پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا چیست؟ (Ankle Sprain)

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۱: آناتومی لیگامان های نگه دارنده مفصل مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا شامل آسیب به لیگامان های احاطه کننده و اتصال دهنده مچ پا به ساق پا می باشد. این آسیب زمانی اتفاق می افتد که مچ پا در حین راه رفتن یا ورزش به طور ناگهانی به سمت داخل یا خارج می چرخد. این چرخش و پیچ خوردگی می تواند باعث کشش و یا پارگی لیگامان های نگه دارنده مفصل مچ پا شود.

همه لیگامان ها محدوده حرکتی مشخصی دارند که اجازه می دهند مفاصل وضعیت تثبیت شده ای داشته باشند. هنگامی که لیگامان ها بیش از حد کشیده شوند دچار پارگی کامل یا ناقص شده و پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن ایجاد می شود.. اغلب اولین لیگامانی که دچار آسیب می شود لیگامان خارجی مچ پا (لیگامان تالوفیبولار قدامی(تصویر ۱) ) می باشد.

اگر دچار پیچ خوردگی مچ پا شدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با توجه به شدت آسیب دوره درمانی مناسب را توصیه می کند. درمان و بهبودی کامل رگ به رگ شدن پا می تواند چندین هفته یا چندین ماه به طول انجامد.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۲: نحوه پیچ خوردن پا و آسیب به لیگامان های نگه دارنده مفصل مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا اغلب زمانی رخ می دهد که پا به طور ناگهانی می چرخد و مفصل مچ پا از وضعیت طبیعی خارج می شود. این امر باعث می شود لیگامان های اطراف مچ پا دچار کشیدگی یا پارگی شده و می تواند منجر به تورم یا کبودی شود. همچنین ممکن است در این ناحیه درد احساس شود و یا تحمل وزن بدن سخت باشد. تاندون ها، غضروف و رگ های خونی نیز ممکن است با پیچ خوردگی دچار آسیب شوند.

رگ به رگ شدن مچ پا می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. انجام فعالیت های ورزشی، پیاده روی در سطوح ناهموار و یا حتی پوشیدن کفش نامناسب می تواند عوامل ایجاد پیچ خوردگی باشد.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۳: انواع شدت آسیبی که می تواند برای لیگامان به وجود بیاید
پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۴: تورم و کبودی یکی از علائمی که معمولا در پیچ خوردگی مچ پا به وجود می آید

اگر علائم زیر را احساس کنید ممکن است مچ پای شما دچار رگ به رگ شدن شده باشد:

تورم

احساس دردناکی در لمس و فشار

کبودی

درد

ناتوانی مچ پا برای تحمل وزن بدن

تغییر رنگ پوست

گرفتگی

مچ پا ممکن است دچار صدمات مختلفی شود. وقتی مشکلی برای پای شما به وجود می آید باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک نوع آسیب را تعیین کند که رگ به رگ شدن است یا آسیب شدیدتر از آن.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۵: عکس اشعه ایکس برای بررسی شکستگی استخوان

پزشک معاینه لازم جهت تعیین پارگی لیگامان را انجام می دهد. همچنین با روش های مختلف دامنه حرکت مفصل مچ پا را بررسی می کند.

ممکن است پزشک بررسی های تصویربرداری مانند اشعه ایکس را بخواهد تا در مورد شکستگی استخوان نیز بررسی کند. اگر پزشک به آسیب جدی به لیگامان ها و یا آسیب به غضروف مفصلی مچ پا مشکوک شود ممکن است در اینصورت تصویربرداری ام آر آی را توصیه می کند. ام آر آی با استفاده از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی قوی می تواند تصاویر دقیق تری برای تشخیص مناسب به پزشک ارائه دهد.

درصورت پارگی کامل لیگامان، ممکن است مفصل دچار لقی یا آسیب مفصلی شود که در اینصورت احتمال دارد حتی پس از بهبودی پای شما مانند سابق نباشد.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۶: یک روش مراقبت خانگی بستن مچ پا با استفاده از باند کشی در پیچ خوردگی های خفیف می باشد

لازم است درمان پیچ خوردگی مچ پا بطور صحیح انجام شود تا بهبودی کامل حاصل شده و از ناراحتی های بیشتر جلوگیری شود. پزشک موارد مراقبتی برای پیچ خوردگی و راهکارهای بازتوانی مچ پا را برای بیمار توضیح می دهد. حتما دقت کنید تا بهبودی کامل، وزن بدن هنگام راه رفتن روی پای آسیب دیده فشار وارد نکند.

اگر دچار پیچ خورگی خفیف شده باشید می توانید در منزل اقداماتی را برای درمان انجام دهید. برخی مراقبت های خانگی برای درمان عبارتند از:

 • بستن مچ پا با استفاده از باند کشی
 • استفاده از بریس محافظ مچ پا
 • استفاده از عصا در صورت نیاز
 • در حال استراحت یا خواب، پای خود را بر روی بالش قرار دهید این کار به کاهش تورم کمک می کند
 • مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن به تسکین درد و تورم کمک می کند
 • استراحت و عدم قرار دادن وزن بدن روی مچ پای آسیب دیده
پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۷: یک نمونه از آتل های محافظ مچ پا
پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۸: یک نمونه از بریس های محافظ مچ پا
پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۹: استفاده از کیسه یخ روی ناحیه آسیب دیده برای کاهش تورم

همچنین استفاده از کیسه یخ روی ناحیه آسیب دیده روند کاهش تورم را تسریع می بخشد. روز اول کیسه یخ را هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، سه تا چهار بار در روز استفاده کنید و روز دوم و سوم این کار را هر سه تا چهار ساعت تکرار کنید.

احتمال دارد پزشک به شما توصیه کند تا زمان فروکش کردن درد استراحت کنید. مدت زمان استراحت در پیچ خوردگی های خفیف ممکن است یک هفته الی ۱۰ روز باشد و در موارد شدید تر ممکن است تا چند هفته به طول انجامد.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۱۰: آرتروسکوپی مچ پا

انجام عمل جراحی برای پیچ خوردگی نادر است اما ممکن است در بعضی موارد لازم باشد. زمانی که لیگامان آسیب جدی دیده باشد یا از درمان های غیر جراحی بهبودی حاصل نشود عمل جراحی انجام می شود. جراحی مچ پای پیچ خورده شامل موارد زیر است:

 

آرتروسکوپی: در آرتروسکوپی جراح داخل مفصل را برای وجود تکه های خورد شده استخوان یا غضروف بررسی می کند.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۱۱: شماتیک لیگامان بخیه زده شده

بازسازی: در جراحی بازسازی، جراح لیگامان خارجی پاره شده را بخیه می کند. همچنین ممکن است سایر لیگامان های آسیب دیده در اطراف پا و مچ پا را نیز اصلاح نماید.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۱۲: لیگامان بخیه زده شده

نوع عمل بستگی به شدت پیچ خوردگی و میزان فعالیت شخص دارد. بعد از عمل جراحی انجام تمرینات توانبخشی بخش مهمی از روند بهبود هستند. لازم است بعد از عمل به طور منظم به پزشک مراجعه شود و تمرینات تقویتی برای مچ پا انجام شود. بسته به نوع پیچ خوردگی و عمل جراحی توانبخشی می تواند هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۱۳: پوشیدن کفش محکم و مناسب مخصوصا در سطوح ناهموار برای پیشگیری از پیچ خوردگی مچ پا

با رعایت نکات زیر می توان خطر پیچ خوردن پا و رگ به رگ شدن را کاهش داد:

 

 • استفاده از بریس مناسب حین انجام حرکات ورزشی
 • انجام تمرینات تقویتی مچ پا
 • اجتناب از کفش پاشنه بلند
 • گرم کردن قبل از ورزش
 • پوشیدن کفش محکم و با کیفیت
 • توجه به سطحی که روی آن راه می روید
 • توقف و یا آهسته تر راه رفتن هنگام احساس خستگی

اگر دوباره به پیچ خوردگی مچ پا و رگ به رگ شدن دچار شدید به پزشک مراجعه کنید. عدم درمان رگ به رگ شدن پا می تواند منجر به درد طولانی مدت و ناتوانی مچ پا گردد.

پیچ خوردگی مچ پا
تصویر۱۴: در موارد پیچ خوردگی های شدید ممکن است ماه ها تا بهبودی کامل زمان لازم باشد

در اغلب موارد پیچ خوردگی مچ پا خیلی جدی نیست و با درمان مناسب بهبودی کامل حاصل می شود. مدت زمان لازم برای بهبودی کامل به شدت پیچ خوردگی بستگی دارد. در اغلب موارد بعد از چند هفته فرد به طور کامل بهبود یافته و در موارد رگ به رگ شدن شدید ممکن است چند ماه طول بکشد.

اگرچه اثرات درد و تورم از بین می رود اما ممکن است در بعضی موارد مچ پا پایداری لازم را نداشته باشد. پزشک تمریناتی را برای کمک به تقویت پا به شما معرفی می کند که لازم است انجام آنها را تا زمانی که پزشک توصیه می کند ادامه دهید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

 

Ankle injuries and disorders. (n.d.). Retrieved from http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ankleinjuriesanddisorders.html

Ankle sprain. (n.d.). Retrieved from http://www.foothealthfacts.org/footankleinfo/ankle-sprain.htm

Mayo Clinic Staff. (2014, August 21). Sprained ankle. Retrieved from http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sprained-ankle/basics/definition/con-20032428

Sprained ankle. (n.d.). Retrieved from http://www.aofas.org/footcaremd/conditions/ailments-of-the-ankle/Pages/Sprained-Ankle.aspx

Sprained ankle. (2012, September). Retrieved from http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00150

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۱ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran