آسم

راهنمای بیماری آسم

آسم

آسم یک مشکل طولانی مدت در لوله هایی است که هوا را به داخل ریه های شما حمل می کنند. همین امر می تواند نفس کشیدن را برایتان دشوار سازد. این مسیرهای هوایی بسیار باریک و تنگ می شوند و هوا نمی تواند به راحتی از آن عبور کند. چنین شرایطی موجب خس خس سینه و تنگی نفس می شود که با عنوان حملات آسم شناخته شده است. درمانی برای آسم وجود ندارد اما افراد می توانند به کمک روش های موجود، نشانه های خود را کنترل کنند.

آسم

تعداد افرادی که در حال ابتلا به آسم هستند با سرعت ثابتی در حال افزایش است. برخی از محققان بر این باورند که دلیل چنین افزایشی به خاطر رعایت  نکات بهداشتی است. نظریه ای که در این مورد وجود دارد این است که عفونت کمتر در دوران کودکی باعث می شود سیستم ایمنی بدن به خوبی رشد نکند. همین امر خطر ابتلا به آسم را افزایش می دهد. چنین شرایطی ممکن است به خاطر استفاده بیش از حد شوینده های خانگی یا سطح پایین ویتامین D ایجاد شود.

آسم

عموما آسم در طول دوران کودکی توسعه پیدا می کند اما می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که آلرژی دارند یا والدین و اعضای نزدیک خانواده‌شان به آسم مبتلا بوده اند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به آسم قرار دارند. پسران بیشتر از دختران به آسم مبتلا می شوند اما این بیماری در زنان نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد.

آسم

برخی از شغل‌ها می توانند خطر ابتلا به آسم در بزرگسالان را افزایش دهند. این مشاغل در برگیرنده کار در کارخانه یا مکان هایی است که افراد به طور مکرر با مواد شیمیایی یا گرد و خاک سروکار دارند.

آسم

مطالعات مختلف نشان می دهد که نوجوانان و بزرگسالانی که سیگاری هستند بیشتر از سایر افراد به آسم مبتلا می شوند. شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض دود سیگار( افرادی که سیگاری نیستند اما در کنار افراد سیگاری زندگی می کنند) نیز نقش مهمی در ابتلا به آسم بازی می کند. کودکانی که در اطراف خود افراد سیگاری دارند بیشتر از سایرین در اوایل زندگی خود به آسم مبتلا می شوند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها بیان کرده است که از هر ۱۰ بزرگسالی که  مبتلا به اسم هستند ۴ نفرشان چاق اند.این در حالیست که  از بین ۱۰ بزرگسالی که مبتلا به آسم نیستند سه نفرشان چاق هستند.

آسم

محرک های خاص می تواند باعث ملتهب شدن مسیرهای هوایی شود.  تورم می تواند فضای موجود در این نواحی را کوچک تر کند. در همین زمان، بدن تلاش می کند مخاط بیشتری تولید کند و همین امر باعث بسته شدن مسیرهای هوایی خواهد شد.  وارد یا خارج شدن هوا به ریه در این شرایط دشوار می شود. به همین خاطر خس خس سینه رخ می دهد و فرد در تنفس خود مشکل خواهد داشت.

آسم

در این شرایط بیمار ممکن است دچار تنگی نفس، خس خس سینه ، نفس نفس زدن و احساس  تنگی شود.  ممکن است فرد مبتلا به اسم نتواند  جلوی سرفه را بگیرد. حملات شدید اسم اگر درمان نشود می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

آسم

اگر به هنگام راه رفتن یا صحبت کردن دچار تنگی نفس می شوید، اگر لب یا ناخن شما کبود یا آبی رنگ شده است یا اگر  استفاده از اسپری مخصوص اسم  موثر نبود باید بدانید که بدن شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند. در این شرایط باید با اورژانس تماس بگیرید.

آسم

برخی از اوقات آسم نشانه های زیادی از خود بروز نمی دهد. ممکن است زیاد سرفه کنید( به خصوص در شب)، در خوابیدن مشکل داشته باشید، بدون هیچ دلیلی احساس خشکی  کنید یا اینکه احساس کنید نفستان بالا نمی آید. چنین نشانه هایی ممکن است باعث ایجاد مشکل در کارهای روزمره نشود اما جزو نشانه های هشدار دهنده اسم محسوب می گردد.

آسم

تست ریه که به آن اسپیرومتری گفته می شود  مقدار هوایی که می توانید  دم و بازدم کنید را اندازه می گیرد.  نتایج این تست به پزشک شما کمک می کند وجود اسم و شدت آن را تشخیص دهد.  برای مشخص کردن محرک ها می توان از تست آلرژی نیز استفاده کرد.

آسم

موارد رایجی که می تواند حملات اسم را تحریک کند شامل گرده گل، درخت یا چمن، ذرات گرد و خاک، غبار و غذاهایی همچون بادام زمینی، تخم مرغ و ماهی است.  اگر به گرده گل حساسیت داشته باشید نشانه های آسم هر سال در یک زمان مشخص بدتر می شود.

آسم

سلول های مرده ی پوست حیوانات که بر روی لباس ها، مبلمان و دیوار تجمع پیدا می کنند نیز می تواند باعث ایجاد حملات آسم در کمتر از ۱۵ دقیقه شود.  افرادی که به گربه حساسیت دارند به پروتئین موجود در بزاق، پوست و ادرار ممکن است واکنش دهند. این پروتئین در هوا یا سطوح مختلف  تجمع پیدا می کند و می تواند حملات آسم را در یک چهارم افرادی که مبتلا به آسم هستند تحریک کند.

آسم

آلودگی هوا در داخل و خارج از منزل می تواند نشانه های آسم را بدتر کند.  چنین مواردی در برگیرنده  هوای آلوده به دود و بخار، دود سیگار، اسپری رنگ و اسپری موست. این ‌ها باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک نمی شوند اما می توانند مسیرهای هوایی را تحریک کنند. به این موارد، محرک های غیر آلرژیک آسم می گویند.

آسم

اگرچه تمرینات ورزشی برای بدن شما خوب هستند اما انجام فعالیت های فیزیکی می تواند نشانه ها را برای بیشتر افراد تحریک کند. معمولا به این مورد، آسم تحریک شده با ورزش می گویند. خوشبختانه، شما می توانید آسم را کنترل کنید و مجبور نیستید ورزش یا سایر فعالیت هایی که از آن لذت می برید را متوقف نمایید.

آسم

آب و هوا می تواند برخی از نشانه های آسم را بدتر کند. زمانی که دمای هوا افت پیدا می کند، احتمال بروز حملات آسم نیز بیشتر می شود. هوای بسیار مرطوب یا بسیار خشک نیزمی تواند باعث ایجاد حملات آسم شود.

آسم

بیشتر افرادی که مبتلا به آسم هستند می توانند شرایط خود را مدیریت کنند و از شر بیشتر نشانه های موجود خلاص شوند. نکته کلیدی این است که به همراه پزشک یک استراتژی درمانی مناسب پیدا کنید که به آن طرح اقدامی آسم می گویند. پزشک می تواند محرک ها را شناسایی کند، داروهای روزانه را لیست نماید و کارهایی که به هنگام بروز حملات اسم باید انجام شود را طرح نماید. شما می توانید خود را در صورت نیاز با این طرح سازگار و هماهنگ سازید.

آسم

اولین مرحله در کنترل آسم، دوری از محرک هاست. زمانی که هوا آلوده است یا شاخص آلودگی بسیار بالاست بهتر است در منزل بمانید. موثرترین روش برای مبارزه با آلرژن های موجود در منزل، از بین بردن منابع آن و پاکسازی مکان هایی است که در آن تجمع پیدا می کنند. این آلرژن ها ممکن است بر روی حیوانات خانگی، فرش و مبلمان تجمع پیدا کنند.  به صورت منظم گردگیری کنید و از جاروبرقی با فیلتر HEPA استفاده کنید.

آسم

اگر نمی توانید جلوی برخی از آلرژن هایی که باعث تحریک حملات اسم می شود را بگیرید، این موارد می تواند از حساسیت شما نسبت به یک محرک خاص بکاهد، نشانه های موجود را بهبود ببخشد و تعداد دفعات این حملات را کمتر کند. یک متخصص می تواند به شما کمک کند بهترین روش درمانی را پیدا کنید.

آسم

افرادی که مبتلا به آسم هستند نمی توانند کاملا جلوی محرک ها را بگیرند. بیشتر افراد به داروهای روزانه ای نیاز دارند تا بتوانند از بروز حملات آسم پیشگیری نمایند. داروهایی که با عنوان کورتیکواستروئیدها شناخته شده اند رایج ترین نوع درمان برای این افراد محسوب می شوند. این داروها التهاب موجود در مسیرهای هوایی را کاهش می دهند و همین امر موجب می شود بدن حساسیت کمتری نسبت به آلرژن ها و محرک های موجود در هوا داشته باشد.

آسم

حتی زمانی که از درمان های طولانی مدت استفاده می کنید باز هم ممکن است برخی از نشانه های آسم بروز کند.  اسپری های مخصوص آسم معمولا حاوی داروهایی هستند که به آن ها آگونیست کوتاه اثر بتا۲ می گویند.  این داروها می توانند به سرعت عضلات سفت شده اطراف مسیرهای هوایی را آرام کنند.  چنین داروهایی برای بیشتر حملات آسم موثر است و نیاز شما برای رفتن به بیمارستان را کاهش می دهد.

آسم

پیک فلومتر دستگاهی است که در آن می دمید. این دستگاه  برای سنجش میزان خروج هوا از ریه های شما مورد استفاده قرار می گیرد.پزشک ممکن است از شما بخواهد چنین دستگاهی را برای کنترل آسم مورد استفاده قرار دهید. تغییر در نمره جریان پیک ( اوج)  نشان می دهد که حملات آسم به زودی رخ خواهد داد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/asthma/ss/slideshow-asthma-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran