Google Analytics Alternative

آزبستوز

آزبستوز

آزبستوز

آزبستوز بیماری مزمن ریوی است که به خاطر استنشاق فیبرهای آزبست (پنبه کوهی یا پنبه نسوز) رخ می دهد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ذرات می تواند باعث ایجاد زخم در بافت های ریه شود و تنگی نفس را موجب گردد. نشانه های آزبستوز از خفیف تا شدید متغیر خواهد بود و معمولا تا مدت ها بعد از قرار گرفتن مستمر در معرض این ذرات دیده نمی شود. آزبست ماده معدنی طبیعی است که به گرما و خوردگی مقاوم است. در گذشته از این ماده به طور گسترده در تولید محصولاتی همچون عایق ها، سیمان ها و برخی از کاشی ها استفاده می شد. بیشتر افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند آن را در مشاغل خود به دست آورده اند. امروزه، مصرف آزبست محدودتر شده است. درمان بیماری آزبستوز بر روی تسکین نشانه های موجود تمرکز دارد.

آزبستوز

تاثیر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آزبست معمولا نشانه ای را تا ۱۰ الی ۴۰ سال بعد از قرار گرفتن اولیه بروز نمی دهد. نشانه ها و علائم این بیماری ممکن است در برگیرنده موارد زیر باشد:
• تنگی نفس
سرفه مستمر و خشک
• از دست دادن اشتها به همراه کاهش وزن
• ناخن های گسترده و گردتر از حد طبیعی
• سفتی یا درد در قفسه سینه
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر سابقه قرار گرفتن در معرض آزبست را دارید و نشانه هایی همچون تنگی نفس را تجربه می کنید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

اگر برای طولانی مدت در معرض سطح بالایی از گرد ازبست قرار بگیرید، برخی از فیبرهایی که به وسیله هوا منتقل می شوند در آلوئول ها قرار می گیرند. همانطور که می دانید آلوئول ها کیسه های ریزی در داخل ریه هستند که در آن اکسیژن با دی اکسید کربن تعویض می شود. فیبرهای آزبست باعث تحریک و زخمی شدن بافت های ریه می شوند و موجب سفتی آن می گردند. همین امر باعث می شود نفس کشیدن دشوارتر گردد. با پیشرفت بیماری آزبستوز، بافت های بیشتر در ریه زخمی خواهند شد. به تدریج، بافت های ریه سفت می شوند و نمی توانند به درستی منقبض و منبسط شوند.
سیگار کشیدن می تواند حفظ فیبرهای آزبست در ریه را افزایش دهد و اغلب باعث تسریع پیشرفت بیماری می شود.

افرادی که در معدن، کارخانه ها و کارگاه های نصب محصولات ساخته شده از آزبست کار می کردند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. نمونه هایی از فاکتورهای خطر در برگیرنده موارد زیر است:
• معدنچیان آزبست
• مکانیک خودرو و هواپیما
• اپراتورهای دیگ بخار
• کارگرهای ساختمانی
• افرادی که کارهای الکتریکی انجام می دهند
• کارگران راه آهن
• کارگران کشتی رانی
• کارگرانی که در ساخت محصولات آزبست نقش داشتند
تا زمانی که فیبر آزبست در داخل محصولات باقی مانده باشد قرار گرفتن در اطراف آن خطری نخواهد داشت.

اگر فردی به بیماری آزبستوز مبتلا باشد، خطر توسعه سرطان ریه در او بالاتر خواهد بود. این موضوع زمانی بدتر می شود که فرد سیگاری باشد یا سابقه سیگار کشیدن داشته باشد.

شاید بتوان گفت کاهش قرار گرفتن در معرض آزبست و محصولات تهیه شده از آن بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری است. در ایالت متحده آمریکا قوانین فدرال، کارفرمایان را ملزم می کند موارد امنیتی خاصی را به هنگام کار با محصولات آزبست رعایت کنند. بیشتر خانه هایی که قبل از سال ۱۹۷۰ ساخته شده اند موادی دارند که حاوی آزبست است.به طور کلی جای نگرانی برای این افراد نیست زیرا آزبست استفاده شده در این محصولات در داخل آن محبوس شده است. زمانی که محصول حاوی آزبست آسیب ببیند، خطر قرار گرفتن در معرض فیبر آن افزایش خواهد یافت.

تشخیص آزبستوز کمی دشوار خواهد بود زیرا نشانه ها و علائم آن بسیار شبیه بیماری های دیگر تنفسی است. انواع مختلفی از تست های تشخیصی برای کمک به شناسایی این بیماری نیاز خواهد بود.
تست های تصویربرداری:
• اشعه ایکس از قفسه سینه: آزبستوز پیشرفته در بافت های ریه قابل مشاهده است. اگر این بیماری شدید باشد بافت های هر دو ریه ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته باشد. این موضوع باعث ایجاد ظاهری شبیه شانه عسل در ریه ها می شود.
• سی تی اسکن: سی تی اسکن چندین سری از مشاهدات اشعه ایکس را از زوایای مختلف ترکیب می کند تا بتواند تصاویری از استخوان ها و بافت های نرم داخل بدن ایجاد کند. این اسکن معمولا جزییات بیشتری فراهم می کند و می تواند به تشخیص آزبستوز در مراحل اولیه کمک کند.
تست عملکرد ریه ها:
این تست نحوه کارکرد ریه ها را تعیین می کند. تست عملکرد ریه مقدار هوایی که ریه می تواند در خود نگه دارد و جریان هوای داخل و بیرون ریه ها را اندازه می گیرد. در طول این تست از فرد خواسته می شود تا جایی که می تواند هوا را به دستگاه اندازه گیری به سختی بدمد. تست عکلکرد ریه کامل تر، می تواند مقدار اکسیژنی که به جریان خون انتقال پیدا می کند را اندازه گیری نماید.

درمانی برای معکوس کردن اثرات بیماری وجود ندارد. در چنین شرایطی درمان بر روی کندتر کردن پیشرفت بیماری و تسکین نشانه ها تمرکز خواهد داشت. بیمار به مراقبت های منظم همچون اشعه ایکس و تست عملکرد ریه نیاز خواهد داشت. هر چند تعداد دفعات این تست ها به شدت بیماری بستگی دارد.
گزینه های درمانی:
برای تسکین مشکلات تنفسی که به خاطر آزبستوز پیشرفته ایجاد می شود پزشک می تواند اکسیژن کمکی را تجویز کند. این اکسیژن از طریق لوله های پلاستیکی ریزی که در سوراخ بینی ثابت شده یا به کمک ماسک به بدن می رسد.
جراحی
اگر نشانه های بیماری شدید باشد ممکن است پزشک پیوند ریه را پیشنهاد کند.
سبک زندگی و درمان های خانگی:
• سیگار کشیدن را متوقف کنید: آزبستوز می تواند خطر توسعه سرطان ریه را افزایش دهد. ترک سیگار این خطر را کاهش می دهد. سیگار را ترک کنید و از قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم خودداری نمایید.
• واکسن دریافت کنید: در مورد واکسن آنفلونزا و پنومونی با پزشک خود صحبت کنید. این واکسن ها می توانند خطر عفونت ریه را کاهش دهند. اگر عفونتی در ریه خود دارید به سرعت آن را درمان کنید.

ممکن است برای مشکلاتی که دارید به پزشک خانوادگی مراجعه نمایید . این فرد شما را به پزشک متخصص ارجاع خواهد داد.
چه کاری می توان انجام داد؟
قبل از مراجعه به پزشک، می توانید فهرستی از پاسخ سوالات زیر را آماده کنید:
• نشانه های شما چیست و چه زمانی آغاز شده است؟
• نشانه ها ثابت بوده یا با گذشت زمان بدتر شده است؟
• در گذشته به چه کاری مشغول بوده اید؟
• در پروژه های مدلسازی خانه ها یا سایر فرآیند های ساختمان سازی برای مدت زمان طولانی شرکت داشته اید؟
• سیگاری هستید؟
• چه مکمل ها و داروهایی مصرف می کنید؟
اگر در گذشته اشعه ایکس داشته اید می توانید تصاویر آن را با خود به همراه داشته باشید. در این شرایط پزشک می تواند این تصاویر را با تصاویر فعلی مقایسه کند.
چه انتظاری باید از پزشک داشته باشیم؟
در طول معاینه فیزیکی، پزشک از گوشی ضربان سنج برای گوش دادن به ریه استفاده می کند تا صداهای موجود را بشنود.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/asbestosis/symptoms-causes/syc-20354637

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ آذر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran