بورسیت (bursitis)

بورسیت: نشانه ها و درمان

بورسیت چیست؟

بورسیت التهاب  بورس است. بورس ها کیسه های پر شده از مایع هستند که از اصطکاک بین استخوان ها و سایر بافت ها محافظت می کنند.  بورسیت می تواند در هر ناحیه ای از بدن رخ دهد. این شرایط بیشتر در آرنج و مچ دست شایع است.  زانوها، کفل یا مچ پا نیز ممکن است با این شرایط درگیر شود.  بورسیت به خاطر اسیب یا ترومای شدید ایجاد می شود. حرکات تکراری ، خطر ابتلا به بورسیت را افزایش می دهد. شرایط خاصی همچون بیماری های تیروئیدی، دیابت، ارتروز و عفونت نیز می تواند بورس ها را ملتهب سازد.

بورسیت کفل

بورسیت کفل  در نتیجه التهاب یکی از دو بورس واقع در اطراف کفل رخ می دهد. بورسیت Trochanteric التهاب بورسی است که انتهای استخوان دراز پا را  می پوشاند. این نوع بورسیت از بورسیت iliopsoas شایع تر است. بورسیت iliopsoas ، التهاب بورس  در داخل کفل در ناحیه کشاله ران است.  علاوه بر فاکتورهای خطر معمولی برای بورسیت ها،  تفاوت در طول پاها و اختلال در ستون فقرات نیز می تواند خطر ابتلا به این شرایط را افزایش دهد.

بورسیت زانو

بورسیت زانو زمانی رخ می دهد که بورس های جلوی کاسه زانو شروع به ملتهب شدن می کند. فشار بر روی زانو اصلی ترین دلیل بورسیت زانو محسوب می شود. ترومای مستقیم به زانو یا شرایطی همچون آرتریت روماتوئید یا نقرس نیز می تواند خطر ابتلا به چنین شرایطی را افزایش دهد. در برخی از شرایط نیش حشرات یا زخم باعث  رشد باکتری  و وارد شدن آن به بورس می شود  و در نهایت التهابی را ایجاد می کند.  بورسیت زانو ممکن است علائمی همچون تورم، گرمی و درد به هنگام استفاده از از زانو را به همراه داشته باشد.

بورسیت آرنج

بورسیت ارنج التهاب بورس هایی است که بخش های گوشه دار آرنج  را ملتهب می کند.  لم دادن بر روی آرنج برای مدت زمان طولانی می تواند باعث ایجاد چنین شرایطی شود. اسیب، عفونت و شرایطی مثل آرتروز می تواند در بروز بورسیت آرنج دخیل باشد. بورسیت آرنج باعث ایجاد درد و تورم خواهد شد. اگر تورم شدید باشد، می تواند استفاده از مفاصل آرنج را با مشکل روبرو سازد.

بورسیت شانه

شانه مفصل پیچیده ای است که طیف وسیعی از حرکت ها را ایجاد می کند. استخوان بالایی بازو درون حفره ای توسط عضلات و تاندون ها در بالای شانه نگه داشته شده است که به آن ماهیچه های نگهدارنده شانه می گویند. ماهیچه های نگهدارنده شانه  بازو را به تیغه شانه متصل می سازند.  بورسی که فضای بین ماهیچه نگهدارنده شانه و بخشی از شانه را می پوشاند acromion نام دارد.  التهاب بورس در این ناحیه می تواند باعث ایجاد درد، تورم و سفتی شود. اسیب شدید ناشی از ورزش هایی همچون شنا و تنیس می تواند باعث ایجاد بورسیت شانه شود. درد ممکن است به هنگام استفاده از شانه یا در حال استراحت دیده شود.

بورسیت پاشنه

درد پاشنه ممکن است به خاطر دلایل زیادی ایجاد شود. درد در پشت پاشنه می تواند به خاطر التهاب بورس هایی باشد که  استخوان های پاشنه را به تاندون های اشیل متصل می سازد.  آسیب شدید ناشی از دویدن می تواند چنین شرایطی را ایجاد کند. استفاده از کفش های نامناسب نیز می تواند باعث تحریک این شرایط شود. این نوع بورسیت باعث ایجاد درد بسیار شدیدی خواهد شد و فعالیت های روزمره و پیاده روی را دشوار خواهد ساخت.

بورسیت Ischial، التهاب بورس هایی است که بین کفل و استخوان های نشیمنگاه ایجاد می شود. نشستن های طولانی مدت می تواند چنین شرایطی را ایجاد کند. افتادن  بر روی این ناحیه نیز ممکن است چنین بورسیتی را تحریک نماید. بعد از اینکه بورس ischial ملتهب شد، نشستن، پیاده روی، دویدن و بالا رفتن از پله ها باعث بدتر شدن شرایط و ایجاد درد می شود.

بورسیت عفونی به التهاب بورس هایی اشاره دارد که به خاطر عفونت ایجاد شده است. بورسیت های غیر عفونی به التهابی اشاره دارد که به خاطر موارد دیگری به جز عفونت همچون آرتریت روماتوئید، نقرس، ترومای فیزیکی و آسیب شدید ایجاد شده است.  در بیشتر موارد، بورسیت زانوی عفونی به خاطر باکتری استافیلوکوک اورئوس ایجاد می شود. سایر ارگانیسم ها همچون قارچ، استرپتوکوک ها، بروسلا و مایکوباکتری ها، ممکن است باعث ایجاد بروسیت عفونی شوند.  این شرایط با استراحت کردن، تخلیه مایع اضافی و استفاده از آنتی بیوتیک ها مدیریت می شود.

بورسیت کلسیفیه به رسوب کلسیم اطلاق می شود که در بورس ها تجمع پیدا می کند و باعث ایجاد درد و التهاب می شود. شانه ها  شایع ترین مکان برای ایجاد چنین بروسیتی است. هر چند این شرایط در کفل، زانو، مچ دست و آرنج نیز دیده می شود. بورسیت کلسیفیه ممکن است با تجمع رسوب کلسیم در نزدیکی تاندون ها نیز مرتبط باشد.

بورسیت ها توسط پزشک  و بر اساس سابقه خانوادگی، معاینه و تست تشخیص داده می شود. این تست ها ممکن است در برگیرنده تصویربرداری با اشعه ایکس، سونوگرافی یا MRI باشد.  پزشک می تواند آزمایش خون یا بررسی میکروسکوپی مایع تخلیه شده از ناحیه موردنظر را تجویز کند. بعد از اینکه دلیل ایجاد بورسیت مشخص شد، پزشک درمان مناسب را تعیین می کند.

درمان بورسیت

درمان بورسیت به علل ایجاد آن بستگی دارد. استراحت، یخ، فشرده سازی و سایر موارد می تواند در کاهش نشانه های آن مفید باشد. درد و تورم ناشی از این شرایط را می توان به کمک داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مدیریت کرد. اگر بروس بسیار متورم باشد، پزشک می تواند مایع اضافی را از آن تخلیه کند. کورتیکواستروئیدهایی که به ناحیه مورد نظر تزریق می شوند نیز می توانند باعث کاهش التهاب شود. پزشک ممکن است عصا یا سایر مواد حمایتی را برای کاهش فشار به مفاصل موردنظر پیشنهاد کند. در برخی از موارد، درمان فیزیکی می تواند باعث تقویت ناحیه اسیب دیده شود و حرکت را بهبود ببخشد. جراحی نیز در موارد شدید و زمانی که درمان های دیگر موثر نبوده، مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشگیری از بورسیت

اقدامات احتیاطی به هنگام حرکت می تواند از مفاصل محافظت کند و خطر ابتلا به بورسیت را کاهش دهد. تغییر موقعیت و استراحت کردن  بعد از ۲۰ الی ۴۰ دقیقه می تواند فشار وارده بر روی مفاصل را کاهش دهد. گرم کردن و انجام حرکات کششی قبل از تمرینات ورزشی می تواند از مفاصل محافظت نماید.  تمرینات منظم ورزشی و تقویت بدن بهتر از فشار اوردن بر روی مفاصل است. متوقف کردن تمرینات و فعالیت هایی که باعث ایجاد درد می شود نیز ایده خوبی است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/bursitis_treatment_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۶ شهریور ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran