۱۰ چیزی که در مورد نوزادان نمی دانید

مدفوع نوزاد

ماده سیاه رنگ و قیر مانندی که مکونیوم نامیده می شود از مخاط، مایعی از رحم یا سایر موادی که جنین در رحم مادر بلعیده است تشکیل می شود. این مدفوع هنوز باکتری های روده را که باعث ایجاد بوی بد آن می شود ندارد. به محض اینکه شروع به شیر دادن به نوزاد می کنید، باکتری ها نیز در روده تکثیر پیدا می کنند. بعد از چند روز، مدفوع سبز ، زرد یا قهوه ای رنگ خواهد شد و همان بوی اشنا را پیدا خواهد کرد.

خواب نوزاد

احتمالا زمانی که نوزاد خواب است، به مدت ۵ الی ۱۰ ثانیه نفس کشیدن را متوقف می کند. همین مدت کوتاه کافیست تا والدین دچار اضطراب و تشویش شوند. تنفس نامنظم برای نوزادان نرمال و طبیعی است اما اگر نوزاد شما به مدت طولانی نفس نکشید یا رنگ آن به آبی تغییر پیدا کرد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. زمانی که نوزاد هیجان زده است یا بعد از اینکه گریه می کند،در هر دقیقه بیش از ۶۰ بار نفس خواهید کشید.

حس چشایی نوزاد

اگرچه نوزادان نیز همانند کودکان و بزرگسالان سنسورهای چشایی یکسانی دارند اما این سنسورها نواحی بیشتری را پوشش می دهند. این نواحی در برگیرنده لوزه و پشت گلوست. یک نوزاد تازه متولد شده می تواند طعم شیرین، تلخ یا ترش را تشخیص دهد اما تا ۵ ماهگی قادر به تشخیص طعم شور نیست. این موضوع به زنده ماندن نوزادان کمک می کند. شیر مادر طعم شیرینی دارد . این در حالیست که طعم تلخ و ترش می تواند برای آن ها مضر باشد.

اشک نوزاد

نوزادان در طول ۲ الی ۳ هفتگی خود شروع به گریه کردن می کنند اما تا یک ماه اشکی از چشم آن ها جاری نمی شود. اواخر ظهر و اوایل بعد از ظهر زمان های اصلی گریه نوزادان است. اغلب این موضوع بدون دلیل رخ می دهد و هیچ چیزی به او کمک نخواهد کرد. گریه پیک حدود ۴۶ هفته بعد از بارداری است. بعد از سه ماه، این شرایط برطرف می شود.

پستان نوزاد

زمانی که نوزاد تازه به دنیا می اید، به نظر می رسد پستان کوچکی داشته باشد. حتی در برخی از موارد این سینه شیر هم خواهد داشت. سعی کنید این بر آمدگی های کوچک را فشار ندهید. معمولا نوزادان استروژن را از مادران خود جذب می کنند و همین موضوع باعث تشکیل برآمدگی های کوچک شبیه پستان در آن ها می شود. این برآمدگی ها در عرض چند هفته ناپدید خواهد شد. نوزادان دختر یک پریود کوتاه خواهند داشت که چند روز طول می کشد.

خواب کودک

تنها ۱۵ درصد از نوزادان تازه متولد شده دوست دارند به سمت چپ صورت خود بخوابند. به نظر می رسد این موضوع نیز همانند داشتن چال گونه مرتبط به ژن است. این موضوع تا چند ماه ادامه پیدا می کند و نشان می دهد چرا بیشتر افراد راست دست هستند.

مغز نوزادان

اگرچه مغز کودک بزرگتر خواهد شد( اندازه آن دو برابر می شود) اما زمانی که به دنیا می آید بیشتر سلول های عصبی که پیام های الکتریکی را منتقل می کنند خواهد داشت. بیشتر این نورون ها تا زمان مرگ جایگزین نمی شود. ارتباط بین سلول ها با بزرگتر شدن نوزاد اصلاح می شود و همین امر به آنها کمک می کند تمرکز بیشتری داشته باشند.

نعوظ نوزادان

این موضوع درست قبل از ادرار رخ می دهد. دلیل این امر هنوز مشخص نیست اما چیزی نیست که بابت آن نگران شوید یا احساس شرم کنید. به هنگام سونوگرافی نیز این عمل ممکن است مشاهده شود.پس زیاد نگران نباشید. آلت تناسلی او ممکن است در ابتدای تولد بزرگ به نظر برسد. این موضوع نیز طبیعی است. هورمون های او و مادرش نقش مهمی بازی می کنند. همچنین تورم ناشی از فرایند تولد نیز بر روی این موضوع اثر دارد.

ترس نوزاد

برای اینکه یک نوزاد تازه متولد شده بترسد به چیز زیادی نیاز نخواهید داشت. یک صدای بلند، بوی تند و قوی، نور روشن، حرکات ناگهانی و حتی گریه خودشان می تواند باعث ترس آن ها شود. زمانی که دستش را می چرخاند و آن را باز می کند و به سرعت دوباره می بندد باید بدانید که از چیزی ترسیده است. این نشانه ها به شما هشدار می دهد که کودک تازه متولد شده تان دچار ترس شده است.

لکه پوستی نوزادان

برخی از نشانه هایی که به هنگام تولد بر روی بدن نوزاد وجود دارد (همچون ناحیه صورتی یا قرمزی رنگی که اغلب در پیشانی،پلک ها، بینی یا پشت گردن دیده می شود یا لکه های مسطح و ابی رنگی که شبیه جوهر است و در پشت یا باسن او به چشم می خورد) معمولا در عرض چند سال از بین خواهد رفت. هنوز نمی دانیم چه چیزی باعث ایجاد آن می شود. همانژیومی که به رنگ قرمز روشن است معمولا به خاطر رشد سریع رگ های خونی ایجاد می شود. این نشانه ها نیز در طول چند هفته ناپدید می شود و ممکن است در برخی از موارد به چند سال زمان نیاز داشته باشد تا کاملا از روی بدن محو گردد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

24

 

Reviewed by Renee A. Alli, MD on April 27, 2016

http://www.webmd.com/parenting/baby/ss/slideshow-baby-strange-facts

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran