Google Analytics Alternative

سرطان غدد آدرنال

سرطان آدرنال

سرطان غدد آدرنال

سرطان آدرنال نوعی سرطان نادر است که در غدد کوچک و مثلثی شکل واقع در بالای کلیه ها آغاز می شود. همانطور که می دانید این غدد، هورمون هایی را تولید می کنند که دستورالعمل هایی را به هر بافت و اندام در بدن ارائه می کند. سرطان آدرنال، می تواند در هر سنی رخ دهد اما این نوع سرطان بیشتر کودکان کوچک تر از ۵ سال و بزرگسالانی که در ۴۰ و ۵۰ سالگی خود قرار دارند را تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان ادرنال اغلب تهاجمی است. اگر این سرطان در مراحل اولیه شناسایی شود شانس درمان وجود خواهد داشت اما اگر سرطان فراتر از غدد آدرنال توسعه پیدا کند، درمان بسیار دشوار خواهد بود. درمان این نوع سرطان برای تاخیر انداختن پیشرفت یا جلوگیری از عود آن مورد استفاده قرار می گیرد. هر رشد اضافی که در غدد آدرنال ایجاد می شود سرطان نیست. تومورهای غیر سرطانی آدرنال همچون آدنوم نیز ممکن است در این غدد توسعه پیدا کند.

در این شرایط پزشک در ابتدا سابقه پزشکی را بررسی می کند و معاینات جسمی را انجام می دهد. سایر فرایندهایی که برای تشخیص این نوع سرطان مورد استفاده قرار می گیرد به شرح زیر است:
• ازمایش خون و ادرار: ازمایش از خون و ادرار می تواند سطح غیر عادی هورمون های تولید شده توسط غدد ادرنال همچون کورتیزول و آلدوسترون و آندروژن را مشخص کند.
• تست های تصویربرداری: پزشک ممکن است مواردی همچون سی تی اسکن، MRI و PET را برای درک بهتر از زائده های موجود در غدد آدرنال تجویز کند. همچنین این تست ها برای بررسی توسعه سرطان به سایر قسمت های بدن همچون ریه و کبد انجام می شود.
• تجزیه و تحلیل ازمایشگاهی غدد ادرنال: اگر پزشک به وجود سرطان مشکوک شود، برداشتن غدد ادرنال را توصیه خواهد کرد. این غدد در ازمایشگاه توجه پزشک بررسی و تجزیه و تحلیل می شود. این آنالیز می تواند وجود سرطان را تعیین کند و نوع سلول های درگیر را مشخص نماید.

گزینه های درمانی مختلفی برای سرطان آدرنال وجود دارد. در این شرایط پزشک تلاش می کند بهترین گزینه را بر اساس شرایط موجود انتخاب کند.
جراحی:
هدف از جراحی برداشتن کل سرطان ادرنال است. برای رسیدن به چنین هدفی، پزشک باید کل غده آدرنال را بردارد. رویکردهای متعددی برای این جراحی وجود دارد:
• ایجاد برش در پشت: در طول این فرآیند، جراح برشی را در پشت و بالای کلیه ها ایجاد می کند.
• ایجاد برش در شکم: زمانی که این فرآیند انجام می شود، جراح برشی را در شکم انجام می دهد تا بتواند به غده آدرنال دسترسی داشته باشد.
• ایجاد برش در قفسه سینه: برای تومورهای بزرگ آدرنال، جراح ممکن است برش بزرگ تری را در قفسه سینه انجام دهد تا بتواند به غده آدرنال دسترسی داشته باشد.
داروهایی برای کاهش خطر عود بیماری:
داروهای قدیمی که برای درمان سرطان پیشرفته آدرنال به کار می رود در به تاخیر انداختن عود بیماری بعد از جراحی امیدوار کننده هستند. میتوتان ممکن است بعد از جراحی برای افرادی که خطر عود سرطان در آن ها بالاست تجویز شود. تحقیق بر روی این دارو هنوز ادامه دارد.
شیمی درمانی:
شیمی درمانی درمان دارویی است که از مواد شیمیایی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. برای سرطان آدرنال که با جراحی برداشته نمی شود یا بعد از درمان های اولیه باز می گردد، شیمی درمانی ممکن است پیشرفت سرطان را کاهش دهد.
پرتو درمانی:
پرتو درمانی از پرتوهایی با انرژی بالا همچون اشعه ایکس و پروتون برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. تابش درمانی اغلب بعد از جراحی سرطان آدرنال برای کشتن سلول هایی که ممکن است در بدن باقی مانده باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/adrenal-cancer/symptoms-causes/syc-20351026

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۷ آبان ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran