غذای کودکان

تبلیغات تلویزیونی غذا

تاثیر تبلیغات تلویزیون
تبلیغات تلویزیونی غذا بر روی کودکان دو ساله نیز تاثیر می گذارد

محققان بر این باورند که کودکان کم سن و سال زمانی که در معرض تبلیغات  مرتبط با غذا قرار بگیرند حتی اگر گرسنه هم نباشند به سمت تنقلات  و خوراکی ها روی می اورند.   هر  فردی که با کودک کم علاقه به غذا مواجه شده باشد به خوبی می داند که غذا دادن به  چنین افرادی بسیار دشوار است و حتی کودک کم سن و سال نیز می تواند متوجه جزییات باشد. مطالعه جدیدی که در دسامبر سال ۲۰۱۶ منتشر شد نشان می دهد که چگونه تبلیغات تلویزیونی مرتبط با غذا  می تواند بر روی عادت های غذایی  کودکان کم سن و سال تاثیر بگذارد.  محققان حدود ۶۰ کودک ۲ الی ۵ سال را مورد بررسی قرار دادند. بر اساس این مطالعه،  قرار گرفتن تصادفی در معرض تبلیغات تلویزیونی مرتبط با غذا  باعث می شود کودکان حتی در صورت گرسنه نبودن نیز به غذا خوردن روی اورند.  بزرگسالانی که به هنگام خستگی یا عصبانیت بدون  گرسنه بودن غذا می خورند به خوبی این شرایط را درک می کنند اما آن ها نمی دانند که  این موضوع از سنین پایین آغاز می شود و در بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند.

خوردن خوراکی
سرنخ ها و نشانه هایی برای خوردن خوراکی

محققان کار خود را با این فرض آغاز کردند که کودکان پیش دبستانی به شدت در معرض تبلیغات مرتبط با غذاهای ناسالم هستند. اما اینکه چنین موردی می تواند نشانه های خوردن را در این گروه سنی ترویج کند مستند نشده بود.   به همین خاطر محققان تصمیم گرفتند این ایده را مورد بررسی قرار دهند و صحت چنین فرضیه ای را بسنجند.

مطالعات اولیه  بر روی کودکان ۶ و ۱۰ سال نتایج مشابهی داشت.  اما تحقیقات زیادی در گروه سنی کودکان پیش دبستانی انجام نشد.

اجازه دهید نحوه انجام این مطالعه را با هم مرور کنیم.

ابتدا  خوراکی های سالمی برای ۶۰ کودک فراهم شد. خوراکی هایی همچون موز و تکه های پنیر در این گروه قرار  گرفت. زمانی که کودکان وارد آزمایشگاه رفتارسنجی شدند  چنین خوراکی هایی در اختیار آن ها قرار گرفت.  سپس به صورت تصادفی این گروه به دو گروه تقسیم شدند تا کودکان تبلیغ تلویزیونی ۱۴ دقیقه ای مرتبط با غذا یا فروشگاه را مشاهده کنند. هر دو گروه بخش  انتخاب شده از یک تبلیغ را مشاهده کردند.  همه کودکان دسترسی نامحدودی به خوراکی ها داشتند تا بتوانند به هنگام تماشای تلویزیون از این خوراکی ها مصرف نمایند. یکی از این خوراکی ها  دقیقا همان موردی بود که در تلویزیون تبلیغ می شد. این گروه۹  تبلیغ تلویزیونی مرتبط با غذا را مشاهده کردند که هر کدام ۱۵ الی ۳۰ ثانیه به طول انجامید.  گروه دیگر در معرض ۶ تبلیغ تلویزیونی قرار گرفت که طول هر کدام از این تبلیغات حدود ۳۰ ثانیه بود.  چیزی که محققان دریافتند این بود  کودکانی که در معرض تبلیغات تلویزیونی مرتبط با غذا قرار می گیرند بیشتر می خورند. اما آنها به طور کلی  خوراکی بیشتری مصرف نکردند. این کودکان بیشتر به سراغ خوراکی هایی رفتند که در تلویزیون تبلیغ شده بود.

کالری زیاد
مصرف کالری های نامتعادل

هر دو گروه از کودکان برخی از خوراکی ها را مصرف کردند اما مقدار مصرفی برابر نبود.  زمانی که محققان  نتایج به دست آمده را مورد بررسی قرار دادند دریافتند گروهی که تبلیغات تلویزیونی مرتبط با غذا را مشاهده کرده اند ۳۰ کالری بیشتر از گروه دیگر مصرف نموده اند.  همچنین این افراد مصرف چیپس بیشتری داشتند.

این مقدار دقیقا ۳۰ کالری بیشتر از چیزی است که آن ها نیاز داشتند. این موضوع می تواند کالری های دریافتی روزانه آن ها را افزایش دهد.  والدین گزارش کرده اند که کودکان روزانه یک ساعت به تماشای تلویزیون پرداخته اند.  اگر آن ها در  ربع ساعت ۳۰ کالری اضافی مصرف کنند، هر روز ۱۲۰ کالری اضافی دریافت خواهند کرد. چنین برنامه هایی به کودکان آموزش می دهد تنها به سیگنال های داخلی گرسنگی اعتماد نکنند.

تغذیه بدون ارزش غذایی
برنامه های بدون تبلیغات

معمولا هیچ پاسخ اسانی برای چنین مشکلاتی وجود ندارد. ما هرگز نمی توانیم به کودکان بگوییم که نباید خوراکی های مورد علاقه خود را بخورند. اما این خوراکی های پرکالری و پر نمک هیچ ارزش تغذیه ای برای کودکان ندارد. برخی افراد چنین بیان می کنند که ما  بر این باوریم که تبلیغات تلویزیونی بسیار وحشتناک هستند. به همین خاطر به کودکان اجازه تماشای آن را نمی دهیم.  خارج از آزمایشگاه، کودکان مشکلات و مسائل دیگری در مورد غذا دارند. اغلب در مقطع پیش دبستانی، غذا دادن به کودکان بسیار دشوار است. آن ها ترجیح می دهند به بیرون بروند و تفریح کنند. در این شرایط تنها کاری که با غذای خود می کنند بازی کردن با غذا است.

یافته ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض تبلیغات تلویزیونی مرتبط با غذا ممکن است عادت های غذایی کودکان کم سن و سال را تغییر دهد و آن ها را تشویق به خوردن خوراکی هایی کند که هیچ ارزش تغذیه ای ندارند و باعث چاقی می شوند.

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۵ دی ۱۳۹۵

برچسب ها:

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran