شب ادراری کودکان

چگونه شب ادراری کودکان را مدیریت کنیم؟ راهنمای مرحله به مرحله

استرس شب ادراری

باید بدانید که شب ادراری اغلب بخش طبیعی از فرایند رشد در کودکان است. بیشتر کودکان  تا سن ۳ سالگی این شرایط را تجربه خواهند کرد. تا زمانی که کودکان به سن ۶ سالگی نرسیده باشند شب ادراری نگران کننده نخواهد بود. شما می توانید از روش های مختلفی برای مدیریت شب ادراری کودکان استفاده کنید.

کودک خود را حمایت کنید. او عمدا رختخواب خود را خیس نمی کند. شب ادراری معمولا نشانه مشکلات احساسی و فیزیکی نیست.  توضیح دهید که این شرایط طبیعی و بسیار رایج است و همیشه رختخوابش را خیس نمی کند. اگر از او حمایت کنید شرایط بهبود پیدا می کند.

شب ادراری معمولا سابقه خانوادگی دارد. اگر شما یا شریک زندگیتان نیز در کودکی این شرایط را تجربه کرده اید، با کودک خود در مورد آن صحبت کنید. این کار به فرزند شما کمک می کند راحت تر با شرایط موجود کنار بیاید.  همچنین به او کمک می کند احساس شرمندگی و تنهایی نداشته باشد.

چه چیزی باعث شب ادراری در کودکان می شود؟

دلایل زیادی برای بروز این شرایط وجود دارد. این موضوع ممکن است به خاطر توسعه کند  کنترل مثانه یا خواب سنگین باشد.  استرس و اضطراب نیز می تواند این شرایط را بدتر کند. کودکی که همیشه رختخواب خود را خشک نگه می داشت و به طور ناگهانی رختخوابش را خیس می کند ممکن است عفونتی در بدن داشته باشد  یا تغییر بزرگی همچون اسباب کشی او را اذیت کرده باشد. اگر شب ادراری مسئله جدیدی است حتما این موضوع را با پزشک معالج در میان بگذارید.

اجازه دهید کودک شما راه حل های مناسبی را بیابد

اگر کودک شما ۴ ساله یا بالاتر از آن است از او بخواهید ایده هایی را در این مورد بیان کند. چه چیزی باعث می شود شب ادراری او متوقف شود؟ در مورد این مسائل با او به صحبت بپردازید. نوشیدن آب کمتر در عصر و کاهش نوشیدنی های کافئین دار می تواند  مفید باشد. شما می توانید گزینه هایی همچون شلوار  جاذب یا ملحفه ضد آب را پیشنهاد کنید.  او را مطمئن کنید که بیشتر کودکان با همین شرایط بزرگ می شوند.  با درگیر کردن فرزند خود به او کمک می کنید  اعتماد به تفش بیشتری داشته باشد و تلاش کند عادت های خواب خود را تغییر دهد.

زمانی که جایش را خیس نکرد او را تحسین کنید و جایزه ای به او بدهید

برخی از خانواده ها  روزهای خیس و خشک کودکان خود را در یک تقویم نشانه گذاری می کنند.  اگر او جایش را خیس کرد، حمایتش کنید. به او یاد اوری کنید که اگر تمام تلاشش را انجام دهد می تواند به نتایج خوبی دست یابد.

به او یاد اوری کنید قبل از رفتن به رختخواب به دستشویی سری بزند. همچنین از او بخواهید در صورت نیاز به دفع ادرار در شب، حتما اینکار را انجام دهد. از چراغ خواب استفاده کنید تا به هنگام نیاز بتواند راهش را به راحتی پیدا کند.

سعی کنید کودک خود را در طول شب بیدار کنید تا به دستشویی برود. اگر از این رویکرد استفاده می کنید، یکبار بیدار شدن در طول خواب می تواند کافی باشد. اگر قبل از رفتن به رختخواب به دستشویی رفته باشد بسیار مفید خواهد بود. فقط به خاطر داشته باشید که اگر در خواب و استراحت کودک خود اختلالی ایجاد کنید ممکن است سطح استرس او را بیفزایید. استرس نیز می تواند محرک شب ادراری در او باشد.

در تمیز کردن رختخواب کودک خود را درگیر کنید

زمانی که جایش را خیس کرد از او کمک بخواهید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما این کار را به عنوان تنبیه تلقی نمی کند.  ایده ای که در این مورد وجود دارد این است که کودک خود را بدون شرمنده کردن در مورد شب ادراری آگاه کنید.

همیشه اتفاق روی می دهد . زمانی که کودک شما جایش را خیس می کند بوی ادرار می تواند بسیار اذیت کننده باشد. زمانی که می خواهید رختخواب او را بشویید نیم  تا یک پیمانه سرکه سفید به آن اضافه کنید تا بتوانید بوی موجود را از بین ببرید.

تمیز کردن تشک

خوب حالا که رطوبت  تشک را گرفتید، کل ناحیه مورد نظر را با هیدروژن پراکسید پر کنید. اجازه دهید این ماده به مدت ۵ دقیقه روی تشک بماند و سپس از حوله تمیز برای خشک کردن آن استفاده کنید.

تمیز کردن تشک

بعد از اینکه تشک خشک شد، جوش شیرین را روی ناحیه مورد نظر بریزید و اجازه دهید ۲۴ ساعت بماند . روز بعد، جوش شیرین را  پاک کنید. در این مرحله  باید تشک شما تمیز شده باشد و بویی ندهد.

استرس زمان خواب را کاهش دهید

اگر کودک شما در مورد شب ادراری استرس دارد، نکاتی را به او یادآوری کنید تا بتواند جای خود را خیس نکند. به او شلوار جاذب بدهید یا اجازه دهید لباس های اضافی در کنار خود داشته باشد تا به هنگام نیاز از آن ها استفاده کند. استفاده از تشک خوابی که ملحفه ضد آب دارد می تواند به او کمک کند. برخی از داروها (دسموپرسین یا ایمی پرامین) می تواند در موقعیت های خاص همچون اردو به کودک شما کمک کند از شر این ماجرا خلاص شود.

در مورد شب ادراری کودک خود صبور باشید

عصبانی شدن نمی تواند شرایط موجود را بهتر کند.  هرگز  موضوع شب ادراری کودک خود را در جلوی دیگران بیان نکنید. شرمنده کردن کودک می تواند استرس و اضطراب او را افزایش دهد. به خاطر داشته باشید که شب ادراری به تدریج از بین می رود.سعی کنید صبور باشید و از او حمایت کنید.

جلوی آزار و اذیت دیگران را بگیرید

شب ادراری می تواند کودک شما را در معرض آزار و اذیت دیگران قرار دهد. سعی کنید این شرایط را کنترل کنید و محیط خانه را برای او امن سازید. به هیچکدام از اعضای خانواده اجازه ندهید او را  در مورد شب ادراری اذیت کنند. به خواهر یا برادرهای او توضیح دهید که شب ادراری یک موضوع  عادی است و هیچ کس نمی تواند کنترلی بر روی آن داشته باشد. پس  او را دوست داشته باشید و مورد حمایت خود قرار دهید.

درگیری در مدرسه

اگر کودک شما با سایر افراد در مدرسه درگیر شد یا  در این مورد دچار اسیب گردید بهتر است به صحبت هایش گوش دهید. با او صحبت کنید و  به او بفهمانید که درکش می کنید و می دانید او مقصر اصلی ماجرا نیست.  سپس با معلم و مدیر او در مدرسه صحبت کنید و از آن ها بپرسید چه چیزی دیده اند. فعال باشید و با مدرسه او ارتباط سازنده ای برقرار کنید. در این شرایط قادر خواهید بود جلوی آزار و اذیت دیگران را بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر کودک شما در سن ۷ سالگی نیز دچار شب ادراری است، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید. ممکن است کودکتان مشکل پزشکی داشته باشد . البته این موضوع در مورد همه کودکان صدق نمی کند.  همچنین اگر کودک شما بعد از ۶ سالگی به طور ناگهانی جایش را خیس کرد بهتر است با پزشک صحبت کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/parenting/ss/slideshow-bedwetting

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۲ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran