آکرومگالی

آکرومگالی

آکرومگالی
تغییر ظاهر و سایز شخصی که دچار آکرومگالی است

آکرومگـالی نوعی اختلال هورمونی است و زمانی توسعه پیدا می کند که غده هیپوفیز شما در طول بزرگسالی، هورمون رشد بسیار زیادی تولید می کند. زمانی که چنین شرایطی رخ می دهد، اندازه استخوان هایی همچون استخوان های دست، پا و صورت بزرگ تر می شود. آکرومگـالی معمولا بزرگسالان میانسال را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در کودکانی که هنوز در حال رشد هستند، هورمون بیش از حد رشد می تواند به شرایطی منجر شود که به آن ژیگانتیسم می گویند. این کودکان رشد استخوانی بیش از حد و افزایش غیر عادی در قد را خواهند داشت. از آنجایی که آکرومگـالی غیر معمول است و تغییرات فیزیکی به تدریج رخ می دهد این شرایط اغلب به طور سریع شناسایی نمی گردد. حتی برای سال ها نیز فرد ممکن است از وجود چنین شرایطی در خود باخبر نباشد. اگر این بیماری به درستی درمان نشود می تواند به بیماری های حاد و حتی تهدید کننده زندگی بیانجامد. با اینحال، درمان های موجود برای آکرومگـالی می تواند خطر عوارض موجود را کاهش دهد و نشانه هایی همچون بزرگ شدن اندام ها را بهبود ببخشد.

یکی از نشانه های رایج آکرومگالی، دست و پای بزرگ شده است. افرادی که با این اختلال دست و پنجه نرم می کنند اغلب متوجه می شوند که نمی توانند حلقه نامزدی خود را به دست کنند یا همان سایز کفشی که قبلا می پوشیدند را بپوشند. آکرومگالی ممکن است باعث ایجاد تجربه تغییرات تدریجی در شکل صورت شود . مثلا ممکن است فک پایین به سمت جلو کشیده شود، بینی بزرگ تر گردد، لب ها ضخیم تر شود و فضای بین دندان ها گسترده تر گردد. از آنجایی که این شرایط به تدریج رشد پیدا می کند، نشانه های اولیه ممکن است برای سال ها در فرد دیده نشود. برخی از اوقات، افراد تنها با مقایسه کردن عکس های قدیمی متوجه تغییر می شوند. آکرومگالی ممکن است نشانه ها و علائم زیر را ایجاد کند. البته این نشانه ها از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود:
• دست و پای بزرگ شده
• بزرگ شدن اندام های صورت
• ضخیم و چربی شدن پوست
• عرق کردن بیش از حد و بوی بدن
• ضایعات کوچک بافت پوستی
• خستگی و ضعف عضلانی
• تغییر صدا به خاطر بزرگ شدن سینوس ها و ریسمان های صوتی
• خرو پف شدید به خاطر انسداد مسیرهای هوایی
• اختلال بینایی
• سردرد
• بزرگ شدن زبان
• درد و محدودیت حرکت مفاصل
• بی نظمی در قاعدگی زنانه
اختلال نعوظ در مردان
• بزرگ شدن کبد، کلیه، قلب و اندام های دیگر
• افزایش اندازه سینه

اگر نشانه یا علامت مرتبط با آکرومگالی را داشتید با پزشک تماس بگیرید تا شرایطتتان ارزیابی شود. اکرومگای معمولا به تدریج و به کندی توسعه پیدا می کند و حتی اعضای خانواده نیز در ابتدا متوجه تغییرات فیزیکی که به همراه این اختلال رخ می دهد نمی شوند. تشخیص و شناسایی اولیه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا درمان مناسبی دریافت می گردد. این اختلال اگر به درستی درمان نشود می تواند به عوارض حادی منجر شود.

آکرومگالی

غده هیپوفیز و هیپوتالاموس:
آکرومگالی با تولید بیش از حد هورمون رشد توسط غده هیپوفیز در طول زمان ایجاد می شود. همانطور که می دانید هیپوفیز غده کوچکی است که در پایه مغز و پشت پل بینی قرار گرفته و تعدادی از هورمون ها را تولید می کند. این غده نقش بسیار مهمی در رشد فیزیکی افراد بازی می کند. زمانی که هورمون رشد وارد جریان خون می شود، کبد را تحریک می کند تا هورمونی به نام فاکتور شبه انسولین نوع ۱ (IGF-1) را تولید کند. در مقابل، IGF-I رشد استخوان ها و سایر بافت ها را تحریک می کند. اگر غده هیپوفیز هورمون رشد زیادتری تولید کند، IGF-I بیشتری نیز تولید خواهد شد. وجود IGF-I بیشتر منجر به رشد غیر عادی بافت های نرم و اسکلت بدن می شود و نشانه های مرتبط با آکرومگالی و ژیگانتیسم را ایجاد می نماید. در بزرگسالان، وجود تومور، شایع ترین علت تولید بیش از حد هورمون رشد محسوب می شود.
تومور غده هیپوفیز: در بیشتر موارد، آکرومگالی به خاطر تومورهای غیر سرطانی غده هیپوفیز ایجاد می شود. در این شرایط تومور، مقادیر زیادی از هورمون رشد را ترشح می کند و باعث ایجاد نشانه های آکرومگالی می شود. برخی از نشانه های این اختلال همچون سردرد و اختلال در بینایی به خاطر فشار تومور به بافت های مغز است.
تومور غیر هیپوفیزی: در برخی از افرادی که با این اختلال دست و پنجه نرم می کنند، تومور در سایر بخش های بدن مثل ریه ها، پانکراس یا غده آدرنال دیده می شود. برخی از اوقات، این تومورها در واقع هورمون رشد را ترشح می کنند. در سایر موارد، تومورها هورمونی به نام هورمون های منتشر کننده هورمون GH-RH را تولید می کنند که باعث تحریک غده هیپوفیز برای ترشح بیشتر هورمون رشد می شود

پیشرفت آکرومگالی می تواند مشکلات زیادی را در سلامت افراد ایجاد کند. عوارض چنین شرایطی در برگیرنده موارد زیر است:
فشار خون بالا
• بیماری های قلبی-عروقی به خصوص بزرگ شدن قلب
• استئوآرتریت
• دیابت
• گواتر
• ضایعات پیش سرطانی بر روی دیواره کولون
آپنه خواب
• سندرم تونل کارپال
• ترشح کاهش یافته سایر هورمون های غده هیپوفیز
• فیبروئیدهای رحمی، تومورهای خوش خیم در رحم
• فشرده شدن نخاع
• از دست رفتن بینایی
درمان اولیه آکرومگالی می تواند از بروز این عوارض، توسعه آن ها یا بدتر شدنشان جلوگیری کند. اگر چنین شرایطی درمان نشده رها شود ، عوارض آن می تواند باعث مرگ زودرس گردد.

برای تشخیص این اختلال،پزشک سابقه خانوادگی را بررسی می کند و معاینات فیزیکی را انجام می دهد. سپس ممکن است مراحل زیر را توصیه نماید:
اندازه گیری هورمون رشد و IGF-I: بعد از اینکه یک شب چیزی نخوردید، پزشک نمونه ای خون شما را برای بررسی سطح این هورمون ها می گیرد. اگر سطح چنین هورمون هایی افزایش یافته است ممکن است نشانه وجود آکرومگالی باشد.
تست سرکوب هورمون رشد: این یک روش قطعی برای تایید آکرومگالی است. در این تست، سطح هورمون رشد در خون قبل و بعد از نوشیدن گلوکز اندازه گیری می شود. معمولا نوشیدن گلوکز سطح هورمون رشد را سرکوب می کند. اگر شما آکرومگالی داشته باشید، سطح هورمون رشد بالا خواهد بود.
تصویربرداری: پزشک ممکن است فرآیندهای تصویربرداری همچون MRI را پیشنهاد کند تا موقعیت و اندازه تومور در غده هیپوفیز را شناسایی کند. اگر رادیولوژیست توموری در غده هیپوفیز مشاهده نکند ممکن است به دنبال تومورهای غیر هیپوفیزی باشد.

درمان بر روی پایین آوردن تولید هورمون رشد و نیز کاهش اثرات منفی تومور بر روی غده هیپوفیز و بافت های احاطه کننده آن تمرکز خواهد داشت. ممکن است بیمار به بیش از یک نوع درمان نیاز داشته باشد.

آکرومگالی

جراحی آندوسکوپی ترانس نسال ترانس اسفنوئیدال:
پزشک ممکن است بیشتر تومورهای غده هیپوفیز را به کمک روشی که جراحی ترانس اسفنوئیدال نام دارد بردارد. در این فرآیند، جراح از طریق بینی تومورهای هیپوفیز را استخراج می کند. برداشتن تومور می تواند تولید هورمون رشد را متعادل سازد و فشار بر روی بافت های اطراف این غده را کاهش دهد. در برخی از موارد، جراح ممکن است نتواند کل تومور را بردارد. این موضوع می تواند به افزایش سطح هورمون رشد بعد از جراحی منجر شود و نیازمند درمان با تابش یا دارو باشد.

داروهایی که برای کاهش تولید یا مسدود کردن فعالیت هورمون رشد مورد استفاده قرار می گیرد به شرح زیر است:
مکمل های سوماتواستاتین: داروی اکتروتاید (سندوستاتین) و لانروئیدید نسخه های سنتزی هورمون مغزی سوماتواستاتین هستند. این داروها می توانند با ترشح بیش از حد هورمون های رشد تداخل داشته باشند و قادر هستند سطح هورمون رشد را پایین تر بیاورند. زمانی که درمان با اکتروتاید آغاز می شود، در ابتدا داروی اماده زیر پوست تزریق می شود. این کار سه بار در روز انجام می گردد تا وجود عوارض جانبی و موثر بودن آن مشخص گردد. لانروئیدید یکبار در ماه تزریق می شود.
آگونیست های دوپامین: داروهای کابرگولین و بروموکریپتین به صورت قرص مصرف می شوند. در برخی افراد، این داروها می توانند سطوح GH و IGF-I را کاهش دهند. در بعضي افراد نیز ممکن است اندازه تومور با مصرف آگونیست های دوپامین یا مکمل سوماتواستاتین کاهش یابد. بعضی از افراد ممکن است رفتارهای غیر عادی مانند قمار را در هنگام مصرف این داروها توسعه دهند.
آنتاگونیست‌های گیرنده‌ هورمون رشد: داروی pegvisomant می تواند اثر هورمون رشد بر روی بافت ها را مسدود سازد. این دارو برای افرادی مفیدتر خواهد بود که سایر اشکال درمان در آن ها موفقیت آمیز نبوده است. می توانید این دارو را خودتان مورد استفاده قرار دهید. pegvisomant سطح IGF-I را طبیعی می سازد و نشانه های موجود در آکرومگالی را تسکین می بخشد اما سطح هورمون رشد را پایین تر نمی آورد و اندازه تومور را کاهش نمی دهد.

زمانی که بعد از جراحی سلول های توموری باقی می ماند،پزشک ممکن است تابش درمانی را توصیه کند. تابش درمانی می تواند سلول های توموری را نابود سازد و به تدریج سطح هورمون رشد را کاهش دهد. ممکن است بهبود نشانه های آکرومگالی به کمک این روش سال ها زمان نیاز داشته باشد.
تابش درمانی به کمک یکی از سه روش زیر انجام می شود:
• تابش درمانی معمولی: این نوع تابش درمانی معمولا در طول دوره ۴ الی ۶ هفته ای و در تعطیلات آخر هفته انجام می شود. ممکن است اثر کامل این نوع درمان را برای ۱۰ سال یا بیشتر از درک نکنید.
• درمان با پرتو پروتون: پرتو پروتون دوز بالا و هدفمندی از تابش را به تومور می رساند. این نوع درمان در طول زمان ارائه می شود اما زمان های درمان معمولا کمتر از تابش معمولی است.
• رادیوجراحی استریوتاکتیک: این گزینه می تواند دوز بالایی از تابش را در یک دوز واحد به سلول تومور برساند و در عین حال مقدار تابش به بافت های احاطه کننده را محدود نماید. این نوع تابش ممکن است سطح هورمون رشد را در عرض سه الی پنج سال به حالت عادی و طبیعی بازگرداند.
رادیو جراحی استریوتاکتیک تنها در چند مرکز درمانی ایالت متحده آمریکا در دسترس است و برای همه افراد توصیه نمی شود. پزشک نوع تابش درمانی را بر اساس شرایط زیر تعیین می کند:
• اندازه و موقعیت سلول های توموری باقی مانده
• سطح IGF-I
حتی بعد از درمان اولیه نیز، آکرومگالی نیازمند مانیتورینگ دوره ای توسط پزشک است.

ممکن است قبل از هر چیزی بخواهید با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید. با اینحال در برخی از موارد، ممکن است برای بهبود شرایط به پزشک متخصص ارجاع داده شوید. بهتر است خود را برای ملاقات با پزشک آماده کنید. در ادامه برخی از اطلاعاتی که در آماده شدن برای ملاقات با پزشک به شما کمک می کند را بیان می کنیم:
چه کارهایی می توانید انجام دهید؟
• در مورد محدودیت های قبل از ملاقات آگاه باشید: در مورد کارهایی که برای تشخیص یا تست باید انجام دهید از پزشک سوال بپرسید
• نشانه هایی که تجربه می کنید را بنویسید. پزشک ممکن است بخواهد هر نوع نگرانی یا ناراحتی را بداند.
• اطلاعات شخصی کلیدی را یادداشت نمایید. این اطلاعات در برگیرنده هر نوع تغییر در روابط جنسی یا چرخه قاعدگی در زنان است.
• لیستی از داروهای مصرفی را یادداشت کنید. باید داروها، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید را بنویسید.
• تصاویر و عکس های قدیمی خود را همراه داشته باشید تا ظاهر شما توسط پزشک بررسی گردد.
• اگر برایتان ممکن بود از اعضای خانواده یا دوستان یکی را همراه خود داشته باشید. این فرد می تواند در به یادسپاری نکاتی که پزشک می گوید به شما کمک کند.
• سوالاتی که باید از پزشک بپرسید را بنویسید: آماده کردن فهرستی از سوالات که باید از پزشک بپرسید کمک فراوانی به شما خواهد کرد. برای آکرومگالی می توانید سوالات زیر را از پزشک خود بپرسید:
۱٫ چه چیزی باعث ایجاد نشانه ها یا شرایط من شده است؟
۲٫ علاوه بر محتمل ترین علل، علل احتمالی برای بیماری من چیست؟
۳٫ به چه تست هایی نیاز دارم؟
۴٫ چه درمان هایی برای این شرایط موجود است؟
۵٫ قبل از بهبود شرایط ، چند وقت باید تحت درمان باشم؟
۶٫ به کمک درمان می توانم به ظاهر قبلی خود برگردم ؟
۷٫ عوارض طولانی مدتی از این شرایط خواهم داشت؟
۸٫ من این مشکلات را دارم. چگونه می توانم این شرایط را مدیریت کنم؟
۹٫ دستورالعمل ها و محدودیت هایی برای دنبال کردن وجود دارد؟
۱۰٫ باید با یک پزشک متخصص مشورت کنم؟
۱۱٫ جایگزین دیگری برای دارو وجود دارد؟
۱۲٫ بروشور یا کتابی برای من پیشنهاد می کنید؟ چه وب سایت هایی را پیشنهاد می کنید؟

پزشک سوالات زیر را ممکن است از شما بپرسد:
• نشانه هایی که تجربه می کنید چه چیزی است؟ این نشانه ها چه زمانی ظاهر شده اند؟
• آیا متوجه تغییری در احساس و ظاهر خود شده اید؟ ایا رابطه جنسی تان تغییر کرده اید؟ چگونه می خوابید؟ سردرد یا درد مفصل دارید؟ بینایی تان تغییری کرده است؟
• چیزی هست که باعث بدتر شدن یا بهتر شدن نشانه هایتان شود؟
• در طول زمان اندام هایتان چگونه تغییر کرده است؟ عکس قدیمی از خود دارید؟
• ایا کفش یا حلقه قدیمی برایتان مناسب است؟
• غربالگری سرطان روده را انجام داده اید؟

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acromegaly/symptoms-causes/syc-20351222

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۶ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran