کم خونی

راهنمای کم خونی (آنِمی)

کم خونی

کم خونی زمانی توسعه پیدا می کند که شما گلبول های قرمز سالم و کافی برای حمل اکسیژن در بدن ندارید. گلبول های قرمز ممکن است  هموگلوبین کافی نداشته باشند . همانطور که می دانید هموگلوبین پروتئینی است که باعث ایجاد رنگ قرمز گلبول های قرمز می شود. کم خونی از هر ۱۰ زن و دختر نوجوان، یک نفر را تحت تاثیر خود قرار می دهد.  این شرایط همچنین در مردان و کودکان نیز توسعه پیدا می کند و مرتبط با برخی از بیماری هاست.

کم خونی

اگر با وجود خواب کافی اغلب خسته می شوید یا برای فعالیت های روزمره خود انرژی کافی ندارید ممکن است به کم خونی مبتلا شده باشید. این موضوع می تواند دلیل زمینه ای مشکلات مرتبط با خلق و خو و نیز حافظه باشد. نشانه های کم خونی ممکن است خفیف یا تهدید کننده زندگی باشد اما در برخی از موارد نشانه ای در فرد دیده نمی شود. برخی از نشانه های کم خونی عبارت است از :
• خستگی و ضعف
• سرگیجه
• صورت رنگ پریده
• سردرد
• بی حسی یا سرد بودن دست یا پاها
• دمای پایین بدن

کم خونی

افرادی که کم خونی دارند اکسیژن کمتری در خون خود خواهند داشت. این موضوع بدین معنی است که قلب باید  برای پمپ کردن  اکسیژن کافی به اندام های بدن سخت کار کند.  نشانه های مرتبط با قلب در برگیرنده آریتمی ( ریتم نامنظم قلب)، تنگی نفس و درد قفسه سینه است.

کم خونی

از هر ۷ کودک  یک نفر در سن ۲ سالگی به کم خونی مبتلا می شود. این موضوع اغلب بدین خاطر است که آن ها آهن کافی در رژیم غذایی خود ندارند. افرادی که از کم خونی ناشی از فقر آهن رنج می برند ممکن است دوست داشته باشند چیزهای نامناسب همچون خاک، یخ یا نشاسته بخورند. پزشکان متخصص اطفال تمامی کودکان را در ۱۲ ماهگی برای کم خونی مورد ازمایش قرار می دهند.  بدون درمان،  کم خونی حاد می تواند به طور دائمی بر روی توسعه مغز اثر بگذارد.

کم خونی

زنان و افرادی که بیماری های مزمن دارند خطر بیشتری برای ابتلا به کم خونی خواهند داشت. زمانی که زنی خون سنگینی را در دوره های قاعدگی خود از دست می دهد ممکن است به کم خونی مبتلا گردد. دوران بارداری نیز می تواند تغییراتی را در  حجم خونی زنان ایجاد کند و در نهایت به کم خونی منجر شود. بیماری های مزمن همچون  مشکلات کلیوی نیز می تواند بر روی  توانایی  بدن در ساخت گلبول قرمز اثر بگذارد.  رژیم غذایی که آهن، فولات و ویتامین B12 کمتری دارد نیز می تواند خطر ابتلا به کم خونی را افزایش دهد. برخی از انواع کم خونی  ارثی هستند.

کم خونی

اگر نوجوان شما اغلب خسته است ممکن است به کم خونی مبتلا شده باشد. نوجوانان بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن هستند زیرا در این سن رشد ناگهانی دارند . نوجوانان دختر  به خاطر شروع دوره های قاعدگی خود بیشتر مستعد کم خونی خواهند بود.

کم خونی

رژیم غذایی که در آن آهن کافی وجود نداشته باشد می تواند به کم خونی منجر شود. آهنی که در گیاهان و مکمل ها وجود دارد به خوبی ِ اهنی که در گوشت قرمز وجود دارد جذب بدن نمی شود. مشکلات گوارشی همچون بیماری کرون، بیماری سلیاک و حتی جراحی بای پس معده می تواند با جذب آهن تداخل داشته باشد. برخی از غذاها و داروها هنگامی که با غذاهای غنی از آهن مصرف می شوند می توانند جلوی جذب آن را بگیرند یا جذب آن را کمتر نمایند. این مواد عبارتند از :
• لبنیات
• سایر غذاهای غنی از کلسیم
• مکمل های کلسیم
• آنتی اسیدها
• قهوه
• چای

کم خونی

بدن به ویتامین B12 و فولات برای ایجاد گلبول های قرمز نیاز دارد. رژیم غذایی که  این ویتامین ها را نداشته باشد یا  ویتامین های اندکی داشته باشد اغلب موجب کم خونی می شود. اختلالات خود ایمنی یا مشکلات گوارشی نیز می تواند مانع از جذب ویتامین  B12 کافی توسط بدن شود. غذاهایی که پایه حیوانی دارند و غلات صبحانه غنی شده، منابع خوبی برای  ویتامین B12 محسوب می شوند. فولات نیز در سبزیجاتی با برگ سبز، میوه ها، سبزیجات، حبوبات خشک شده و نخود وجود دارد و به نان ها، پاستاها و غلات  صبحانه به عنوان اسید فولیک اضافه می شود.

کم خونی

بیماری های مزمن یا عفونت نیز می تواند مانع از تولید مقدار کافی از گلبول قرمز شود. این موضوع می تواند باعث افت خفیف در هموگلوبین شود.  اگر مقدار قابل ملاحظه ای گلبول قرمز از دست داده اید ممکن است به کم خونی ناشی از فقر آهن مبتلا شوید. برخی از داروها و درمان ها می توانند خطر ابتلا به کم خونی را بیشتر کنند.  با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید به آهن و سایر مکمل ها نیاز دارید یا خیر.

کم خونی

کم خونی آپلاستیک یک اختلال نادر است که  در آن مغز استخوان  گلبول قرمز کافی برای بدن تولید نمی کند.  این بیماری از هر یک میلیون نفر تنها سه نفر را تحت تاثیر خود قرار می دهد. چنین اختلالی می تواند  به خاطر دوز بالای تابش،قرار گرفتن در معرض  مواد شیمیایی خاص، ویروس ها یا اختلال خود ایمنی باشد که در آن بدن به مغز استخوان حمله می کند.  از هر ۵ مورد یک نفر این بیماری را به ارث برده است. در موارد حاد و شدید، افراد به تزریق خون یا  حتی پیوند مغز استخوان نیاز خواهند داشت.

کم خونی

از دست دادن مقدار زیاد گلبول های قرمز دلیل رایج ابتلای افراد به کم خونی است. دوره های قاعدگی سنگین، زخم، اسیب یا جراحی می تواند باعث از دست رفتن خون شود و در نهایت به کم خونی ناشی از فقر آهن منجر گردد. زنانی که دوره های قاعدگی سنگینی دارند باید  هر سال برای کم خونی مورد بررسی قرار گیرند.

کم خونی

اختلالاتی که به ارث رسیده است می تواند بر روی تولید گلبول های قرمز خون اثر بگذارد. تالاسمی باعث می شود بدن گلبول های قرمز کم تر  و هموگلوبین کمتری تولید نماید.  چنین شرایطی ممکن است با تزریق خون درمان شود.  در میان افرادی که به کم خونی همولیتیک مبتلا هستند، گلبول های قرمز تخریب شده و به سرعت  از جریان خونی پاکسازی می شوند.

کم خونی

کم خونی داسی شکل یک اختلال ارثی است که در آن بدن فرم غیر طبیعی از هموگلوبین را تولید می کند.  این موضوع باعث می شود گلبول های قرمز گرد به شکل داس در بیایند و  به هم گیر کنند.   همین امر موجب می شود گلبول های قرمز برای عبور از رگ های خونی مشکل داشته باشند. چنین شرایطی باعث ایجاد درد و اسیب به بافت های بدن می شود.چنین گلبول های قرمزی  ممکن است سریع تر از گلبول های قرمز معمولی و سالم از بین بروند.

کم خونی

شمارش کامل خون سطح گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و هموگلوبین را مورد بررسی قرار می دهد. این آزمایش همچنین سایر فاکتورها همچون اندازه میانگین، تغییر اندازه ها، حجم و  غلظت هموگلوبین گلبول های قرمز را مورد بررسی قرار خواهد داد. اگر کم خونی ناشی از فقر آهن داشته باشید، گلبول های قرمز ممکن است کوچک تر از حد طبیعی باشد. پزشک در مورد نشانه ها، داروهای مصرفی و سابقه فامیلی سوالاتی می پرسد.

کم خونی

اگر شمارش کامل سلول های خونی کم خونی را نشان دهد پزشک ممکن است ازمایش های دیگری را تجویز نماید. گلبول های قرمز در این شرایط ممکن است برای ظاهر غیر طبیعی شان مورد بررسی قرار گیرند. الکتروفورز هموگلوبین نوع هموگلوبین را در خون شما تشخیص می دهد. شمارش رتیکولوسیت آزمایش می کند که چگونه مغز استخوان باعث ایجاد گلبول های قرمز جدید می شود. مطالعات آهن ممکن است برای اندازه گیری ذخایر آهن در بدن شما و نیز میزان آهن در خون تجویز شده باشد.

کم خونی

اگر بدن شما مقادیر بسیار کم یا بسیار زیاد از گلبول های قرمز را تولید کند یا ساختار و شکل آن ها غیر طبیعی باشد ممکن است به تست مغز استخوان نیاز داشته باشید. همانطور که می دانید مغز استخوان یک بافت اسفنجی در داخل استخوان است و شامل سلول های بنیادی است که به گلبول های قرمز تبدیل می شود.  پزشک از طریق سوزن، نمونه ای از مغز استخوان را می گیرد. این فرایند ۳۰ دقیقه طول می کشد و ممکن است کمی درد داشته باشد.

کم خونی

قرص های آهن برای کم خونی که به خاطر کمبود در این ماده معدنی ایجاد شده است نیاز خواهد بود. آهن فروس راحت تر از آهن فریک جذب می شود. بهتر است آهن به همراه غذا به خصوص آب پرتغال و سایر غذاهای غنی از ویتامین C مصرف شود. اما قرص آهن را با  کلسیم، قهوه و چای ترکیب نکنید زیرا مانع از جذب آن می شود. هرگز قرص آهن را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید و اجازه ندهید کودکان به این قرص نزدیک شوند. اوردوز آهن می تواند بسیار خطرناک باشد. برخی از افراد به مکمل های اسید فولیک یا ویتامین B12  نیاز دارند.

کم خونی

حدود نیمی از زنان باردار کم خونی ناشی از فقر آهن دارند. این افراد باید  حدود ۳۰ میلی گرم از آهن را در روز مصرف نمایند.  ویتامین هایی که برای این دوران تجویز می شود نیز ممکن است حاوی آهن باشند.  در اولین ملاقات با پزشک برای کم خونی مورد بررسی قرار خواهید گرفت.

کم خونی

داروهایی که برای کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد اغلب باعث درمان بیماری ریشه ای می شود. در  برخی از موارد که کم خونی به خاطر بیماری مزمن کلیوی است، تزریق هورمون اریتروپویتین (EPO) نیاز خواهد بود.  اگر بیماری خود ایمنی باعث  حمله بدن به گلبول های قرمز شده باشد، کورتیکواستروئیدها همچون پردنیزون می تواند حمله را کمتر کند و کم خونی را اصلاح نماید. در کم خونی داسی شکل، داروهای مرتبط با سرطان با نام هیدروکسی اوره می تواند تعداد دوره های دردناک را کمتر کند.

کم خونی

اگر کم خونی شدیدی دارید ممکن است به تزریق خونی که با نوع خون شما سازگار است نیاز داشته باشید. زمانی که تولید گلبول های قرمز بدن به درستی کار نمی کند، کم خونی ناشی از بیماری های حاد همچون سرطان و کم خونی آپلاستیک را می توان با پیوند درمان کرد. در این شرایط مغز استخوان فرد اهدا کننده جایگزین مغز استخوان بیمار می شود. بعد از پیوند، بدن می تواند تولید گلبول های قرمز سالم را آغاز کند. زمانی که گلبول های قرمز به سرعت تخریب می شوند، درمان پلاسمای خون یا حتی برداشتن طحال ممکن است نیاز باشد.

کم خونی

شما می توانید برخی از انواع کم خونی را با رژیم غذایی سالم درمان کنید.  غذاهای حاوی آهن در برگیرنده  گوشت قرمز کم چرب، جگر، ماهی، توفو، عدس و حبوبات، سبزیجاتی با برگ سبز و میوه های خشک شده است.  همچنین بهتر است غذاهایی را  میل کنید که ویتامین B12 و اسید فولیک خوبی دارند. این غذاها شامل تخم مرغ و محصولات لبنی، اسفناج و موز است. بیشتر نان ها، غلات صبحانه و سایر غذاهای غنی شده نیز  سه ماده کلیدی ویتامین B12، آهن و اسید فولیک را خواهند داشت. ویتامین C موجود در مرکبات، سایر میوه ها و سبزیجات می تواند به جذب آهن کم کند.

کم خونی

مقدار زیاد آهن می تواند مشکلات حادی را ایجاد کند.  مقدار اضافی آهن ممکن است نتیجه تزریق تکراری خون یا شرایط ارثی باشد.البته باید به خاطر داشته باشید که  مصرف مقدار زیاد آهن نیز خطرناک خواهد بود. بیشتر نشانه های  مقدار اضافه آهن مرتبط با  آهن اضافی در اندام ها و ایجاد مشکلاتی در کبد، قلب و  پانکراس است. سطح آهن را می توان از طریق فلبوتومی (حذف خون) یا به کمک داروها کاهش داد.

کم خونی

درمان کم خونی و  داشتن رژیم غذایی مناسب می تواند انرژی بیشتری به شما بدهد و زندگی شما را بهبود ببخشد. بیشتر افراد می توانند کم خونی خود را از طریق رژیم غذایی سالم و مکمل های حاوی ویتامین و آهن مدیریت کنند.  اگر بیماری مزمنی دارید، مدیریت این شرایط در پیشگیری و مدیریت کم خونی مفید خواهد بود.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/women/ss/slideshow-anemia-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran