اوتیسم

راهنمای بصری در مورد اوتیسم

اوتیسم

اوتیسم یک نوع اختلال مغزی است که در آن توانایی فرد برای برقراری ارتباط  با سایر افراد  محدود می شود.  این اختلال  در ابتدا در کودکان کم سن و سال ظاهر می شود که معمولا  طیف خفیف تا شدیدی خواهد داشت. برخی از این افراد می توانند دنیای خود را کاوش کنند، برخی توانایی های استثنایی دارند و برخی نیز در صحبت کردن با سایر افراد دچار مشکل می شوند.  اختلالات طیف اوتیسم(ASDs) حدود یک کودک از ۶۸ کودک را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

اوتيسم

قبل از اینکه کودک وارد سن سه سالگی خود شود،  افرادی که محتاط هستند می توانند نشانه های اوتیسم را شناسایی کنند. در برخی کودکان اوتیسم به طور طبیعی تا ۱۸ الی ۲۴ ماهگی پیشرفت می کند و پس از آن متوقف می شود. نشانه های افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند به شرح زیر است:

 • حرکات تکراری
 • اجتناب از تماس چشمی یا لمس فیزیکی
 • تاخیر در یادگیری صحبت کردن
 • جملات یا کلمات تکراری
 • ناراحت شدن با تغییرات کوچک

باید به این نکته توجه داشته باشید که چنین نشانه هایی ممکن است در کودکان سالم نیز دیده شود.

اوتیسم

حتی کودکان کم سن و سال نیز بسیار اجتماعی هستند. به همین خاطر می توان با بررسی تعامل کودک با دنیای اطراف خود نشانه های اختلال اوتیسم را شناسایی کرد. در سال اول زندگی کودکی که مبتلا به اوتیسم است ممکن است :

 • هنگامی که مادر صدایش می زند برنگردد
 • به  اسم خودش پاسخی ندهد
 • به چشم افراد نگاه نکند.
 • تا سن یک سالگی حرفی نزند یا از علامت های اشاره استفاده نکند.
 • به نشانه های اجتماعی که از طرف دیگران ایجاد می شود لبخند نزند.

کودکانی که مبتلا به اوتیسم نیستند نیز می توانند این رفتارها را از خود بروز دهند اما اگر چنین نشانه هایی را در کودک خود دیدید بهتر است بلافاصله به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.

اوتیسم

نشانه های اوتیسم در دومین سال زندگی کودک بسیار قابل ملاحظه خواهد بود. در حالیکه سایر کودکان اولین کلمات خود را شکل می دهند و به چیزی که دوست دارند و می خواهند اشاره می نمایند، این کودکان هنوز هم پیشرفتی در این زمینه ها ندارند. نشانه های اوتیسم در دومین سال زندگی شامل  موارد زیر است:

 • تا ۱۶ ماهگی هیچ تک واژه ای را مورد استفاده قرار نمی دهند
 • تا سن ۱۸ ماهگی تمایلی به بازی کردن ندارند.
 • تا سن دو سالگی از عبارات دو کلمه ای استفاده نمی کنند.
 • مهارت های زبانی را از دست می دهند

زمانی که والدین به یک شیء اشاره می کنند( مثل پرواز هواپیما در بالای سرشان) هیچ تمایل و علاقه ای از خود نشان نمی دهند.

اوتیسم

افرادی که مبتلا به اختلال اوتیسم هستند برخی از اوقات ممکن است نشانه های فیزیکی همچون مشکلات گوارشی ( یبوست) و مشکلات خواب را نیز داشته باشند. کودکان ممکن است هماهنگی ضعیفی بین عضلات بزرگ داشته باشند که در دویدن و بالا رفتن از کوه مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین این افراد ممکن است هماهنگی خوبی در عضلات دست خود نداشته باشند. حدود یک سوم از افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند تشنج نیز دارند.

اوتیسم

اختلال اوتیسم بر روی بخشی از مغز اثر می گذارد که احساسات، ارتباطات و حرکات بدن را کنترل می کند.  در سنینی که کودکان تازه پا می گیرند و شروع به حرکت می کنند برخی از کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند سر و مغز بزرگ و غیر طبیعی دارند که ممکن است به خاطر مشکلاتی باشد که در رشد مغز آن ها وجود دارد. ژن های غیر طبیعی که از طریق خانواده به فرزند می رسد، مرتبط با عملکرد ضعیف بخشی از مغز است. محققان امیدوارند روشی را برای تشخیص اوتیسم از طریق اسکن های مغزی به دست آورند.

اوتیسم

بیشتر کودکانی که مبتلا به اختلال اوتیسم هستند تا زمانی که وارد مهد یا پیش دبستان نمی شوند تشخیض داده نخواهند شد. در چنین شرایطی  کودکان کمک هایی که  در سنین پایین به آن نیاز دارند را از دست می دهند. به همین خاطر است که  متخصصان به دنبال غربالگری در نه ماهگی کودکان هستند تا بتوانند از ایجاد تاخیر در توسعه مهارت های اولیه جلوگیری نمایند. بررسی های خاصی برای اختلال اوتیسم وجود دارد  که در سنین زیر نیاز خواهد بود:

 • ۱۸ ماهگی
 • ۲۴ ماهگی
 • در کودکانی که رفتارهای نگران کننده دارند یا در خانواده آنها فردی به اختلال اوتیسم مبتلا است.
اوتیسم

در بررسی ها و معاینات منظم، پزشک نحوه پاسخگویی کودک به صدا، لبخند یا سایر عبارات را مورد  بررسی قرار خواهد داد. ایا او صدایی از خود در می آورد؟ سخنی به زبان می آورد؟  اگر مشکل یا تاخیری در صحبت کردن کودک وجود داشته باشد باید به یک متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید. تست و ازمون شنوایی ممکن است در چنین شرایطی نیاز باشد. بیشتر کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند به تدریج صحبت خواهند کرد اما اینکار بسیار دیرتر از سایر کودکان انجام می شود. صحبت کردن و مکالمه  ممکن است برای این افراد بسیار دشوار باشد. کودکانی که مبتلا به اختلال اوتیسم هستند ممکن است به صورت ربات مانند حرف بزنند.

اوتیسم

مشکل در برقراری ارتباط با سایر افراد می تواند یک نشانه مهم اختلال  طیف اوتیسم باشد. روانشناس با آموزش های خاص می تواند مشکلات اجتماعی را خیلی زود تشخیص دهد. کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند معمولا از نگاه کردن به چشم افراد اجتناب می کنند. این موضوع والدین را نیز در بر می گیرد. آن ها ممکن است عمدا بر روی  یک شیء متمرکز شوند تا  بتوانند سایر افرادی که در اطرافشان قرار دارند را به مدت طولانی نادیده بگیرند. این کودکان معمولا از حرکات بدن، وضعیت بدن یا حالات صورت برای برقراری ارتباط استفاده نمی کنند.

اوتیسم

تست پزشکی برای اختلال اوتیسم وجود ندارد اما آزمایش هایی ممکن است برای شناسایی مشکلات شنوایی،  مشکل در گفتار،مشکلات توسعه ای یا سایر موارد استفاده شود. والدین باید به لیستی از سوالات پاسخ دهند که به آن ابزار غربالگری گفته می شود. این سوالات رفتار و مهارت های کودکان را مورد ارزیابی قرار می دهند.  آغاز درمان که بهتر است قبل از سه سالگی رخ دهد می تواند تا حد زیادی رشد و توسعه کودک را بهبود ببخشد.

اوتیسم

افرادی که مبتلا به سندرم آسپرگر هستند هوش پایین یا مشکلات زبانی ندارند. در حقیقت، آن ها ممکن است حتی مهارت های کلامی پیشرفته ای داشته باشند. اما این افراد از لحاظ اجتماعی با مشکلات زیادی مواجه اند و نمی توانند نشانه های غیر  کلامی همچون حالات صورت را تشخیص دهند و درک نمایند. آن ها  عمدا بر روی موضوعی که به آن علاقه مند هستند تمرکز می کنند اما در ارتباط برقرار کردن با افراد یا دوست پیدا کردن با مشکلات زیادی مواجه خواهند بود.

اوتیسم

رفتار درمانی برای کمک به افرادی که مبتلا به اختلال اوتیسم هستند مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع درمان به کودکان کمک می شود صحبت کنند، با سایر افراد  ارتباط داشته باشند، از لحاظ فیزیکی رشد و توسعه پیدا کنند و  از لحاظ عاطفی با سایر افراد ارتباط برقرار نمایند.  این برنامه های  فشرده به صورت گام به گام اجرا می شود و فعالیت های مثبت را تشویق می کند و  کودک را از بروز رفتارهای منفی منع می نماید. رویکرد دیگری که Floortime نام دارد  بر روی مهارت های اجتماعی و احساسی کودک کار می کند. برنامه TEACCH از  کارت های تصویر دار و سایر نشانه های بصری استفاده می کند.

اوتیسم

سیستم های آموزش محلی ممکن است خدمات  خاصی را برای کمک به کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند فراهم آورند.  این خدمات در برگیرنده گفتار درمانی و کار درمانی است.  این مدارس باید برنامه آموزشی شخصی سازی شده(IEP) را برای هر کدام از کودکان توسعه دهند. کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است برای مداخله زودهنگام یا  استفاده از خدمات گسترده مدارس تایید صلاحیت شوند. اگر در مورد کودک خود نگران هستید، می توانید از او حمایت کنید و از مدرسه بخواهید IEP را برای کودک شما توسعه دهد.

اوتیسم

برای  خود اختلال اوتیسم هیچ دارویی وجود ندارد اما می توان با کمک دارو برخی از نشانه های موجود را درمان کرد.  داروهای ضد روان پریشی ممکن است برای مشکلات رفتاری حاد مورد استفاده قرار گیرد. یکی از داروهایی که در این طبقه بندی قرار  دارد ریسپریدون است. این دارو به بهبود پرخاشگری، اسیب به خود یا کج خلقی در کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند. اگر کودک تشنج نیز داشت استفاده از داروهای ضد تشنج نیز ممکن است مفید باشد.  برخی از داروهایی که درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند تجویز شود.  پاسخ کودک به داروها باید به طور دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

اوتیسم

کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند ممکن است به  صداها، لمس کردن، طعم ها، بوها  یا مناظر بسیار حساس باشند.  این نوع موارد مشابه شرایطی است که با عنوان اختلال یکپارچه سازی حسی شناخته می شود. به عنوان مثال این کودکان ممکن است با دیدن نور روشن چشمک زن ناراحت شوند یا از شنیدن زنگ مدرسه دچار پریشانی گردند. مطالعه کوچکی که در دانشگاه Temple انجام شده است نشان می دهد کمک کردن به کودکان برای تنظیم و تطبیق احساسات مختلف می تواند این شرایط را بهبود ببخشد.

اوتیسم

حتی کودکانی که حرف نمی زنند نیز می توانند به کمک دستگاه های جدیدی که برای تبدیل تصاویر  یا متن به کلمات گفتاری طراحی شده اند شروع به صحبت کنند. این فناوری در برگیرنده دستگاه کوچک جیبی  و یک اپلیکیشن برای گوشی های هوشمند یا تبلت هاست.

اوتیسم

مشکلات گوارشی در میان کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند بیشتر شایع است. حدود ۳۰ درصد از آن ها ممکن است موارد غیر غذایی همچون خاک یا کاغذ را بخورند. برخی از والدین تلاش می کنند از رژیم غذایی بدون گلوتن( که در گندم یافت می شود) و کازئین ( پروتئین شیر است) استفاده کنند.سایر تغییرات در رژیم غذایی همچون استفاده از مکمل های حاوی B6 و منیزیم ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. البته باید به خاطر داشته باشید که هنوز شواهد کافی برای کارساز بودن چنین رژیم هایی وجود ندارد. شما می توانید از یک پزشک  متخصص استفاده کنید.

اوتیسم

اینترنت پر از درمان های غیر معمول  برای کودکان اوتیسم است. برای اینکه بدانید درمانی موثر و امن است ابتدا باید با تیم پزشکی کودک خود مشورت کنید. انجمن اوتیسم آمریکا نیز  لیست خوبی از سوالات والدین را  در خود دارد . برخی از این درمان ها بسیار خطرناک هستند.

اوتیسم

هنوز دانشمندان نمی دانند چه چیزی دقیقا باعث ایجاد اختلال اوتیسم در کودکان می شود اما از آنجایی که این اختلال در خانواده نیز وجود خواهد داشت می توان گفت ژن ها نقش مهمی در آن بازی می کنند.  هنوز هم تحقیقات زیادی بر روی مواد شیمیایی مختلف موجود در محیط یا عفونت قبل از تولد در حال انجام است.  اوتیسم در میان  افرادی که اختلال ژنتیکی همچون سندرم ایکس شکننده یا توبروس اسکلروز  دارند شایع تر است. مصرف والپروئیک اسید یا تالیدومید در دوران بارداری می تواند خطر ابتلای کودک به اوتیسم را افزایش دهد.

اوتیسم

با وجود مطالعات زیادی که انجام شده،هنوز ارتباطی بین واکسن و اوتیسم پیدا نشده است.  محققان از سال ۱۹۹۸ سرخک، اوریون و سرخجه را مورد بررسی قرار داده اند. Thimerosol، نوعی جیوه است که در سال ۲۰۰۱ از واکسن کودکان حذف شد. با این وجود شواهدی مبنی بر ارتباط این ماده با اوتیسم وجود ندارد.

اوتیسم

افرادی که یکی از کودکانشان مبتلا به اختلال اوتیسم است، شانس مبتلای سایر فرزندان به اختلال اوتیسم در آن ها ۱۹ درصد افزایش پیدا می کند.  اگر دو کودک در خانواده مبتلا به اوتیسم باشند خطر ابتلای سایر فرزندان به این اختلال بالاتر می رود. مطالعات انجام شده بر روی دوقلوها نشان می دهد زمانی که  یکی از دوقلوهای پسر به اوتیسم مبتلا باشد ۳۱ درصد شانس ابتلای قل دیگر به این اختلال بیشتر می شود.  هنگامی که اوتیسم پسری با قل همسان را تحت تاثیر خود قرار دهد شانس ابتلای دو پسر به این اختلال ۷۷ درصد افزایش پیدا می کند.

اوتیسم

قوانینی که در این زمینه وجود دارد به کودکان مبتلا به اوتیسم اجازه می دهد در آغاز سه سالگی خود از آموزش های مناسب و رایگان بهره مند شوند.  این  موضوع در برگیرنده خدمات یک به یک یا آموزش والدین است.  تعیین سطح به نیازهای فردی کودک بستگی دارد. بسته به این نیاز کودک می تواند در یک کلاس عمومی، کلاس آموزشی خاص، مدرسه ویژه یا حتی  آموزش در منزل شرکت کند.

اوتیسم

افرادی که مبتلا به اوتیسم با عملکرد بالا یا سندرم آسپرگر هستند اغلب می توانند در دانشگاه نیز حضور یابند و شغل مناسبی برای خود بیابند. AHEADD (دستیابی به آموزش عالی با  وجود اختلال اوتیسم / محدودیت رشدی) از دانشجویان مبتلا به اوتیسم با نیازهای اجتماعی و علمی خاص پشتیبانی و حمایت می کند. افرادی که توانایی هوشی زیر متوسط دارند( حدود ۴۰ درصد از افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد) خانه های گروهی و آموزش شغل های خاص می تواند به داشتن یک زندگی مستقل به آن ها کمک کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/brain/autism/ss/slideshow-autism-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran