Google Analytics Alternative

آزواسپرمی

آزواسپرمی یا فقدان اسپرم در مایع منی که باعث ناباروری در مردان می شود، زمانی اتفاق میفتد که به معنای واقعی هیچ اسپرمی به هنگام انزال در مایع منی وجود ندارد. آزواسپرمی ۲ درصد از کل جمعیت مردان را تحت تاثیر قرار می دهد و یکی از دلایل رایج عدم قابلیت باروری محسوب می شود.

طبق تعریف، آزواسپرمی به این معنا است که یک مرد فاقد میزان قابل اندازی گیری  اسپرم در مایع منی خود می باشد. این وضعیت را معمولا زمانی تشخیص می دهند که بیمار و همسر او برای بارور شدن با مشکل رو به رو هستند و مایلند با کمک یک متخصص ناباروری تحت آزمایش و تشخیص علت قرار گیرند. جهت تعیین تعداد قابل مشاهده اسپرم های بیمار، آزمایش آنالیز اسپرم (مایع منی) انجام می گیرد. اگر به معنای واقعی هیچ اسپرمی یافت نشود، در صورت لزوم، پزشک ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی داشته باشد. این آزمایشات ممکن است در آزمایشگاه های تخصصی ناباروری مثل مرکز فوق تخصصی ناباروری مردان کالیفرنیا (FCC) انجام پذیرد. در این آزمایشگاه با تکنیکی که نیروی گریز از مرکز سریع (high speed centrifugation) نامیده می شود، اغلب تعداد کمی اسپرم یافت می شود که در تست های اندازه گیری اسپرم خانگی و یا در آزمایشگاه های غیر تخصصی گسترده تر، معمولا از دست می روند.

این وضعیت می تواند تحت تاثیر شرایط گوناگونی ایجاد شود که موارد زیر از این قبیل اند:

  • وجود انسداد در اندام تناسلی (آزواسپرمی انسدادی)
  • وجود عفونت در سیستم تناسلی مردانه
  • آسیب اندام تناسلی
  • تاثیرات ناشی از جراحی سیستم تناسلی مردانه از جمله امواج رادیواکتیو و پرتو درمانی یا شیمی درمانی
  • دلایل ژنتیکی
  • دلایل بالقوه دیگر از جمله بیضه نزول نکرده (یک مشکل نسبتاً شایع در نوزادان پسر است که در آن یک یا هر دو بیضه در محل طبیعی خود که همان کیسة بیضه است قرار ندارد.)، واریکوسل (اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی بالای بیضه‌هااست)، مصرف داروهایی مثل استروئید ها یا آنتی بیوتیک ها، زیاده روی در مصرف الکل، مصرف مواد مخدر.

برای تشخیص آزواسپرمی یا عدم وجود اسپرم، به تست آنالیز مایع منی نیاز است؛ با این وجود، علائم چندی نیز وجود دارد که در ارتباط با مایع منی غیرعادی قابل تشخیص اند. این علائم شامل کیفیت رنگ غیر عادی از جمله منی مایل به زرد، مایل به سبز، قرمز یا همراه با ته رنگ قهوه ای (دو مورد آخر می تواند نشان از وجود خون در مایع منی باشد)، مایع منی غلیظ تر یا رقیق تر از حالت عادی، انزال همراه با بوی بد و تند و یا با حجم و مقدار کم مایع منی.

امکان باروری در این شرایط بسته به تشخیص پزشک متخصص ناباروری است. پزشک اطلاعاتی در مورد علت آزواسپرمی و اینکه چه روش های درمانی برای آن در دسترس است به بیمار می دهد. بیماران باید این را در نظر داشته باشند که تشخیص آزواسپرمی برای آنان الزاما به معنای ناباروری یا عدم امکان باروری نیست. اغلب مردان اسپرم تولید می کنند اما مقدار این تولید اسپرم آنقدر ناچیز است که خارج از بدن غالبا بقا نمی یابد. متخصصان ناباروری مردان از جمله دکتر مارتین باستوبا (Martin Bastuba) نتایج موفقیت آمیزی به دست آورده اند که نشان می دهد به جای میلیون ها اسپرم، تنها  تعداد اندکی از آن برای ایجاد باروری کافی است.

به طور کلی گزینه های درمانی آزواسپرمی، به نوع و علت این شرایط بستگی دارد. اگر عدم وجود اسپرم به دلیل انسداد باشد، پزشک می تواند با عمل جراحی این انسداد را برطرف سازد و اگر به دلیل مشکل هورمونی باشد، پزشک با تجویز دارو تعدل هورمونی را برقرار می سازد.

پرسنل و متخصصان مرکز ناباروری و طب جنسی، دارای تجربه و دانش کافی در زمینه مراقبت و درمان مشکلات ناباروری مردان از جمله آزواسپرمی هستند. نقش این متخصصان انجام آزمایشات، تشخیص و فراهم کردن گزینه های درمانی برای بیمارانی است که به دنبال معالجه آزواسپرمی و یا بسیاری از شرایط و عوامل  دیگر ایجاد کننده ناباروری هستند.

دکتر باستوبا؛ بنیانگذار مرکز طب جنسی و ناباروری مردان، با استفاده از تکنولوژی پزشکی درجه یک و پیشرفته ترین تکنیک های درمانی به دنبال محقق ساختن رویای بیمارانی است که در آرزوی داشتن خانواده و فرزند هستند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.malefertility.md/male-infertility/sperm-disorders/azoospermia-treatment

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran