پاسخ سوال

إجابة طبيب موقع سلامتي 24 :

سلام . مشکلات تخلیه ادراری در کودکان به خصوص در دوران پیش از مدرسه فراوان بوده و به علت تاخیر در بلوغ مثانه و مسیرهای نورونی کنترل ادراری بر میگردد . ادرار کردن طبیعی و کنترل ادراری به سلامت ساختاری مجاری ادراری، بلوغ عصبی و هماهنگی بین واحدهای سیستم عصبی مرکزی و نخاع و سیستم عصبی ادراری بستگی دارد . کنترل ادراری هنگام روز اغلب قبل از کنترل ادرار شبانه و تا ۴ الی ۵ سالگی ایجاد می شود .
اختلال در تخلیه ادرار به صورت بی اختیاری ، تکرر ادراری، فوریت ، سوزش ادرار، درد زیر شکمی یا عفونت مجرای ادراری تحتانی دیده می شود . ممکن است این علایم با مشکلات رفتاری نیز همراهی داشته باشند ‌.
بی اختیاری ادراری ایزوله(بدون ضایعه عصبی یا بیماری شناخته شده ی خاص) در یک کودک طبیعی تا سن ۵ سالگی نیاز به ارزیابی ندارد . آزمایش ادرار و کشت ادرار باید برای رد کردن عفونت پنهان یا علایم بیماری کلیوی انجام شود . در کودکان مبتلا به بی اختیاری روزانه باید سونوگرافی کلیه و مثانه برای رد کردن ناهنجاری های ساختاری انجام شود .
مهمترین نشانه تکرر ادراری کودکان این است که آن‌ها نیاز دارند هر چند دقیقه یکبار ادرار کنند. این مشکل معمولا در کودکان بین ۳ تا ۸ سال اتفاق می‌افتد. بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند این مشکل ریشه در مسائل روانشناسی مانند اضطراب دارد اگرچه شواهد محکمی برای این موضوع ارائه نشده است.
مصرف زیاد نوشیدنی‌های کافئین دار می‌تواند به تکرر ادرار منجر شود. همچنین زیاده روی در خوردن غذاهایی مانند شکلات، غذاهای تند می‌تواند فعالیت مثانه را تشدید کند.
برخی از کودکان عادت دارند دیر به دستشویی بروند، به این ترتیب تعداد دفعات ادرار کردن آن‌ها کاهش یافته اما مقدار ادرار در مثانه افزایش پیدا می‌کند. ماهیچه‌های دریچه خروجی مثانه که در مسیر خروج ادرار قرار دارند و ادرار کردن را کنترل می‌کنند ، برای کاهش فشار وارد بر مثانه مجبور به فعالیت بیشتر شده و همین امر باعث تکرر ادرار می‌شود.
ساده‌ترین راه درمان( مشکل فوق) به این صورت است که برای کودک مشخص کنید برای مثال هر ۲ یا ۳ ساعت یکبار به دستشویی رود و به طور کامل مثانه خود را تخلیه کند. با استفاده از روش‌های تقویت مثبت (روانی) و دادن پاداش به کودک می توانید این رفتار را تبدیل به یک عادت کنید. با انجام موارد گفته شده به مرور زمان از فشار وارد بر مثانه کاسته شده و دفعات نیاز به دفع ادرار کاهش می‌یابد.
مصرف موادی که باعث بهبود عملکرد مثانه می‌شوند مانند آب، میوه‌ جات و پرهیز از غذاهای محرک مثانه مانند نوشیدنی‌های کافئین‌دار، نوشابه و شکلات تا حد زیادی می‌تواند به بهبود مشکل گفته شده کمک کند .
در صورت عدم بهبود فرزند عزیزتان، جهت حل مشکل به یک متخصص ارولوژی(ترجیحا فوق تخصص ارولوژی اطفال) مراجعه بفرمایید

5
آیا پاسخ این سوال برای شما مفید بود ؟ تم تسجیل رأیکم الثمین بنجاح
1
إجابة زائر موقع سلامتي24 :

خیلی ممنون. بنده نوازی فرمودین 

avatar

سلطانی منذ 3 أشهر تقریر عن برید غیر مرغوب الإجابة

أکتب رأیک

الإستشارة الطبیة تتبع وإلغاء الموعد