین D می توانند بهترین دوست شما باشند. به همین خاطر باید بتوانید مقادیر مناسبی از این دو ماده را دریافت نمایید و جلوی ضعیف شدن استخوان ها یا شکستگی آن ها را بگیرید. برای اینکه بفهمید چه مقدار ویتامین D برای شما مناسب است باید با مواردی همچون واحد بین المللی یا به اختصار IU آشنا باشید. این واحد نحوه سنجش ویتامین D مورد نیاز برای بدن را بیان می کند. موسسه پزشکی، که یک سازمان غیر انتفاعی است توصیه هایی را در مورد سلامت افراد ارائه می کند و بیان می نماید که بزرگسالان ۱۹ تا ۷۰ ساله روزانه ۶۰۰ IU به این ویتامین نیاز دارند. افرادی که بالای ۷۰ سال سن دارند در روز به ۸۰۰ IU ویتامین D نیاز خواهند داشت. مقدار کلسیمی که بدن شما نیاز دارد به سن و جنسیت وابسته خواهد بود.
• تمامی بزرگسالان ۱۹ تا ۵۰ سال: ۱۰۰۰ میلی گرم
• مردان بزرگسال ۵۱ ال ۷۰ سال: ۱۰۰۰ میلی گرم
• زنان بزرگسال ۵۱ تا ۷۰ سال:۱۲۰۰ میلی گرم
• تمامی بزرگسالان ۷۱ ساله و بالاتر از آن:۱۲۰۰ میلی گرم
• زنان شیرده یا باردار: ۱۰۰۰ میلی گرم
• نوجوانان باردار:۱۳۰۰ میلی گرم

چگونه می توان ویتامین D و کلسیم کافی وارد بدن کرد؟
شما می توانید کلسیم مورد نیاز خود را از غذاهای مختلف به دست آورید. به عنوان مثال افزودن لبنیات به رژیم غذایی همچون شیر،پنیر و ماست به شما کمک می کند کلسیمی که نیاز دارید را وارد بدن نمایید. همچنین می توانید از سبزیجاتی همچون کلم بروکلی، کلم و کلم چینی استفاده کنید. برخی از غذاها همچون آب پرتغال و غلات صبحانه با کلسیم غنی می شوند. این موضوع بدین معنی است که مواد مغذی توسط کارخانه تولید کننده به آن اضافه می شود. به دنبال یک برنامه ساده برای دریافت ۱۰۰۰ میلی گرم توصیه شده در روز هستید؟ اگر بتوانید جوی دوسر غنی شده، یک پیمانه آب پرتغال غنی شده، یک پیمانه ماست و نیم پیمانه اسفناج پخته شده بخورید به این هدف خود دست پیدا خواهید کرد. برای به دست اوردن ویتامین D نیز گزینه هایی پیش روی خود خواهید داشت. می توانید موارد زیر را امتحان کنید:
• ماهی سالمون، تن، ساردین، میگو و ماهی خال مخالی
• زرده تخم مرغ
• جگر گاو
• قارچ
• روغن جگر ماهی
• غذاهای غنی شده با ویتامین D همچون شیر، برخی از غلات صبحانه، ماست و آب پرتغال
رسیدن به اهداف روزانه زیاد هم دشوار نیست. اگر یک قوطی کوچک سالمون بخورید می توانید بیشتر از مقدار توصیه شده از این ماده را وارد بدن خود کنید. منبع دیگر ویتامین D نور خورشید است. بدن شما می تواند این ویتامین را از طریق نور خورشید تولید کند. اما برای محافظت از پوست خود باید ضد آفتاب داشته باشید. این موضوع مانع از تولید ویتامین D کافی در بدن می شود. بسته به جایی که زندگی می کنید به دست اوردن ویتامین D در زمستان نیز کمی دشوار خواهد بود. اگر نتوانستید تمامی ویتامین D و کلسیمی که نیاز دارید را از مواد غذایی به دست اورید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و با تجویز او از مکمل ها یا مولتی ویتامین های موجود استفاده نمایید.

آیا می توان مقادیر بسیار زیادی از ویتامین D یا کلسیم را دریافت کرد؟
مصرف بیش از حد نیاز روزانه همیشه ایده خوبی نیست. زمانی که در مصرف مکمل ها زیاده روی می کنید مواد مغذی بیشتری وارد بدن می شود. نمی توان ویتامین D زیادی را از طریق نور خورشید دریافت کرد. به دست آوردن این ویتامین از غذاها نیز در مقادیر زیاد محتمل نیست. دریافت بیش از حد کلسیم از طریق مکمل ها می تواند به سنگ کلیه منجر شود. ممکن است حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی را نیز داشته باشید. اگر ویتامین D زیادی مصرف کنید احتمال درد شکم، یبوست و ضعف وجود خواهد داشت.
ایا ازمایش خون در مورد ویتامین D ضروری است؟
برخی از پزشکان به طور منظم سطح این ویتامین را مورد بررسی قرار می دهند. اگر در مورد کمبود ویتامین D در بدن خود نگران هستید می توانید از پزشک بخواهید ازمایش خون را تجویز کند. افرادی با مشکلات خاص همچون بیماری التهابی روده در معرض کمبود ویتامین D هستند. به همین خاطر افرادی که زیاد در بیرون از منزل نیستند، پوست تیره تری دارند، مکمل کافی مصرف نمی کنند و غذاهای غنی از ویتامین D ندارند بهتر است این ویتامین را مورد بررسی قرار دهند. اگر آزمایش ها نشان دهد که سطح ویتامین D پایین است پزشک مکمل هایی را تجویز می کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/osteoporosis/features/are-you-getting-enough-vitamin-d-calcium#1

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran