کم خونی

راهنمای کم خونی

کم خونی

زمانی که شما گلبول‌های قرمز سالم و قوی برای حمل اکسیژن در سرتاسر  بدن نداشته باشید دچار کم خونی خواهید شد. گلبول های قرمز ممکن است هموگلوبین کافی نداشته باشد. همانطور که می دانید هموگلوبین پروتئینی است که رنگ قرمز این سلول ها را ایجاد می کند. کم خونی از  ده  زن و دختر نوجوانی که در جهان زندگی می کنند یک نفر را درگیر خود کرده است. این شرایط در مردان و کودکان نیز توسعه می یابد و مرتبط با برخی از بیماری هاست.

کم خونی

اگر اغلب خسته هستید  یا انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزمره خود را ندارید ممکن است به کم خونی مبتلا شده باشید. این  شرایط در بیشتر موارد دلیل ایجاد مشکلات مرتبط با حافظه و خلق و خو در افراد است. نشانه های کم خونی شامل موارد زیر است:

 • ضعف
 • رنگ پریدگی صورت
 • سردرد
 • احساس کرحتی یا سردی در دست و پا
 • دمای پایین بدن
کم خونی

افرادی که مبتلا به کم خونی هستند اکسیژن کمتری در خون خود  خواهند داشت. این موضوع بدین معناست که قلب باید سخت تر کار کند تا بتواند اکسیژن کافی به اندام های بدن برساند.  علائم قلبی مرتبط در برگیرنده آریتمی (ریتم غیر طبیعی قلب)، تنگی نفس و درد قفسه سینه است.

کم خونی

حدود یک نفر از  هفت کودکی که در جهان زندگی می کنند در سن دو سالگی دچار کم خونی می شوند. این موضوع اغلب به خاطر این است که کودکان در این سنین آهن کافی از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. افرادی که کم خونی ناشی از فقر آهن دارند ممکن است دوست داشته باشند موارد نامتعارفی همچون خاک، یخ یا نشاسته را مصرف کنند که به این رفتار پیکا گفته می شود.  متخصص اطفال تلاش می کند کودکان را در ۱۲ ماهگی شان برای کم خونی مورد بررسی قرار دهد. اگر چنین شرایطی بدون درمان رها شود  می تواند بر روی رشد و توسعه مغز در کودکان اثر بگذارد.

کم خونی

زنان و افرادی که دچار بیماری های مزمن هستند  بیشتر از سایرین دچار کم خونی می شوند.  زمانی که زنان دوره قاعدگی بسیار سنگینی داشته باشند و در این دوره خون زیادی از دست بدهند، به مرور زمان دچار کم خونی خواهند شد. بارداری نیز می تواند در حجم خون زنان تغییر ایجاد کند و باعث ایجاد کم خونی در آن ها شود.  بیماری های مزمن همچون بیماری کلیوی نیز می تواند بر روی توانایی بدن در ایجاد گلبول های قرمز تاثیر بگذارد. رژیم غذایی که آهن ، فولات یا ویتامین B12  کافی در آن وجود ندارد می‌تواند خطر ابتلا به کم خونی را افزایش دهد. برخی از انواع کم خونی نیز ارثی است.

کم خونی

اگر نوجوان شما اغلب خسته است، ممکن است کم خونی دلیل این ماجرا باشد. نوجوانان در خطر کم خونی ناشی از فقر آهن قرار دارند .نوجوانان دختر بیشتر از پسران در معرض کم خونی قرار خواهند داشت زیرا در این افراد دوره قاعدگی باعث از دست رفتن خون از بدن می شود.

کم خونی

رژیم غذایی که آهن کافی در آن وجود نداشته باشد می تواند باعث ایجاد کم خونی در فرد شود. آهنی که از گیاهان و مکمل‌های موجود به دست می آید به خوبی آهنی که از طریق گوشت وارد بدن می شود جذب نخواهد شد. مشکلات گوارشی همچون بیماری کرون، بیماری سلیاک یا حتی جراحی بای پس معده می تواند با جذب آهن تداخل ایجاد کند. برخی از غذاها و داروها نیز  زمانی که با غذاهای غنی از آهن مصرف می شوند می توانند جذب آن را کمتر کنند. این مواد عبارتند از:

 • لبنیات
 • سایر غذاهای غنی از کلسیم
 • مکمل های کلسیمی
 • آنتی اسیدها
 • قهوه
 • چای
کم خونی

بدن برای ساخت گلبول های قرمز به ویتامین B12 و فولات نیاز دارد. رژیم غذایی که ویتامین‌های کافی در آن وجود نداشته باشد در برخی از موارد می تواند به کم خونی منجر شود. اختلال خودایمنی یا مشکلات گوارشی نیز می تواند مانع از جذب ویتامین B12 کافی در بدن شود. غذاهای حیوانی و غلات صبحانه غنی شده بهترین منبع ویتامین B12 هستند. فولات نیز در سبزیجاتی با برگ سبز، میوه ها، دانه های خشک، نخود  یافت می شود و معمولا به نان ، پاستا و غلات به عنوان اسید فولیک اضافه می گردد.

کم خونی

بیماری های مزمن یا عفونت  نیز می تواند تعداد گلبول های قرمز در بدن را کاهش دهد.  همین امر موجب می شود هموگلوبین افت پیدا کند. اگر خون قابل ملاحظه ای از دست داده اید ممکن است به کم خونی ناشی از فقر آهن مبتلا شوید.  برخی از داروها و درمان های پزشکی می تواند افراد را در معرض خطر ابتلا به کم خونی قرار دهد. در مورد نیاز خود به آهن یا سایر مکمل ها با پزشک متخصص مشورت کنید.

کم خونی

کم خونی آپلاستیک اختلال نادری است که در آن  مغز استخوان مقدار کافی سلول جدید خونی در بدن تولید نمی کند. این بیماری در میان یک میلیون نفر ، تنها سه نفر را درگیر خود می کند. کم خونی آپلاستیک ممکن است به خاطر دوز بالای اشعه، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، ویروس ها یا اختلال خود ایمنی ایجاد گردد.  حدود یک نفر از پنج فردی که مبتلا به کم خونی آپلاستیک هستند این شرایط را از اعضای خانواده خود به ارث می برند. در شرایط حاد، افراد به تزریق خون یا حتی پیوند مغز استخوان نیاز خواهند داشت.

کم خونی

از دست دادن خون زیاد می تواند دلیل شایع ایجاد کم خونی در افراد باشد. قاعدگی سنگین، زخم معده،  صدمه یا اسیب ناشی از تصادف یا جراحی می تواند باعث از دست رفتن خون  شود و فرد را در معرض کم خونی ناشی از فقر آهن قرار دهد. زنانی که قاعدگی بسیار سنگینی دارند باید هر سال برای کم خونی مورد بررسی قرار گیرند.

کم خونی

اختلالاتی که از والدین به فرزندان می رسد می تواند  بر روی تولید گلبول های قرمز خون در بدن تاثیر بگذارد. بیماری‌هایی همچون تالاسمی باعث می شود بدن گلبول های قرمز کمتری تولید کند و تعداد هموگلوبین نیز افت پیدا می کند. این شرایط را می توان با تزریق خون درمان کرد. در میان افرادی که مبتلا به کم خونی همولیتیک هستند، گلبول های قرمز خون تخریب می شود و به سرعت از جریان خونی پاکسازی می گردد.

کم خونی

کم خونی داسی شکل یک اختلال ارثی است که در آن بدن شکل غیر طبیعی هموگلوبین را تولید می کند. همین امر موجب می شود گلبول های قرمز خون شکل گرد خود را تغییر دهند و به شکل داس در بیایند و به هم بچسبند. این موضوع باعث می شود گلبول های قرمز به راحتی نتوانند از رگ های خونی عبور کنند. در نتیجه، درد و آسیب به بافت های بدن آغاز می شود.  در چنین شرایطی،گلبول های قرمز خون به سرعت می میرند.

کم خونی

آزمایش شمارش کامل خون می تواند سطح گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و هموگلوبین را مورد بررسی قرار دهد. همچنین این آزمایش فاکتورهای دیگری همچون اندازه متوسط،  تنوع در اندازه و غلظت هموگلوبین گلبول های قرمز را نیز بررسی می کند. اگر مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن باشید، گلبول های قرمز شما ممکن است کوچک تر از حد طبیعی باشد.  پزشک در مورد نشانه ها، داروهایی که مصرف می کنید و سابقه فامیلی سوالاتی را از شما می پرسد.

کم خونی

اگر ازمایش شمارش کامل خون نشان داد که شما مبتلا به کم خونی هستید ممکن است پزشک بخواهد نمونه های بیشتری را مورد بررسی قرار دهد. گلبول های قرمز شما برای ظاهر غیر طبیعی شان نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت. آزمایش الکتروفورز هموگلوبین، نوع هموگلوبین در خون را مشخص می سازد. آزمون شمارش رتیکولوسیت نیز می تواند مغز استخوان را بررسی کند تا بداند این بخش از بدن گلبول های قرمز جدید تولید می کند یا خیر. مطالعاتی که بر روی آهن انجام می شود معمولا برای سنجش  ذخیره سازی آهن در  بدن و نیز سطح آهن در خون است.

کم خونی

اگر بدن شما گلبول های قرمز بسیار کم یا بسیار زیادی تولید کند یا اینکه ساختار و ظاهر آن ها غیر طبیعی باشد می توانید از آزمایش مغز استخوان استفاده کنید.  همانطور که می دانید مغز استخوان بافت اسفنجی شکلی است که در داخل استخوان قرار دارد و در برگیرنده سلول های بنیادی است . پزشک  نمونه کوچکی از مغز استخوان را با کمک سوزن نازکی بر می دارد. این فرآیند حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد و  می تواند دردناک باشد.

کم خونی

قرص آهن اغلب برای درمان کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد که به خاطر کمبود مواد معدنی ایجاد شده است.  معمولا آهن فروس( آهن دو ظرفیتی) راحت تر از آهن فریک( آهن سه ظرفیتی ) جذب می شود. بهتر است آهن  با مواد غذایی  همچون آب پرتغال یا سایر غذاهای غنی از ویتامین C  مصرف شود. اما به خاطر داشته باشید که نباید قرص آهن را با کلسیم، قهوه و چای مصرف کنید زیرا می تواند مانع از جذب آن در بدن شود.  هرگز آهن را بدون دستور پزشک در کودکان مصرف نکنید.  اور دوز( مصرف بیش از حد) آهن می تواند بسیار خطرناک باشد. برخی از افراد به اسید فولیک و ویتامین B12 نیز نیاز خواهند داشت.

کم خونی

حدود نیمی از زنان باردار به کم خونی ناشی از فقر آهن مبتلا می شوند. زنان باردار باید ۳۰ میلی گرم آهن در روز مصرف کنند. ویتامین هایی که برای این دوران تجویز می شود حاوی آهن خواهد بود. بهتر است  در دوران بارداری و بعد از زایمان آزمایش خون بدهید .

کم خونی

داروهایی که برای کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد معمولا ریشه بیماری را هدف قرار می دهد. به همین خاطر در برخی از افرادی که کم خونی به خاطر بیماری کلیوی مزمن است، تزریق هورمون اریتروپویتین (EPO) ممکن است نیاز باشد. اگر بیماری خود ایمنی باعث ایجاد کم خونی شده باشد، کورتیکواستروئید مانند پردنیزولون می تواند مفید باشد.  در کم خونی داسی شکل داروی سرطان به نام هیدروکسی اوره می تواند تعداد قسمت های دردناک را کاهش دهد.

کم خونی

اگر مبتلا به کم خونی شدید هستید، ممکن است به تزریق خون نیاز داشته باشید. زمانی که تولید گلبول های قرمز در بدن به درستی انجام نمی شود،  کم خونی ایجاد شده توسط بیماری های شدید همچون سرطان و کم خونی آپلاستیک را می توان  با پیوند درمان کرد. در چنین شرایطی مغز استخوان از دهنده( اهدا کننده) جایگزین مغز استخوان بیمار می شود.  پس از پیوند، بدن می تواند گلبول های قرمز سالم تولید کند.  زمانی که  گلبول های قرمز به سرعت تخریب می شوند، درمان پلاسمای خون یا حتی برداشتن طحال ممکن است نیاز باشد.

کم خونی

شما می توانید با داشتن رژیم غذایی سالم از بروز برخی از انواع کم خونی پیشگیری کنید. غذاهایی که حاوی آهن هستند شامل گوشت قرمز بدون چرب،ماهی، توفو، جگر ، عدس، حبوبات، سبزیجاتی با بزگ سبز و میوه های خشک شده اند. همچنین بهتر است غذاهایی همچون تخم مرغ، محصولات لبنی، اسفناج و موز را که سرشار از ویتامین B12 و اسید فولیک هستند در رژیم غذایی خود بگنجانید. امروزه بیشتر نان ها، غلات یا سایر غذاها  با سه عنصر کلیدی آهن، ویتامین B12 و اسید فولیک غنی می شود. ویتامین C که در مرکبات و سایر میوه ها و سبزیجات یافت می شود به جذب آهن کمک خواهد کرد.

کم خونی

آهن بسیار زیاد می تواند مشکلات جدی برای بدن به همراه داشته باشد. حجم زیاد آهن ممکن است به خاطر تزریق و انتقال خون مکرر یا شرایط ارثی ایجاد گردد. اما به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد آهن نیز می تواند خطرناک باشد. بیشتر نشانه ها و علائم  آهن اضافه در بدن مرتبط با رسوب زیاد آهن در اندام هاست که باعث ایجاد مشکلاتی در کبد، پانکراس و قلب می شود. سطح آهن باید در چنین شرایطی کاهش یابد.

کم خونی

درمان کم خونی و داشتن رژیم غذایی مناسب می تواند در چنین شرایطی به شما کمک کند. اگر پزشک تشخیص دهد که مواد مغذی در بدن کمتر شده است،بیشتر افراد می توانند از طریق رژیم غذایی سالم و مصرف مکمل های ویتامین دار و حاوی آهن ، کم خونی خود را مدیریت کنند. اگر بیماری مزمن دارید، مدیریت خوب این شرایط به پیشگیری و مدیریت کم خونی کمک خواهد کرد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/women/ss/slideshow-anemia-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran