اولین سال رشد کودک

اولین سال رشد کودک

سال اول زندگی کودک

مراقبت کردن از نوزادی که تازه به دنیا آمده است می تواند کار سخت و خسته کننده ای باشد اما هیچ کاری لذت بخش تر از آن نیست. در این مقاله همراه ما باشید تا اولین سال زندگی کودک را با هم مرور کنیم.

لبخند زدن

بعد از دو ماه بی خوابی در شب  و دیدن اشک نوزاد، چنین لبخندهایی می تواند بسیار لذت بخش باشد.  حالا زمان آن فرا رسیده است که جایزه واقعی خود را دریافت کنید. زمانی که نوزاد شما به سن دو ماهگی خود می رسد  به شما لبخند خواهد زد.  صدای شما یا دیدن چهره تان می تواند او را به لبخند زدن وادار کند.

خندیدن

اگر صدای گریه های بی وقفه کودک شما آزاردهنده شده است کمی صبور باشید. در ۴ ماهگی کودک  خود می توانید به دنبال صداهای زیبایی باشید که از طرف او می شنوید. هیچ صدایی زیباتر و لذت بخش تر از خنده های کودک نیست.  شاید بتوان گفت بهترین بخش این ماجرا این است که کودک شما به راحتی می خندد.

خوابیدن کل شب

برای والدینی که تازه صاحب فرزند شده اند هیچ چیزی بهتر از این نیست. خوابیدن نوزاد می تواند تمامی دغدغه ها و نگرانی های آنان را از بین ببرد. اگرچه نمی توان انتظار داشت نوازد تازه متولد شده کل شب را بخوابد اما والدین می توانند مطمئن باشند که آرامش و آسایش به زودی فرا  می رسد. در سن ۴ الی ۶ ماهگی، بیشتر کودکان قادرند کل شب را به خوبی بخوابند.

نشستن

زمانی که می بینید کودک شما قادر است روی باسن خود بنشیند دنیا برایتان متفاوت خواهد بود. در سن ۵ الی ۶ ماهگی ، بیشتر کودکان می توانند با حمایت والدین یا اطرافیان خود بنشینند. آنها می توانند از وسایل منزل نیز به عنوان یک حامی استفاده کنند. کودکان قادر خواهند بود در سن ۷ الی ۹ ماهگی خود به صورت ثابت و به تنهایی بنشینند.

چهار دست و پا راه رفتن

اگر کودک شما به سن ۸ ماهگی خود رسیده است می توانید انتظار داشته باشید فعالیت های خود همچون رفتن به باشگاه را از سر بگیرید. در سن ۹ ماهگی؛ بیشتر کودکان از دست و پاهای خود استفاده می کنند و چهار دست و پا راه می روند. برخی از کودکان نیز هرگز چنین شرایطی را تجربه نمی کنند. چهار دست و پا راه رفتن لازمه رشد و توسعه کودک نیست. پس اگر کودک شما چنین شرایطی را نداشت زیاد نگران نباشید.

دست تکان دادن کودک که اغلب به معنای خداحافظی است  تنها یک مسئله جذاب و با مزه نیست. این کار بیان واقعی از زبان است. زمانی که کودک به سن ۹ ماهگی خود رسید تلاش می کند بین صداها، حرکات بدن و معنای آن ارتباط برقرار کند. آنها به خوبی درک می کنند که دست تکان دادن به معنای خداحافظی است.

خوردن غذاها

بین ۹ الی ۱۲ ماهگی کودکان می توانند کنترل خوبی بر روی دست و انگشتان خود داشته باشند. در چنین شرایطی گرفتن اشیای کوچک همچون فینگر فودها برایشان بسیار آسان تر  خواهد بود. متاسفانه کودکان در این سن دوست دارند بافت و طعم غذاها را مورد کاوش قرار دهند. بنابراین غذا تنها چیزی نیست که او تلاش می کند بخورد. امنیت محیط اطراف کودک نیز باید رعایت شود تا کودک دچار آسیب نگردد.

ایستادن

در سن ۱۲ ماهگی؛ بیشتر کودکان تلاش می کنند بدون کمک والدین یا اطرافیان بایستند.  آن ها در حالیکه مبل یا سایر اشیا را گرفته اند چند قدم به سمت جلو بر می دارند.  چند هفته یا چند ماه قبل از اینکه آن ها بتوانند به طور مستقل حرکت کنند، ممکن است ساعت ها زمان صرف کنند و خود را برای موارد واقعی آماده سازند.

قدم بر داشتن

شاید هیچ چیزی قشنگ تر از راه رفتن کودک به تنهایی و بدون حمایت دیگران نباشد. اما باید به خاطر داشته باشید که همه کودکان در اولین سال تولد خود به تنهایی نمی توانند حرکت کنند. محدوده طبیعی برای اینکار بین ۹ الی ۱۷ ماهگی است که بیشتر کودکان در ۱۳ ماهگی چند قدم بر می دارند.

بیان یک واژه

بابا یا مامان یکی از واژه هایی است که کودک برای اولین بار بیان می کند.  این موضوع در اولین سال تولد او رخ می دهد. در این زمان بیشتر کودکان می توانند حداقل یک کلمه واقعی بگویند و تلاش می کنند از دیگران تقلید کنند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/parenting/baby/ss/slideshow-baby-milestones-first-year

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۶ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran