رژیم

بهترین نکات و ترفندهای مرتبط با رژیم غذایی

نوشیدن آب

قبل از اینکه بخواهید یک پاکت چیپس باز کنید و بخورید، یک لیوان آب بنوشید. افراد در برخی از موارد  تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرند. به همین خاطر زمانی که تشنه هستند به خوردن روی می آورند و کالری های اضافی وارد بدن خود می کنند. این در حالیست که یک لیوان آب، تنها چیزی است که بدن آن ها نیاز دارد. اگر آب ساده نتوانست نیاز شما را برآورده سازد، سعی کنید از نوشیدنی های طعم دار و بدون کالری استفاده کنید یا یک لیوان چای گیاهی بنوشید.

خوردن تنقلات

غذا خوردن بدون فکر،  معمولا بعد از شام رخ می دهد. زمانی که بعد از خوردن شام می نشینید و قصد دارید استراحت کنید. خوردن تنقلات مختلف در جلوی تلویزیون  یکی از ساده ترین روش ها برای از بین بردن رژیم غذایی است. شما می توانید بعد از ساعت مشخصی آشپرخانه را ببندید یا به خودتان اجازه دهید یک ماده غذایی کم کالری همچون یک بسته کوچک  بیسکوییت یا کمی بستنی کم چرب بخورید.

لذت خوردن

به جای اینکه بخواهید کلا غذاهای مورد علاقه خود را کنار بگذارید سعی کنید هوشمندانه خرید کنید. می توانید یک بیسکوییت یا کلوچه تازه بخرید یا اینکه کمی شکلات میل کنید. شما هنوز هم می توانید از خوردن غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید. نکته کلیدی  در این مورد رعایت کردن حد اعتدال است.

وعده کوچک غذایی

اگر کالری های کمتری نسبت به کالری هایی  که می سوزانید میل کنید، وزنتان کاهش پیدا خواهد کرد.  اما زمانی که در بیشتر مواقع روز گرسنه هستید، خوردن کالری های کمتر می تواند یک چالش بزرگ برایتان باشد. مطالعات انجام شده نشان می دهد افرادی که ۴ الی ۵ وعده غذایی در روز می خورند یا   در طول روز از میان وعده های سالم استفاده می کنند  بهتر از سایرین قادرند اشتها و وزن خود را کنترل کنند. متخصصان توصیه می کنند کالری های روزانه خود را به وعده های غذایی کوچک تر یا میان وعده های مختلف تقسیم کنید و از موادی استفاده کنید که از خوردن آن ها لذت می برید.

مصرف پروتئین

پروتئین یکی از مواردی است که می تواند شما را سیر نگه دارد.  همانطور که می دانید غذاهای حاوی پروتئین بیشتر از کربوهیدرات ها یا چربی ها حس سیری را در شما ایجاد می کنند و باعث می شوند مدت زمان بیشتری سیر بمانید. این ماده همچنین به حفظ و نگهداری حجم عضلات کمک می کند و چربی ها را تشویق می کند بسوزند. به همین خاطر باید اطمینان حاصل کنید که در وعده های غذایی خود از پروتئین های سالم همچون غذاهای دریایی، گوشت بدون چربی،  سفیده تخم مرغ، ماست، پنیر، سویا، آجیل یا  حبوبات استفاده می کنید.

ادویه

ادویه جات و فلفل تند( همچون چیلی) را به غذاهای خود اضافه کنید تا بتوانید حس سیری بیشتری داشته باشید. غذاهایی که سرشار از طعم و مزه هستند  قادرند جوانه های چشایی شما را تحریک کنند. همین موضوع باعث می شود سریع تر سیر شوید و غذای بیشتری میل نکنید.  زمانی که به یک ماده شیرین نیاز دارید، از شکلات های حاوی فلفل استفاده کنید. این شکلات ها شیرین و تند هستند و کالری اندکی وارد بدن می کنند.

غذای سالم

داشتن میان وعده های آماده و غذاهایی که در عرض چند دقیقه آماده می شوند  شما را برای موفقیت آماده می کنند.  اگر بتوانید یک وعده غذایی سالم را در عرض ۵ دقیقه آماده کنید دیگر برای خرید پیتزا یا سایر غذاهای این چنینی به رستوران ها نخواهید رفت. موادی که باید در آشپزخانه خود داشته باشید شامل سبزیجات منجمد، پاستای تهیه شده از آرد سبوس دار، پنیر کم چرب، گوجه فرنگی کنسروی، حبوبات کنسروی،سینه مرغ گریل شده، تورتیلای سبوس دار و سالاد سبزیجات است.

رستوران

سفارش دادن اندازه کمتر در رستوران به شما کمک می کند کالری های کمتری را میل کنید. روش دیگری که می توانید آن را به کار ببرید، استفاده از بشقاب های کوچک تر است. این موضوع باعث می شود وعده غذایی شما بیشتر نشان داده شود و اگر ذهن شما سیر شود ، شکمتان نیز سیر خواهد شد.

سبزیجات

به راحتی با خوردن پاستا و نان کمتر و در عوض، خوردن سبزیجات بیشتر می توانید در طول سال وزن خود را کمتر کنید. اگر بتوانید اندازه کربوهیدرات ها را کمتر کنید قادر خواهید بود ۱۰۰ الی ۲۰۰ کالری کمتر وارد بدن کنید. در این شرایط مصرف سبزیجات باید افزایش پیدا کند.

صبحانه

بیشتر افراد بر این باورند که نخوردن صبحانه می تواند به کاهش وزنشان کمک کند. به نظر می رسد این یک گزینه ساده و آسان در رژیم غذایی چنین افرادی است. اما مطالعات مختلف انجام شده نشان می دهد چنین موضوعی صحیح نیست. نخوردن صبحانه  باعث می شود زودتر گرسنه شوید و میل به خوردن مواد غذایی بیشتری داشته باشید.  برای کاهش وزن و نگه داشتن وزن در مقداری که خودتان دوست دارید، همیشه باید وعده صبحانه را میل کنید. از نان هایی با فیبر بالا، شیر کم چرب و میوه ها در این وعده استفاده کنید.

فیبر

حتما شما نیز می دانید که فیبر به هضم غذاها کمک می کند، از بروز یبوست جلوگیری می کند و سطح کلسترول خون را پایین می آورد. به همین خاطر مصرف فیبر برای کاهش وزن بسیار مفید خواهد بود. بیشتر آمریکایی ها تنها نیمی از فیبری که نیاز دارند را در طول روز مصرف می کنند. برای افزایش مزایای فیبر، بیشتر خانم ها باید حدود ۲۵ گرم فیبر در روز مصرف کنند. این در حالیست که آقایان به ۳۸ گرم فیبر نیاز دارند. منابع خوب فیبر شامل جوی دوسر، حبوبات، غذاهای سبوس دار، آجیل‌ها و بیشتر سبزیجات و میوه هاست.

عاری از مواد چاق کننده

اگر در قفسه های خود چیپس دارید یا اینکه  بستنی را در فریزر خود نگه داری می کنید، به سختی وزن کم خواهید کرد. بهتر است اشتها و هوس خود را با خالی کردن قفسه ها از مواد چاق کننده کمتر کنید. بهترین ترفند این است که اطمینان حاصل کنید برای خرید چنین موادی مجبور هستید خانه را ترک کنید.

کاهش تدریجی وزن

اگر فرآیند کاهش وزن به همان سرعتی که شما انتظارش را داشتید پیش نرفت اصلا نا امید نشوید.  کاهش وزن زمانبر است.  متخصصان توصیه می کنند برای کاهش وزن خود اهداف منطقی تری را تنظیم کنید. به عنوان مثال یک الی دو پوند در هفته می تواند منطقی باشد. اگر انتظارات بالایی داشته باشید  نمی توانید به کاهش وزن  موثری دست پیدا کنید. به خاطر داشته باشید زمانی که ۵ الی ۱۰ درصد از وزن بدن را کمتر کردید قادر خواهید بود مزایای آن برای سلامتی را به خوبی مشاهده کنید.

وزن کردن

افرادی که به طور منظم خود را وزن می کنند موفقیت بیشتری در کاهش وزن خواهند داشت. اما بیشتر متخصصان توصیه می کنند اینکار هفته ای یکبار انجام شود. زمانی که خود را وزن می کنید این ترفندها و نکات را در ذهن داشته باشید:  در یک زمان مشخص از روز خود را وزن کنید، همیشه روز مشخصی از هفته را برای وزن کردن خودتان اختصاص دهید. از ترازوی یکسانی استفاده کنید و لباس های یکسانی به هنگام وزن کردن بپوشید.

خواب کافی

زمانی که کمبود خواب داشته باشید، بدنتان  هورمون های تحریک کننده اشتهای بیشتری تولید می کند. این هورمون ghrelin نام دارد. در چنین شرایطی ترشح هورمون لپتین کاهش پیدا می کند. این هورمون سیری را اعلام می کند. داشتن خواب کافی به شما کمک می کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید و از خوردن مواد اضافی جلوگیری کنید.

وعده غذایی کم

زمانی که بیرون از منزل هستید امکان پرخوری بیشتر می شود. برای اینکه بتوانید مقادیر و اندازه های مناسبی از  مواد غذایی را میل کنید همه چیز را با یک ترازوی آشپزخانه بسنجید. همچنین شما می توانید از پیمانه برای اندازه گیری مواد استفاده کنید. از بشقاب ها و لیوان های کوچک تر برای کاهش اندازه وعده های غذایی خود استفاده کنید. موادی که در رستوران می خورید را نصف کنید.اینکار باعث می شود به جای خوردن یک وعده غذایی از دو وعده غذایی بهره مند شوید. به جای اینکه تنقلات و میان وعده را از ظرف آن بردارید، آن را اندازه گیری نمایید و هوشمندانه بخورید.

میوه

اگر شما میوه ها و سبزیجات بیشتری  میل می کنید زیاد  احساس گرسنگی نخواهید کرد زیرا این مواد سرشار از مواد مغذی هستند و فیبر و آب بالایی دارند. همین امر موجب می شود بیشتر از قبل احساس سیری داشته باشید.  میان وعده های  خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

آدامس بدون قند

دفعه بعد که خواستید از تنقلات چاق کننده استفاده کنید، به سراغ یک آدامس بدون قند بروید. جویدن آدامس باعث تازه شدن نفس شما می شود، هوس شما به خوردن تنقلات را کنترل می کند و به کاهش وزن کمک خواهد کرد. البته باید به خاطر داشته باشید که مصرف مقدار اضافی از سوربیتول می تواند در برخی از افراد اثر ملین داشته باشد. اگرچه آدامس به شما کمک می کند کمتر بخورید، اما این موضوع بدین معنا نیست که درست غذا خوردن را متوقف کنید. یک رژیم غذایی خوب و انجام تمرینات ورزشی هنوز هم مسئله بسیار مهمی است.

یادداشت

قلم و کاغذ  را بردارید و مواد غذایی که مصرف می کنید را  بنویسید. مطالعات انجام شده نشان می دهد نوشتن مواد غذایی که در روز می خورید یا موادی که می نوشید، می تواند در مصرف هوشمندانه آن به شما کمک کند. همین امر باعث می شود کالری های کمتری مصرف کنید. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد افرادی که مواد غذایی مصرفی خود را در شش روز هفته  یادداشت می کنند دو برابر بیشتر از سایرین وزن کم خواهند کرد.

جشن موفقیت

فرض کنید در یک ماه ۲ کیوگرم وزن کم کرده اید. می توانید چنین موفقیتی را جشن بگیرید. به موفقیتی که کسب کرده اید جایزه بدهید و خودتان را برای موفقیت بیشتر آماده کنید.  یک سی دی بخرید، به سینما بروید و جایزه دلخواه خود را خریداری نمایید. فقط به خاطر داشته باشید که موفقیت خود را با پیتزا یا غذاهای پرچرب جشن نگیرید.

کمک اطرافیان

داشتن پشتیبان و حامی به شما کمک می کند راحت تر به اهداف کاهش وزن خود دست پیدا کنید. به دوستان و اعضای خانواده خود در مورد  تلاش هایی که برای ایجاد یک سبک زندگی سالم داشته اید بگویید.  آن ها ممکن است در انجام تمرینات ورزشی، خوردن مواد غذایی مناسب و  کاهش وزن به شما بپیوندند. زمانی که احساس کردید خسته شده اید، آن ها در ادامه راه به شما کمک خواهند کرد.همین موضوع باعث می شود تجربه بهتری داشته باشید

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-best-diet-tips-ever

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۹ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran