اضطراب

اجازه ندهید اضطراب زندگیتان را تحت کنترل خود در آورد

اضطراب

زمانی که با موقعیت استرس زا دست و پنجه نرم می کنید، داشتن احساس نگرانی یک موضوع طبیعی است. اما برخی از افراد هستند که هر روز احساس اضطراب و تنش دارند و حتی در مورد مسائل کوچک نیز احساس نگرانی می کنند. زمانی که این احساس بیشتر از ۶ ماه به طول بیانجامد، به آن اختلال اضطراب فراگیر می گویند. بیشتر افراد نمی دانند که به چنین اختلالی مبتلا هستند. به همین خاطر به دنبال درمان آن نمی روند. درمان می تواند زندگی بهتر و شادتری را برای این طیف از افراد فراهم آورد.

اضطراب

اصلی ترین نشانه این نوع اختلال، حس تنش و اضطراب اغراق شده و پایدار است. ممکن است نتوانید دلیل چنین حسی را شناسایی کنید یا اینکه در مورد مسائل عادی زندگی همچون صورتحساب ها، روابط یا سلامت خود بیش از حد نگران باشید. چنین شرایطی باعث ایجاد اختلال در خواب می شود و می تواند به افکار شما نیز اسیب برساند. به خاطر خواب ضعیفی که خواهید داشت احساس تحریک پذیری و ناراحتی خواهید کرد.

اضطراب

معمولا به همراه نگرانی، مشکلات بدنی نیز ایجاد می شود. این مشکلات عبارتند از :
• تنش یا درد عضلانی
• سردرد
• حالت تهوع یا اسهال
• لرزش یا تکان ناگهانی

اضطراب

مشکلاتی که در زندگی دارید ممکن است به طور طبیعی باعث نگرانی تان شود. چیزی که اختلال اضطراب فراگیر را از سایر شرایط متمایز می کند، احساسی است که در آن نگرانی متوقف نمی شود. ممکن است در این شرایط نتوانید آرام باشید. در موارد شدید و حاد، ممکن است فرد نتواند کار، روابط و فعالیت های روزمره را به درستی مدیریت کند.

اضطراب

افراد در هر سنی ممکن است به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا شوند. حتی کودکان نیز در معرض این نوع اختلال قرار دارند. معمولا این اختلال به طور تدریجی رخ می دهد که نشانه های اولیه آن به احتمال زیاد بین کودکی و میانسالی دیده می شود. در این میان زنان دو برابر بیشتر از مردان به این شرایط مبتلا می شوند.

اضطراب

ژنی که از طریق پدر و مادر به فرزند منتقل می شود می تواند او را در معرض خطر بالاتری برای اضطراب قرار دهد اما این کل ماجرا نیست. پس زمینه و تجربه ای که در زندگی داشته اید هم می تواند موضوع مهمی باشد. مواد شیمیایی در مغز که به آن ها انتقال دهنده های عصبی می گویند و ساختار داخل مغز نیز می تواند در این شرایط دخیل باشد.

اضطراب

تست و بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص این اختلال وجود ندارد به همین خاطر تشخیص چنین شرایطی بر اساس توضیح نشانه ها انجام می شود .پزشک سوالاتی را می پرسد. مثلا در مورد چه چیزی نگران هستید؟ این حس چند وقت یکبار به سراغتان می آید؟ ایا اضطراب با فعالیت هایتان تداخل دارد؟ اگر نگرانی و اضطرابتان بیشتر از ۶ ماه طول بکشد، ممکن است به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا باشید.

اضطراب

درمان از طریق صحبت کردن می تواند در بهبود این شرایط بسیار موثر باشد. به این نوع درمان درمان شناختی رفتاری می گویند. مشاور به شما کمک می کند فعالیت ها و افکار منفی را شناسایی کنید. ممکن است از شما بخواهد افکاری که باعث ایجاد نگرانی می شود را بر روی کاغذ بنویسید. همچنین در این جلسات نحوه آرام کردن خود را یاد می گیرید.

اضطراب

دارو ممکن است بخشی از برنامه درمانی تان باشد. برخی از داروهای ضد افسردگی جدید برای کاهش اضطراب مفید هستند. بعد از مصرف چنین داروهایی حداقل باید ۴ هفته صبر کنید تا حس بهتری داشته باشید. پزشک بنزودیازپین را برای مدت کوتاهی تجویز می کند. برخی از این داروها ممکن است خطر وابستگی و اعتیاد را به همراه داشته باشند. برخی از اوقات، انواع قدیمی داروهای ضد افسردگی می تواند اختلال اضطراب فراگیر را درمان کند. در مورد مزایا و معایب هر کدام از داروها با پزشک خود صحبت کنید.

اضطراب

یک تغییر ساده می تواند بسیار مفید باشد. از مصرف کافئین، مواد مخدر و حتی داروهای سرماخوردگی که می توانند نشانه های اضطراب را بدتر کنند خودداری کنید. سعی کنید به اندازه کافی استراحت داشته باشید و غذاهای سالم بخورید. از تکنیک های آرام سازی همچون مدیتیشن استفاده کنید. پژوهش ها نشان می دهد تمرینات ورزشی می تواند آرامش دهنده باشد.

اضطراب

اگر می خواهید از مکمل ها استفاده کنید با پزشک خود مشورت نمایید. برخی از موارد همچون کاوا می تواند به کبد اسیب برساند.گل راعی می تواند بر روی داروهای دیگر همچون داروهای ضد افسردگی و قرص های ضد بارداری اثر بگذارد.

اضطراب

افرادی که اختلال اضطراب فراگیر دارند ممکن است شرایطی همچون افسردگی، الکلیسم یا اعتیاد به مواد مخدر را نیز تجربه نمایند. وجود سایر اختلالات اضطراب در این افراد شایع تر است. چنین اختلالاتی در برگیرنده اختلال ترس، اختلال استرس پس از حادثه، اختلال وسواس فکری و ترس اجتماعی است.

اضطراب

افرادی که با این نوع اختلال دست و پنجه نرم می کنند حملات ناگهانی دارند. نشانه های آن در برگیرنده قلب با تپش سریع، عرق کردن، گیج شدن، حالت تهوع یا درد در قفسه سینه است. ممکن است فکر کنید در حال مرگ هستید یا حمله قلبی رخ داده است. این گزینه درمان پذیرترین نوع اختلال اضطراب در میان تمامی انواع موجود است.

اضطراب

برخی از افراد این نوع اختلال را پس از رویداد وحشتناک در زندگی خود تجربه می کنند. نشانه های آن از دست دادن تمایل برای شرکت در فعالیت هایی است که فرد موردنظر قبلا از آن لذت می برد. برخی از افراد ممکن است نتوانند مهربان باشند. آن ها احساس تحریک پذیری دارندو حتی خشمگین می شوند. درمان این نوع اختلال در برگیرنده استفاده از دارو و مشاوره است.

اضطراب

افرادی که با این نوع اختلال دست و پنجه نرم می کنند، افکاری دارند که نمی توانند آن را کنترل نمایند. آن ها ممکن است احساس کنند که به تکرار فعالیت ها نیاز دارند. مثلا دست های خود را به طور مکرر می شویند یا قفل در را به طور وسواسی بررسی می کنند. معمولا این شرایط به کمک روانشناس و دارو درمان می شود.

اضطراب

افرادی که ترس اجتماعی دارند نمی توانند در موقعیت های اجتماعی معمولی نیز حضور داشته باشند. نشانه های این نوع اختلال حس ترس قبل از رویداد اجتماعی، عرق کردن، سرخ شدن، حالت تهوع، مشکل در صحبت کردن در طول رویداد است. در موارد حاد، چنین شرایطی مانع از حضور فرد در مدرسه یا سر کار می شود. می توان چنین شرایطی را به کمک روانشناس و دارو درمان کرد.

اضطراب

فوبیا ترس بسیار شدید از چیزی است که هیچ اسیبی به شما وارد نمی کند. برخی از افراد از فضاهای بسته، ارتفاعات، اسانسور، سگ، پرواز و حتی آب می ترسند. فوبیا قابل درمان است.

اضطراب

ابتدا با پزشک خانوادگی خود صحبت کنید. اگر اختلال اضطراب در شما تشخیص داده شد به یک روانشناس یا روانپزشک ارجاع داده خواهید شد. بهتر است کسی را انتخاب کنید که در صحبت کردن با او راحت هستید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.medicinenet.com/generalized_anxiety_disorder_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۴ آبان ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran