Google Analytics Alternative

بوتولیسم

احتمال ابتلا به بوتولیسم

در میان انواع مختلفی از بیماری هایی که به خاطر مصرف مواد غذایی ایجاد می شود بوتولیسم یکی از خطرناک ترینشان است.  این مورد می تواند باعث فلج شدن فرد گردد و زندگی  او را تهدید کند اما این موضوع تقریبا نادر است. بوتولیسم معمولا به  میوه ها و سبزیجات کنسروی که در منزل تهیه شده اند مرتبط می شود.  غذاهایی که به صورت صنعتی کنسرو می شوند ممکن است باکتری هایی که باعث ایجاد بوتولیسم می شوند را در خود داشته باشند اما این روزها بروز چنین اتفاقاتی نادر است.  بوتولیسم به خاطر باکتری به نام bacterium Clostridium botulinum ایجاد می شود. این باکتری نوروکسین را ازاد می کند که به عنوان یک سم به سیستم اعصاب بدن حمله می نماید.

یکی از راه های ورود سم به بدن، مصرف غذاهای آلوده و فاسد است. البته باید بدانید که روش های دیگری نیز برای ابتلا به آن وجود دارد. این روش ها عبارتند از :
• بوتولیسم نوزادان: اگر کودکی که ۶ ماهه است اسپور بوتولینیوم را ببلعد، این اسپورها ممکن است به باکتری تبدیل شود. کودکان می توانند آن را از طریق گرد و خاک و نیز عسل به دست آورند. کودکان زمانی که بزرگتر می شوند سیستم دفاعی خود را در روده ها تشکیل می دهند و همین امر مانع از ریشه کردن اسپورها می شود.
• بوتولیسم زخم: اسپورهای بوتولینیوم می توانند از طریق زخم های باز وارد بدن شوند و به آرامی تکثیر یابند. در نهایت این اسپورها می توانند سمی را از خود ازاد کنند. این نوع از بوتولیسم در افرادی که مواد مخدر را به پوست خود تزریق می کنند دیده می شود.
• بوتولیسم استنشاق: استنشاق سم بسیار نادر است اما در برخی از کشورها که سلاح های بیولوژیکی در آن ها مورد استفاده قرار گرفته است شیوع چنین سمی در هوا وجود خواهد داشت و می تواند کشنده باشد.

مهم نیست که فرد چگونه به بوتولیسم مبتلا شده باشد، نشانه ها معمولا یکسان است. مشخص ترین نشانه این بیماری ضعفی است که در هر دو طرف صورت آغاز می شود و سپس به سمت گردن و در نهایت به کل بدن می رود. سایر نشانه های اولیه عبارت است از :
• دید دوگانه یا تاری دید
• افتادگی پلک ها
• مشکل در بلعیدن
• لکنت زبان
• تنگی نفس
سایر نشانه هایی که می توانند در پی نشانه های قبلی ایجاد شوند عبارتند از استفراغ، درد شکم و اسهال. بعدا ممکن است ادرار کنید و اسهال شدید داشته باشید.
اگر این بیماری به صورت درمان نشده رها شود علائم آن می تواند به فلج شدن بازوها و پاها و عضلاتی که برای تنفس مورد استفاده قرار می گیرد پیشرفت کند.
نوزادانی که به بوتولیسم مبتلا می شوند دارای علائمی هستند که شامل موارد زیر است:
• بی حالی
• توان عضلانی بسیار ضعیف که در سر و گردن آغاز می شود و به سمت پایین ادامه پیدا می کند.
• تغذیه ضعیف
• سستی
• گریه ضعیف

نشانه های بوتولیسمی که ناشی از مصرف مواد غذایی مسموم است معمولا ۱۸ الی ۳۶ ساعت بعد از مصرف ماده غذایی مسموم آغاز می گردد و ظاهر می شود. با این وجود چنین نشانه هایی ممکن است کمتر از ۶ ساعت نیز بروز کند.  در برخی از موارد نشانه های بوتولیسم حتی برای یک هفته تا ۱۰ روز پس از قرار گرفتن در معرض مواد مسموم نیز دیده نمی شود.  نشانه های بوتولیسم نوزادان ممکن است برای ۱۴ روز نیز دیده نشود. کودکی که به این شرایط مبتلا شده باشد ممکن است ایرادگیر باشد یا گریه های ضعیفی داشته باشد. همچنین این کودک ممکن است یبوست را تجربه کند و دوست نداشته باشد چیزی بخورد.  اگر  خودتان یا فردی که در کنارتان دارید  نشانه های بوتولیسم را داشت بهتر است هر چه سریع تر با اورژانس تماس بگیرید. نارسایی تنفسی ممکن است در این شرایط رخ دهد و باید  فرد به درستی مورد بررسی قرار گیرد.

بوتولیسم می تواند نشانه های شدید و حادی را ایجاد کند اما نمی تواند از یک فرد به فرد دیگر توسعه و انتقال یابد.  با اینحال اگر به این بیماری مبتلا شده باشید به احتمال زیاد مجبور خواهید بود برای بررسی بیشتر و درمان، در بیمارستان بمانید.  اگر مورد شما حاد و شدید باشد ممکن است برای طولانی مدت  مشکلات تنفسی را تجربه کنید. در این شرایط ، با مشکلاتی همچون تنگی نفس و خسته شدن زودهنگام دست و پنجه نرم خواهید کرد.  اگر درمان به درستی انجام شود می توانید  بهبود پیدا کنید. اینکه فرایند ریکاوری چقدر طول می کشد به حاد بودن شرایط بستگی دارد. زمانی که بیماری شما خفیف است  تنها چند هفته یا ماه برای ریکاوری  کامل زمان نیاز دارید. اگر مورد شما حاد و شدید باشد ممکن است ریکاوری تان چند ماه یا یکسال زمان ببرد. اگر بوتولیسم به درستی درمان نشود می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اما افراد در ۹۰ تا ۹۵ درصد موارد به خوبی از این بیماری رها می شوند.

پزشک ممکن است با معاینه فیزیکی کار خود را آغاز کند و به دنبال نشانه های بوتولیسم همچون ضعف عضلات، صدای خسته و پلک های افتاده بگردد. همچنین ممکن است در مورد غذایی که خورده اید سوال کند. در برخی از شرایط، پزشک تست و بررسی ازمایشگاهی را برای تجزیه و تحلیل خون یا نمونه مدفوع برای تایید تشخیص تجویز می کند. سایر تست ها نیز ممکن است بر حسب شرایط نیاز باشد. در برخی از موارد ممکن است نیاز باشد نمونه ای از غذای آلوده را برای بررسی به ازمایشگاه ببرید. تست های ازمایشگاهی چند روز طول می کشند. در این زمان، پزشک تلاش می کند سایر شرایط احتمالی را نیز مدنظر قرار دهد. نشانه های بوتولیسم ممکن است شبیه نشانه های سکته یا سندروم گیلن باره باشد که در آن سیستم ایمنی به اعصاب حمله کرده و باعث ایجاد فلج شدگی می گردد. تا زمانی که نتایج ازمایشگاهی آماده شود تست هایی برای بررسی این شرایط نیز انجام می شود.

پزشک تلاش می کند شما را به بیمارستان بفرستد تا درمان های متعددی را دریافت کنید. این درمان ها بسته به شرایط و مورد شما در برگیرنده موارد زیر خواهد بود:
• ضد سم: درمان اصلی برای بوتولیسم دارویی به نام آنتی توکسین یا همان ضد سم است. این دارو با سمومی که در جریان خون شما وجود دارد تداخل ایجاد می کند. چنین داروهایی اغلب مانع از بدتر شدن نشانه ها می گردند.
• آنتی بیوتیک ها: برخی از اوقات چنین داروهایی را می توان برای بوتولیسم زخم به کار برد. این داروهای کشنده باکتری ها را نمی توان برای سایر انواع بوتولیسم ها مورد استفاده قرار داد.
• دستگاه کمکی برای تنفس: اگر بوتولیسم، عضلاتی که برای تنفس به کار می رود را تحت تاثیر خود قرار داشته باشد ممکن است به دستگاهی نیاز داشته باشید که به تنفس کمک می کند. اگر بیماری شدید باشد ممکن است ماه ها به دستگاه تهویه مکانیکی نیاز داشته باشید.
• درمان: ممکن است به برنامه هایی نیاز داشته باشید که به صحبت کردن، بلعیدن و سایر عملکردهای بدن کمک می کند.

اگر غذای خود را در منزل تهیه می کنید اطمینان حاصل نمایید که دست ها، ظروف و لوازم اشپزخانه تا حد امکان تمیز نگه می دارید. غذاهای خود را به دقت تمیز کرده و ذخیره سازید تا شانس الوده شدن به سموم کاهش پیدا کند. سموم بوتولیسم در دمای بالا کشته می شوند به همین خاطر اگر می خواهید غذاهای کنسروی را در منزل تهیه کنید بهتر است آن را ۱۰ دقیقه بجوشانید تا باکتری های موجود از بین بروند. منجمدسازی مناسب نیز می تواند از رشد بوتولینیوم سی جلوگیری کند. در ادامه نشانه های آلودگی بوتولیسم در غذاها را مشاهده می کنید:
• قوطی کنسرو برآمدگی دارد
• زمانی که قوطی را باز می کنید کف یا مایع از ان به بیرون می ریزد
• محتوای کنسرو بوی غیر طبیعی یا بد دارد.
اگر قوطی شما برآمده بود آن را باز نکنید. چنین کنسروهایی را دور بیندازید. اگر بوی غذا بد بود آن را مزه نکنید. موارد زیر را به خاطر داشته باشید:
• کودکانی که کمتر از یکسال دارند نباید عسل یا شربت ذرت بخورند
• اگر به هروئین معتاد هستید هرگز سوزن خود را با سایر افراد به اشتراک نگذارید. به دنبال یک پزشک خوب بگردید تا شما را در ترک اعتیاد یاری کند

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-botulism#1

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۸ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran