آمنیوسنتز

آمنیوسنتز تکنیکی است که در آن مایع آمنیون از رحم مادر برای تست یا درمان برداشته می شود. مایع آمنیون به مایعی گفته می شود که کودک را در طول بارداری احاطه می کند و از او محافظت می نماید. این مایع در برگیرنده سلول های جنینی و مواد شیمیایی مختلف است که توسط جنین تولید می شود. اگرچه آمنیوسنتز می تواند اطلاعات ارزشمندی درباره سلامت جنین فراهم آورد با خطراتی همراه است که باید آنها را نیز شناخت.

آمنیوسنتز را می توان به دلایل متعددی انجام داد:

 • تست ژنتیکی: آمنیوسنتز ژنتیکی در برگیرنده برداشتن مایع آمنیون و تست آن برای شرایط خاصی همچون سندرم داون است.
 • تست ریه جنین: تست ریه جنین در برگیرنده برداشتن مایع آمنیون و تست آن برای تشخیص این مورد است که ایا ریه جنین به اندازه کافی بالغ شده است یا خیر.
 • تشخیص عفونت جنینی: در برخی از موارد، آمنیوسنتز برای ارزیابی اینکه  عفونت یا بیماری دیگری در جنین وجود دارد یا خیر مورد استفاده قرار می گیرد.  این فرایند را می توان برای ارزیابی شدت کم خونی در کودکانی که حساسیت RH دارند استفاده کرد. حساسیت RH شرایط غیر معمولی است که در آن سیستم ایمنی مادر آنتی بادی هایی را بر علیه پروتئین خاصی در سطح گلبول های خونی جنین تولید می کند.
 • درمان: اگر مایع آمنیونی زیادی در طول بارداری جمع شود، آمنیوسنتز را می توان برای تخلیه این مایع اضافی از رحم مورد استفاده قرار داد.

آمنیوسنتز ژنتیکی می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد فرایند تشکیل ژنتیک در جنین ارائه کند. به طور کلی این فرایند زمانی توصیه می شود که نتایج تست تاثیر بسیار قابل توجهی بر روی مدیریت بارداری داشته باشد یا فرد بخواهد به بارداری خود ادامه دهد. آمنیوسنتز ژنتیکی معمولا بین هفته ۱۵ ام تا ۲۰ ام بارداری انجام می شود. این فرایند اگر قبل از هفته ۱۵ام بارداری انجام شود، عوارض زیادی دارد. اگر شرایط زیر را دارا بودید می توانید آمنیوسنتز ژنتیکی را انجام دهید:

 • در تست غربالگری پیش از تولد نتایج مثبت دریافت کرده اید: اگر نتایج تست های غربالگری همچون تست غربالگری سه ماهه اول مثبت باشد یا نگرانی در این باره وجود داشته باشد پزشک ممکن است از آمنیوسنتز برای تایید یا تشخیص شرایط استفاده کند.
 • اگر شرایط کروموزومی خاصی دارید و یا اینکه قبل از بارداری در لوله عصبی نقص داشته اید: اگر بارداری های قبلی توسط شرایطی همچون سندرم داون یا نقص لوله عصبی تحت تاثیر قرار گرفته است، پزشک می تواند این فرایند را برای تایید یا تشخیص شرایط تجویز کند.
 • ۳۵ ساله یا بالاتر از آن هستید: کودکانی که توسط زنان ۳۵ سال یا بالاتر از آن به دنیا می آیند ممکن است مبتلا به شرایط کروموزومی همچون سندرم داون باشند. در این شرایط پزشک آمنیوسنتز را توصیه می کند.
 • سابقه خانوادگی از شرایط ژنتیکی خاص دارید یا اینکه شما یا همسرتان حامل شرایط ژنتیکی خاصی هستید: علاوه بر تشخیص سندرم داون، آمنیوسنتز را می توان برای تشخیص شرایط دیگری همچون فیبروز سیستیک نیز مورد استفاده قرار داد.
 • در سونوگرافی نتایج غیر طبیعی دیده شده باشد. برای تشخیص ناهنجاری ها و موارد غیر طبیعی در سونوگرافی ، پزشک ممکن است آمنیوسنتز را توصیه کند.

این نوع تست معمولا رشد ریه جنین را برای تولد، می تواند مشخص کند. این نوع آمنیوسنتز تنها زمانی که زایمان زودرس در فرد دیده شود، انجام می گردد. چنین فرایندی معمولا بین هفته های ۳۲ ام تا ۳۹ ام بارداری انجام می شود. اگر این فرایند زودتر از هفته ۳۲ ام انجام گردد ممکن است ریه جنین به درستی رشد نکرده باشد. آمنیوسنتز برای همه مناسب نیست. اگر فرد عفونتی همچون ایدز، هپاتیت B یا هپاتیت C داشته باشد، پزشک از انجام این آزمایش خودداری می کند زیرا این عفونت ها ممکن است در طول آمنیوسنتز به جنین منتقل شود.

آمنیوسنتز نیز خطرات خاصی دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • نشت مایع آمنیونی: اگرچه این موضوع نادر است اما این امکان وجود دارد که مایع آمنیونی از طریق واژن بعد از آمنیوسنتز به بیرون نشت کند. با اینحال در بیشتر موارد مقدار مایعی که از دست می رود اندک است و در عرض یک هفته این موضوع متوقف می شود.
 • سقط جنین: آمنیوسنتز در طول سه ماهه دوم ممکن است خطر سقط را به همراه داشته باشد. این خطر حدود ۶/۰ درصد است. تحقیقات نشان می دهد که اگر آمنیوسنتز قبل از هفته ۱۵ ام بارداری انجام گردد خطر از دست دادن جنین بیشتر می شود.
 • آسیب سوزن: در طول این فرایند، جنین ممکن است پا یا بازوی خود را در مسیر سوزن حرکت دهد. این موضوع باعث ایجاد آسیب می شود هر چند چنین شرایطی نادر است.
 • حساسیت Rh: در موارد نادر آمنیوسنتز باعث می شود که گلبول های قرمز جنین وارد جریان خون مادر گردد. اگر شما خونی با Rh منفی دارا باشید و آنتی بادی هایی را برای خونی با Rh مثبت تولید نکرده باشید ممکن است بعد از آمنیوسنتز محصول خونی با نام Rh immune globulin  را دریافت نمایید. این کار مانع از تولید آنتی بادی های Rh می شود که قادر است  از جفت عبور کند  و به گلبول های قرمز جنین اسیب وارد نماید.
 • عفونت: در شرایط بسیار نادر، آمنیوسنتز ممکن است باعث تحریک عفونت رحم شود.
 • انتقال عفونت: اگر عفونتی همچون ایدز، هپاتیت B  و C دارید ممکن است این عفونت در طول آمنیوسنتز به جنین منتقل شود.

به خاطر داشته باشید که آمنیوسنتز ژنتیکی معمولا زمانی توصیه می شود که نتایج تست تاثیر قابل توجهی بر روی مدیریت بارداری داشته باشد. تصمیم گیری در مورد انجام دادن یا ندادن آمنیوسنتز ژنتیکی بر عهده شماست.

اگر قبل از هفته ۲۰ ام بارداری آمنیوسنتز را انجام دهید، پر بودن مثانه در طول این فرایند ممکن است به پشتیبانی از رحم کمک کند. قبل از این آزمایش مایعات زیاد بنوشید. بعد از هفته ۲۰ ام بارداری، مثانه باید در طول آمنیوسنتز خالی باشد. پزشک فرایند را توضیح می دهد و از شما می خواهد برگه ای را قبل از آغاز آمنیوسنتز امضا کنید. از دوست یا اعضای خانواده بخواهید شما را در این فرایند همراهی کنند.

 

 این آزمایش در کجاها انجام می گردد؟

آمنیوسنتز معمولا در مراکز درمانی یا مطب پزشک انجام می شود.

مراحل این آزمایش به چه صورت است :

شما باید به پشت بخوابید تا پزشک در ابتدا از سونوگرافی برای تعیین موقعیت دقیق جنین در رحم استفاده می کند با زدن ژل مخصوصی را بر روی شکم، از دستگاه کوچکی برای نشان دادن موقعیت جنین در مانیتور استفاده می کند. سپس شکم را با مایع ضد عفونی می کند. معمولا از داروی بیهوشی استفاده نمی کنند. پزشک به کمک سونوگرافی، سوزن ریزی را از طریق دیواره شکم وارد می کند و آن را به داخل رحم می برد. مایع اندکی از آمنیون را بر می دارد و سوزن را از رحم خارج می کند. شما باید زمانی که سوزن وارد بدن می شود و مایع آمنیونی خارج می شود دراز کشیده بمانید. ممکن است متوجه حس سوزش به هنگام ورود سوزن به بدن شوید.

بعد از فرایند:

بعد از آمنیوسنتز، پزشک با سونوگرافی، ضربان قلب جنین را بررسی می کند. ممکن است بعد از این فرایند گرفتگی یا ناراحتی خفیف لگنی را تجربه کنید.

می توانید بعد از انجام آمنیوسنتز به فعالیت های عادی خود برگردید، اما بهتر است از انجام تمرینات ورزشی شدید و فعالیت جنسی تا چند روز خودداری نمایید. در این میان، مایع امینونی در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می شود.

اگر بعد از انجام آزمایش مشکلات زیر را داشتید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • از دست دادن مایع از واژن یا خونریزی واژینال
 • گرفتگی و انقباض شدید رحمی که بیش از چند ساعت طول بکشد
 • تب
 • قرمزی و التهاب در جایی که سوزن داخل شده است
 • فعالیت غیر طبیعی جنین یا نبود حرکت در جنین

پزشک یا مشاور ژنتیکی در درک نتایج آمنیوسنتز به شما کمک می کند. برای آمنیوسنتز ژنیتیکی، نتایج تست را می توان برای تشخیص شرایط ژنتیکی متعدد همچون سندرم داون مورد استفاده قرار داد. با این حال، آمنیوسنتز نمی تواند تمامی شرایط ژنتیکی و نقص جنین را مشخص کند. اگر آمنیوسنتز مشخص کند که جنین مشکلات ژنتیکی یا کروموزومی دارد که نمی توان آن را درمان کرد باید در مورد ادامه بارداری تصمیم بگیرید. از اعضای خانواده و پزشک برای اتخاذ بهترین تصمیم کمک بخواهید. برای آمنیوسنتز رشد ریه جنین، نتایج تست می تواند رشد و بلوغ ریه جنین را مشخص کند. اگر مجبور به زایمان زودرس هستید، این اطلاعات می تواند شما را برای زایمان مطمئن سازد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/amniocentesis/basics/definition/prc-20014529

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۸ دی ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran