آشالازی

آشالازی

آشالازی اختلال نادری است که عبور مایعات و مواد غذایی به شکم را دشوار می سازد. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که اعصاب موجود در لوله متصل کننده دهان به شکم (مری) آسیب ببیند. در نتیجه، مری توانایی خود برای فشار دادن مواد غذایی به سمت پایین یعنی شکم را از دست می دهد و دریچه عضلانی بین مری و شکم به طور کامل شل نمی شود. همین امر موجب می شود عبور غذا و مایعات به شکم دشوارتر گردد. درمانی برای آشالازی وجود ندارد. اما نشانه ها را معمولا می توان به کمک درمان هایی که کمتر تهاجمی هستند یا به کمک جراحی مدیریت کرد.

آشالازی معمولا نادیده گرفته شده یا با سایر شرایط موجود اشتباه گرفته می شود. این موضوع بدین خاطر است که نشانه های آن مشابه سایر اختلالات گوارشی است. برای بررسی آشالازی، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
مانومتری مری: این تست انقباض عضلانی ریتمیک را در مری به هنگام بلع، هماهنگی و نیرویی که عضلات مری وارد می کند، کارکرد و نحوه شل شدن اسفنکتر مری یا باز شدن دهانه آن به هنگام بلعیدن مواد غذایی را اندازه گیری می کند.
اشعه ایکس برای قسمت بالایی سیستم گوارشی: اشعه ایکس بعد از نوشیدن مایع گچ مانند که دیواره داخلی سیستم گوارشی را پر می کند و می پوشاند گرفته می شود. این پوشش به پزشک اجازه می دهد سایه ای از مری ، شکم و روده را ببیند. ممکن است از شما خواسته شود قرص باریوم را ببلعید. این قرص به نشان دادن انسداد موجود در مری کمک می کند.
اندوسکوپی: پزشک لوله نازک و انعطاف پذیری که با دوربین کوچکی مجهز شده است را داخل گلو قرار می دهد تا بتواند داخل مری و معده را مشاهده کند. این روش را می توان برای تعریف انسداد جزئی مری در صورتی که نشانه ها یا نتایج مطالعه باریوم احتمال وجود این شرایط را نشان دهد استفاده کرد. اندوسکوپی همچنین برای جمع آوری بافت های نمونه برای بررسی عوارض رفلاکس همچون مری بارت مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان آشالازی بر روی شل کردن یا باز کردن دهانه مری تمرکز دارد تا غذا یا مایعات به راحتی وارد سیستم گوارش شود. درمان های خاص به سن و شدت شرایط موجود بستگی دارد.
درمان های غیر جراحی:
گزینه های غیر جراحی عبارت است از :
اتساع پنوماتیک: در این روش بالونی داخل اسفنکتر مری قرار داده شده و برای باز کردن آن متورم می شود. این روش سر پایی ممکن است در صورتی که اسفنکتر مری باز نماند، دوباره تکرار شود. تقریبا یک سوم از افرادی که چنین شرایطی را تجربه می کنند و با بالون درمان می شوند در عرض شش سال به تکرار درمان نیاز خواهند داشت.
بوتاکس: این شل کننده عضلات را می توان به طور مستقیم به اسفنکتر مری و به کمک اندوسکوپ تزریق کرد. این تزریق ممکن است دوباره تکرار شود . در صورتی که بیمار بعدها به جراحی نیاز داشته باشد تکرار تزریق باعث می شود این جراحی دشوارتر گردد. بوتاکس تنها برای افرادی توصیه می شود که کاندید خوبی برای اتساع پنوماتیک یا جراحی نیستند.
استفاده از دارو: پزشک ممکن است شل کننده عضلات همچون نیتروگلیسیرین یا نیفدیپین را قبل از خوردن مواد غذایی پیشنهاد کند. این داروها اثر درمانی محدود شده ای دارند و ممکن است عوارض جانبی حادی در پی داشته باشند. این روش درمانی تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد کاندید خوبی برای اتساع پنوماتیک یا جراحی نباشد و بوتاکس نیز کمکی نکرده باشد.

جراحی برای افراد جوان تر توصیه می گردد زیرا درمان های غیر جراحی در این گروه سنی تاثیر کمتری دارند. گزینه های جراحی در برگیرنده موارد زیر است:
میوتومی هلر: در این روش جراح عضلاتی که در انتهای پایینی اسفنکتر مری قرار دارد را برش می دهد تا غذا به راحتی وارد معده شود. این فرآیند را می توان به صورت غیر تهاجمی انجام داد. افرادی که از این روش استفاده می کنند ممکن است بعدا به بیماری رفلاکس اسید معده به مری مبتلا شوند.
فوندوپلیکاسیون: در این روش جراح بالای معده را در اطراف اسفنکتر مری می پیچاند تا بتواند عضلات را سفت سازد و از رفلاکس اسید پیشگیری نماید. این روش ممکن است همزمان با میوتومی هلر انجام شود تا از بروز رفلاکس اسید در آینده جلوگیری شود. فوندوپلیکاسیون معمولا به همراه فرآیندی انجام می شود که کمتر تهاجمی است.
میوتومی آندسکوپیک پرورال: در این روش جراح اندوسکوپ را از طریق دهان وارد بدن می کند تا بتواند برشی را در داخل پوشش مری ایجاد نماید. جراح عضلات را در انتهای پایینی اسفنکتر مری برش می دهد. این روش در برگیرنده فرآیند آنتی رفلاکس نیست.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/achalasia/symptoms-causes/syc-20352850

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran