جنون

آنچه که باید در مورد اختلال دو قطبی بدانید (جنون)

جنون

اختلال دو قطبی که در برخی از موارد به آن افسردگی جنون آمیز نیز می گویند باعث ایجاد تغییرات شدید در خلق و خو می شود. افرادی که مبتلا به این اختلال هستند ممکن است قبل از اینکه  وارد دوره افسردگی عمیق شوند، هفته ها با احساس جنون سر کنند. شدت این نوع اختلال از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

جنون

بدون درمان، شخصی که به اختلال دو قطبی مبتلاست ممکن است دوره های شدید افسردگی را تجربه کند. نشانه های این نوع افسردگی در برگیرنده ناراحتی، اضطراب، از دست دادن انرژی ، نا امیدی و مشکل در تمرکز کردن است. آن ها ممکن است اشتیاق و علاقه خود به فعالیت هایی که قبلا از انجامش لذت می بردند را از دست بدهند. در این شرایط همچنین از دست دادن یا افزایش وزن، خواب بسیار زیاد یا بسیار کم و حتی فکر کردن به خودکشی رایج است.

جنون

در طول این فاز، افراد احساس می کنند انرژی زیادی دارند و ممکن است هر کاری انجام دهند.  اعتماد به نفسشان از کنترل خارج می شود . در چنین شرایطی آن ها بیش از حد صحبت می کنند؛ به راحتی پریشان می شوند،به اندازه کافی نمی خوابند و افکارشان تغییر پیدا می کند. این موضوع اغلب به رفتارهای بی پروا همچون صرف زمان در عیاشی،تقلب کردن، رانندگی با سرعت بالا و استفاده از مواد مخدر  منجر می شود. سه یا چند مورد از این نشانه ها که تقریبا هر روز به مدت یک هفته با احساس شدید هیجان همراه می شود می تواند نشانه دوره جنون باشد.

جنون

افرادی که به اختلال دوقطبی نوع I مبتلا هستند ممکن است فاز جنون را حداقل برای یک هفته تجربه کنند. بیشتر این افراد فاز افسردگی جداگانه نیز دارند.  افرادی که با اختلال دوقطبی ll دست و پنجه نرم می کنند، حملات افسردگی را به جای دوره کامل جنون دارند. آن ها به نظر خوب می رسند و در برخی از شرایط خانواده یا دوستان متوجه تغییر خلق و خویشان خواهند شد.

جنون

زمانی که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نشانه های افسردگی و جنون را به صورت همزمان داشته باشند یا این دوره ها به همدیگر نزدیک باشد به آن  دوره افسردگی یا جنون با ویژگی های ترکیبی می گویند. این موضوع منجر به رفتارهای غیر قابل کنترل همچون خطر کردن به هنگام نا امیدی و احساس خودکشی به هنگام  داشتن انرژی و آشفتگی می شود. دوره های خلق و خو در برگیرنده ویژگی های ترکیبی  ممکن است بیشتر در زنان و افرادی که اختلال دوقطبی را از دوران جوانی به همراه خود داشته اند دیده شود.

جنون

پزشکان هنوز به صورت دقیق نمی دانند که چه چیزی باعث ابتلای افراد به اختلال دوقطبی می شود. نظریه های اخیر بیان کرده اند که این اختلال ممکن است  حاصل ژنتیک و سایر فاکتورهای بیولوژیکی ( و نیز محیطی) باشد. دانشمندان بر این باورند که مدارهای موجود در مغز که در تنظیم خلق و خو، انرژی ، تفکر و ریتم بیولوژیکی درگیر هستند در افرادی که به اختلال دوقطبی مبتلا می باشند به درستی کار نمی کند. همین امر موجب می شود تغییراتی در خلق و خو  و نیز سایر تغییرات مرتبط با بیماری ایجاد شود.

جنون

مردان و زنان هر دو ممکن است به چنین اختلالی مبتلا شوند. در بیشتر موارد نشانه ها معمولا در افرادی که ۱۵ الی ۳۰ سال هستند آغاز می شود. اگرچه این موضوع نادر است اما می توان اختلال دوقطبی را در کودکان نیز مشاهده کرد. این شرایط می تواند سابقه خانوادگی داشته باشد اما همه افرادی که در خانواده هستند به چنین اختلالی مبتلا نمی شوند.

جنون

اگر اختلال دوقطبی تحت کنترل قرار نگیرد می تواند مشکلاتی را در بخش های مختلف زندگی همچون شغل، رابطه، خواب، سلامت و  درآمد ایجاد نماید. چنین شرایطی ممکن است به رفتارهای پرخطر بیانجامد.  معمولا چنین شرایطی برای افرادی که در کنار بیمار قرار دارند  استرس زاست زیرا نمی دانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چگونه می توانند به او کمک کنند.

جنون

بیشتر افرادی که به این اختلال مبتلا هستند با مواد مخدر و الکل نیز درگیرند. آن ها برای بهبود نشانه های خود الکل می نوشند یا مواد مخدر مصرف می کنند.  سوءاستفاده از مواد مخدر نیز ممکن است به عنوان بخشی از دوره جنون رخ دهد.

جنون

افرادی که به اختلال دوقطبی مبتلا هستند ۱۰ الی ۲۰ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خودکشی قرار دارند. نشانه های هشداردهنده شامل صحبت کردن در مورد خودکشی، آماده کردن شرایط یا انجام کارهای پرخطر است. اگر فردی را می شناسید که ممکن است در معرض خطر قرار داشته باشد بهتر است با اورژانس تماس بگیرید.

جنون

مرحله کلیدی برای تشخیص این نوع اختلال، شناسایی و متمایز کردن آن از شرایط شبیه به آن است. پزشک شما را بررسی می کند و سوالاتی را می پرسد. ممکن است مجبور شوید تست ها و ازمایش هایی را انجام دهید. معمولا روانپزشک بعد از در نظر گرفتن تمامی جوانب، می تواند تشخیص قطعی را اعلام کند. او با بیمار صحبت می کند تا متوجه شود تغییر در خلق و خو و رفتار چه دلیلی داشته است.

جنون

داروهای متعددی برای درمان این اختلال وجود دارد. این داروها شامل  تثبیت کننده های خلق و خو هستند که از تغییر در دوره های مختلف اختلال پیشگیری می کنند. همچنین در چنین شرایطی می توان از داروهای ضدافسردگی و آنتی سایکوتیک ( داروهای ضد روان پریشی) استفاده کرد. زمانی که افراد در فاز جنون یا افسردگی قرار ندارند برای جلوگیری از عود ، داروهایی را برای حفظ و نگهداری شرایط موجود دریافت می کنند.

جنون

مشاوره کردن می تواند به افراد کمک کند داروهای خود را به خوبی مصرف کنند و زندگیشان را مدیریت نمایند. درمان شناختی- رفتاری بر روی تغییر افکار و رفتارهایی تمرکز می کند که با تغییر در خلق و خو همراه است. درمان بین فردی برای بهبود فشارهایی که این اختلال بر روی روابط فردی وارد می کند مورد استفاده قرار می گیرد. درمان ریتم اجتماعی نیز به توسعه و حفظ برنامه های منظم روزانه کمک می کند.

جنون

عادت های روزانه نمی تواند اختلال دوقطبی را درمان کند اما به شما کمک می کند اطمینان حاصل کنید خواب کافی دارید، وعده های غذایی خود را به صورت منظم دریافت می کنید و ورزش کافی دارید.  از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید زیرا بعد از مدتی نشانه های موجود را بدتر می کنند. اگر اختلال دوقطبی دارید باید در مورد نشانه های هشدار دهنده آگاهی کافی داشته باشید. برنامه ای برای این شرایط ایجاد کنید و در صورت نیاز از یک پزشک کمک بگیرید.

جنون

این درمان که در شرایط بیهوشی عمومی انجام می شود می تواند به سرعت نشانه های خلق و خو در این اختلال را بهبود ببخشد. الکتروشوک درمانی از جریان الکتریکی برای ایجاد تشنجی در مغز استفاده می کند. این یک روش سریع برای بهبود نشانه های حاد و جدی است. الکتروشوک درمانی اغلب بی خطر و امن است و می تواند  یک گزینه درمانی موثر برای دوره های شدید تغییر  خلق و خو باشد.این روش امن و بسیار موثر است.

جنون

اگر اختلال دوقطبی دارید،  بهتر است با افرادی که رابطه نزدیکی با شما دارند صحبت کنید. از اعضای خانواده و دوستان کمک بگیرید. آن ها می توانند به مدیریت شرایط کمک کنند. سعی کنید به آن ها توضیح دهید که این شرایط چه تاثیری بر روی شما دارد و به چه مواردی نیاز دارید. با حمایت و پشتیبانی آن ها، ممکن است احساس خوبی داشته باشید.

جنون

بیشتر افرادی که به اختلال دوقطبی مبتلا هستند نمی دانند که چنین مشکلی دارند یا از کمک گرفتن اجتناب می کنند. اگر فکر می کنید دوست یا عضوی از خانواده تان به چنین اختلالی مبتلاست، بهتر است با پزشک یا روانپزشک مشورت کنید. به احساسات آن ها احترام بگذارید و به یاد داشته باشید که برای تشخیص چنین شرایطی به یک متخصص نیاز دارید. اگر اختلال دوقطبی یا سایر بیماری های ذهنی در فرد تشخیص داده شود استفاده ازگزینه های درمانی مفید خواهد بود.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/bipolar-disorder/ss/slideshow-bipolar-disorder-overview?ecd=wnl_wmh_032917&ctr=wnl-wmh-032917_nsl-promo-v_3&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran