ماه گرفتگی

انواع مختلف ماه گرفتگی

ماه گرفتگی

بیشتر مادران بعد از اینکه فرزندشان به دنیا آمد تعداد انگشت های دست و پای او را می شمارند تا مطمئن شوند همه چیز درست است و مشکلی در این مورد وجود ندارد. آن ها به سرعت پوست نوزاد را مورد ارزیابی قرار می دهند. عیب های موجود در پوست عمدتا با نام ماه گرفتگی شناخته می شوند. ماه گرفتگی در هر رنگ، اندازه و شکلی بروز می کند و می تواند از انواع مختلفی از بافت ها تشکیل شود. بیشتر ماه گرفتگی ها هیچ اهمیت پزشکی ندارند اما برخی از آن ها ممکن است نشان دهنده وجود مشکلات داخلی در نوزاد باشند.

ماه گرفتگی

خوب قبل از هر چیزی باید بدانیم ماه گرفتگی چیست. ماه گرفتگی از سلول هایی تشکیل شده است که در طول توسعه جنین به موقعیت درست و مناسب خود مهاجرت نمی کنند. شایع ترین نوع ماه گرفتگی از سلول هایی تشکیل شده است که رگ های خونی را ایجاد می کنند و سایه مختلفی از رنگ های قرمز تا بنفش هستند. همچنین ممکن است این ماه گرفتگی ها از سلول های رنگدانه دار تشکیل شده باشند. در چنین شرایطی آن ها می توانند طیفی از رنگ های قهوه ای روشن تا سیاه را به خود بگیرند.

ماه گرفتگی

واژه پزشکی برای این ماه گرفتگی رایج، capillary nevus simplex است. این ها ناهنجاری های عروقی هستند که پشت سر و گردن رخ می دهند. چنین ماه گرفتگی هایی معمولا در طول زندگی فرد بدون تغییر باقی می مانند و نیازمند درمان نیستند. همچنین این شرایط باعث ایجاد مشکلات پزشکی قابل توجه نمی شود. زمانی که این نوع ماه گرفتگی در نواحی مختلفی دیده می شود به احتمال زیاد و به تدریج حل خواهد شد.

ماه گرفتگی

لکه های شرابی رنگ به ناهنجاری های عروقی اشاره دارد. این موضوع می تواند در هر جایی از بدن دیده شود اما بیشتر بر روی صورت و گردن بروز می کند. علاوه بر ماهیت ناسازگار این ضایعات پوستی، آن ها ممکن است نشان دهنده مشکلاتی در مغز و چشم باشند. چنین ماه گرفتگی معمولا با افزایش سن تیره تر و بیشتر می شود. درمان آن معمولا در برگیرنده استفاده از لیزرهاست.

ماه گرفتگی

نقاط منگولی یا مغولی تغییرات رنگی مایل به خاکستری است که فقط می تواند به صورت بصری دیده شود. آن ها معمولا بر روی باسن و پاهای نوزادانی دیده می شود که پوست تیره تری دارند. در طول سال اول زندگی فرد، این لکه ها حل می شوند. آن ها توسط غلظت بالای رنگدانه ملانین در لایه های عمیق تر پوست تشکیل می شوند.

ماه گرفتگی

رنگ آنها شبیه قهوه با کمی شیر است. یک ضایعه کوچک و تنها اهمیت پزشکی چندانی ندارد اما اگر بیش از شش مورد از این لکه ها بر روی پوست دیده شوند ممکن است نشان دهنده یکی از چندین بیماری ژنتیکی وراثتی باشند.

ماه گرفتگی

همانژیوم ها تومورهایی از رگ های خونی هستند که اغلب بعد از تولد دیده می شوند. این تومورها که شبیه توت فرنگی اند در طول چند ماه رشد پیدا می کنند و بزرگ می شوند و بعد از چند سال و به تدریج حل می شوند. بعد از این مدت، زخمی بر روی پوست باقی می ماند. برخی از اوقات، ممکن است بهبودی حاصل نشود. در هر صورت، این ضایعات پوستی زمانی که بر روی صورت (نزدیکی چشم) یا در نواحی که ممکن است اسیب ببیند رخ دهند باعث ایجاد مشکل خواهند شد. اگر این ضایعات بر روی صورت یا بالای استخوان خاجی رخ دهند، می توانند نشان دهنده مشکلات داخلی متعدد باشند. در صورتی که درمان نیاز باشد، پروپرانول به طور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار می گیرد.

ماه گرفتگی

تمایز و تفاوت بین همانژیوم غاری و مویرگی به قطر رگ هایی بستگی دارد که اکثر قریب به اتفاق تومورها را تشکیل می دهند. برای تشخیص این موضوع پزشک باید بیوپسی و ارزیابی هایی را انجام دهد. اگر چنین ضایعاتی به اندازه کافی عمیق باشند، پوست موجود بر روی آن ممکن است به نظر طبیعی برسد و تنها برآمدگی بزرگی بر روی آن دیده شود. یکی از مشکلاتی که در مورد تصمیم گیری درباره این نوع شرایط وجود دارد این است که آیا چنین ضایعاتی تومور تکثیر شونده ، همانژیوم یا تنها ناهنجاری عروقی غیر تکثیر شونده است. درمان و اهمیت هر ضایعه پوستی با ضایعه دیگر کاملا متفاوت است. مطالعات ویژه ای در مورد نمونه های جراحی شده ممکن است برای متمایز کردن آن ها لازم باشد.

ماه گرفتگی

بدریختی رگی توده های ساختاری از وریدهای غیر تکثیری هستند که ممکن است در هر بخشی از بدن یا بر روی پوست دیده شوند. گاهی اوقات آنها ممکن است به شدت با شریان ها ارتباط داشته باشند و ارتباط مستقیمی با سیستم شریانی و وریدی برقرار کنند. چنین شرایطی می تواند بسیار حاد و جدی باشد. در برخی از موارد نیز آن ها ممکن است تنها مشکلاتی را به خاطر اثر توده ای خود ایجاد نمایند. ممکن است ساختارهای زیرین به طور غیر طبیعی در ناحیه موردنظر بطرگ شوند. بسته به موقعیت ناهنجاری وریدی، ممکن است برای این ساختارها علاوه بر جراحی، رویکردهای دیگری نیز مدنظر قرار گیرد.

ماه گرفتگی

خال های گوشتی مادرزادی تجمع غیر عادی از سلول های تولید کننده رنگدانه در لایه های عمیق تر پوست هستند. گاهی از اوقات، این موارد به رشد زائد موها مرتبط اند. ضایعات بسیار بزرگ تمایل اندک اما قابل اندازه گیری برای تبدیل شدن به ملانوم دارند که یک نوع سرطان پوست خطرناک است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/birthmarks_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۰ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran